Rex dewoński to rasa, która zdobywa w naszym kraju coraz większą popularność. Chociaż wiele osób uważa je za koty bezwłose, posiadają charakterystyczne i bardzo przyjemne w dotyku futerko. Jeżeli szukasz rasy kota, który będzie towarzyszył ci we wszystkich codziennych czynnościach, devon rex z pewnością okaże się dobrym wyborem. 

Co warto wiedzieć o kotach devon rex?

Ogólny wyglądśredniej wielkości, drobno zbudowany kot o nietypowej głowie i dużych uszach
Rozmiarwysokość w kłębie: do 30 cm;
waga: od 2,5 do 4 kg
Szatafutro: bardzo krótkie, kędzierzawe lub układające się w fale;
maść: każda
Charaktertowarzyski, inteligentny, uczuciowy, przywiązany do opiekunów, radosny, energiczny
Długość życiado 20 lat
PochodzenieAnglia

Jak wyglądają koty rasy devon rex?

Devon rex to kot, którego trudno nie zauważyć. Jest średniej wielkości. Jego głowa jest trójkątna, a na jej szczycie znajdują się szerokie u nasady uszy, które nieco przypominają nietoperza. Szeroko rozstawione oczy mają owalny kształt i są bardzo duże, co z kolei przywodzi na myśl małego kosmitę lub elfa. 

Ich ciała są muskularne, a nogi długie i smukłe. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech jest także sierść devona. Jego futro jest falowane i nierównomiernie rozmieszczone na ciele. Najgrubsza warstwa znajduje się po bokach ciała, przy ogonie, nogach i uszach. Nieco krótsza sierść jest na głowie, klatce piersiowej i brzuchu, jednak wzorcowo kot nie powinien mieć żadnych bezwłosych plam. 

Devon rex - wygląd

Futerko jest bardzo miękkie i delikatne, łatwo je zetrzeć – nawet zbyt intensywnymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Dopuszczalne są wszystkie rodzaje umaszczeń, dlatego devon rex biały, czarny lub łaciaty jest jak najbardziej możliwy do kupienia. 

Jaki jest charakter devona?

Opis rasy devon rex należy zacząć od wesołego charakteru tych kotów. Mają raczej umiarkowany temperament, jednak uwielbiają być w centrum uwagi i chętnie uczestniczą w życiu rodzinnym. Kochają swoją rodzinę, jednak wybierają sobie jedną osobę, za którą wchodzą krok w krok. Najchętniej śpią z opiekunem w łóżku i głośno zabiegają o jego uwagę. 

Devony bardzo źle znoszą samotność. Jeżeli ich opiekun wychodzi do pracy na cały dzień zdecydowanie nie powinny być jedynymi kotami. Nie ma obaw – zazwyczaj bardzo dobrze tolerują towarzystwo innych zwierząt, zarówno kotów, jak i psów. Akceptują dzieci, jednak ich cierpliwość jest ograniczona, dlatego będą lepszymi towarzyszami dla starszych maluchów. 

Devon rex - charakter

Devon rex jest kotem, którego wszędzie pełno. Uwielbia eksplorować wszystkie dostępne przestrzenie w domu – od szafek kuchennych po różnego rodzaju schowki. Dodatkowo są to zwierzęta niezwykle inteligentne, które szybko się uczą. Cierpliwy opiekun może z powodzeniem uczyć ich sztuczek. 

Devony nie powinny same wychodzić z domu. Są bardzo odważne i ufne, dlatego w razie niebezpieczeństwa nie zachowają odpowiedniej ostrożności. Jednak, przyzwyczajone do szelek, z chęcią wybiorą się na spacer z opiekunem. 

Czy devon rex to zdrowa rasa?

Devon rex - zdrowie

W przypadku rasy devon rex choroby zdarzają się sporadycznie. Jest to stosunkowo zdrowa i długowieczna rasa. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych schorzeń typowych właśnie dla niej. W rzadkich przypadkach może pojawiać się:

  • kardiomiopatia przerostowa – choroba związana z przerostem mięśnia sercowego. Może prowadzić do jego niewydolności, a tym samym do różnego rodzaju problemów, takich jak obrzęk płuc. Przynajmniej raz w roku kota warto poddawać badaniu echa serca. 
  • miastemia – genetyczne schorzenie, które polega na zaniku mięśni. Cierpiące na nią koty leczy się objawowo, aby poprawić im komfort życia. 
  • problemy skórne.

Wybór dobrej hodowli i regularne badania kontrolne to klucz do długowieczności kotów. Długość życia devon rexa wynosi mniej więcej piętnaście lat. 

Jak pielęgnować kota devon rex?

Pod względem pielęgnacji devon rex jest kotem praktycznie bezobsługowym. Jego szata nie wymaga szczotkowania – zaleca się wręcz unikanie tego. Od czasu do czasu można wygładzić sierść miękką ściereczką. Jeżeli futerko prostuje się w niektórych miejscach lub pojawiają się przetarcia, nie należy się tym przejmować. Tylko skóra nosząca ślady zmian chorobowych powinna być poddawana kontroli.

Devon rex - pielęgnacja

Jak znaleźć dobrą hodowlę tych kotów?

Hodowla, na którą się zdecydujesz, powinna mieć dobre opinie wśród miłośników rasy. Zwróć uwagę na to, czy jest ona zrzeszona w organizacji, która działa w ramach World Cat Federation (WCF) lub Federation Internationale Feline (FIFe). 

Koty o oryginalnym wyglądzie, takie jak devon rex, są bardzo łakomym kąskiem dla wszelkiego rodzaju pseudohodowców. Właśnie dlatego warto prowadzić mocną selekcję ogłoszeń i wybierać miejsce godne zaufania, w którym rozród jest oparty na wiedzy hodowcy a zwierzęta poddawane są potrzebnym badaniom. 

devon rex hodowla

W żadnym wypadku nie przyjmuj pod swój dach kotków młodszych niż dwunastotygodniowe. Nie odbyły one jeszcze pełnej socjalizacji z matką i rodzeństwem, dlatego w przyszłości mogą mieć poważne problemy behawioralne. 

Ile kosztuje devon rex?

Ceny za kociaka rasy devon rex są bardzo zróżnicowane. Koty z rodowodem FIFe lub WCF kosztują od 3 500 do nawet 8 000 złotych. 

Dla kogo jest rex devon?

Devon rex jest rasą idealną dla człowieka, który chciałby mieć w domu połączenie psa i kota. Jest wierny, inteligentny i bardzo bystry. Wszędzie go pełno i uwielbia odkrywać w domu nowe kryjówki. 

Koty tej rasy źle znoszą samotność, dlatego nie powinny być jedynymi kotami w domu. Nadają się dla rodzin z dziećmi, jednak nie tymi najmłodszymi. Ze względu na swoją energiczność mogą nie być odpowiednimi towarzyszami dla starszych ludzi.

Ze względu na dużą otwartość w stosunku do obcych devony powinny zamieszać w bardzo dobrze zabezpieczonym domu, który upewni się, że kociak nie będzie miał możliwości wymknięcia się samopas. 

Jaka jest historia rasy devon rex?

Devon rex z pochodzenia jest Anglikiem. Dokładnie jego ojczyzną jest Buckfastleigh w hrabstwie Devonshire. Za matkę rasy uznaje się Beryl Cox, która na początku lat sześćdziesiątych poprzedniego wieku dostrzegła wśród dokarmianych przez siebie kotów nietypowego osobnika. Miał on pofalowane i kędzierzawe futro dymnego koloru. W pewnym momencie jedna z kotek urodziła podobnie wyglądającego kotka. 

Kotek ten został przygarnięty przez Cox, która dała mu imię Kirlee. Wyrósł na naprawdę osobliwe zwierzę, o szerokiej głowie i dużych uszach. Dodatkowo miał ciekawskie usposobienie i przyjazny charakter. Kirlee został ojcem kociąt, które następnie w celu poszerzenia puli genetycznej krzyżowano także z kotami burmańskimi. Nowa rasa została uznana przez wszystkie ważne organizacje felinologiczne do początku lat osiemdziesiątych.

Do Polski devony trafiły dopiero w latach dziewięćdziesiątych. 

Jak devon rexy prezentują się w obiektywie?

Jakie są ciekawe fakty o devonach?

  • Sierść devon rexa osiąga swoją dorosłą postać dopiero w szóstym miesiącu życia. 

Devon rex jest niewątpliwie osobliwym zwierzęciem, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Popularność tych kotów w naszym kraju jest dosyć duża, dlatego łatwo znaleźć odpowiednią hodowlę. To przyjazne i sympatyczne zwierzęta, które bardzo kochają swoich opiekunów i nie mają żadnego problemu z odnalezieniem się w towarzystwie innych zwierząt. Jeżeli chciałbyś mieć kota o nieco psim charakterze, będzie to idealny wybór.

O co najczęściej pytają zainteresowani tą rasą?

Czy devon rex gubi sierść?

W niewielkim stopniu, ale tak, kot tej rasy może nieco linieć.

Jak często kąpać devon rexa?

Niezbyt często, jednak devon rexy można co jakiś czas kąpać. Pamiętaj, aby woda była ciepła, zbliżona do temperatury ciała kota.

Jaka karma dla devon rexa?

Kot tej rasy może jeść karmę gotową, najlepiej mokrą, ale też suchą czy półwilgotną. Możesz też podawać mu surowe posiłki z dobraną przez zoodietetyka suplementacją.

Jaka szczotka dla devon rexa?

Najlepsza będzie szczotka miękka, gumowa albo z przyjemnego w dotyku włosia.

Czy devon rex uczula?

Jak każdy kot, również devon rex może uczulać. Wszystko dlatego, że źródłem alergii są białka zawarte w naskórku, a także wydzielinach, np. ślinie.

Archiwum: styczeń 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.