Zapewnienie psu odpowiedniej rozrywki to jedno z najważniejszych zadań opiekuna. Spacery i bieganie to bowiem nie wszystko – pies potrzebuje regularnej aktywności umysłowej, którą zapewniają mu właśnie kreatywne zabawki na inteligencję. Jedną z najpopularniejszych i jednocześnie najbardziej wielofunkcyjnych jest kong. Sprawdź, na czym polega jego działanie i co może zaoferować twojemu zwierzakowi. 

Zabawka kong dla psa – co to takiego? 

Oryginalne kongi produkowane są przez firmę o tej samej nazwie, która swoje produkty sprzedaje na całym świecie. Oczywiście na rynku znajdziemy wiele zabawek w podobnym typie, jednak w języku potocznym przyjęła się właśnie nazwa kong. Pierwszy raz pojawiły się one w Stanach Zjednoczonych w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku i od tamtej pory ich popularność nie słabnie. 

A na czym polega sekret konga? Zabawka ta posiada kształt stożka, przez niektórych porównywana jest do gruszki. Wykonano ją z bardzo grubej i odpornej na zniszczenia gumy kauczukowej. Środek jest pusty, a kong dla psa posiada dwa otwory. Jeden większy, dolny, przez który można napełnić zabawkę przysmakiem oraz mniejszy, górny, który ma wypuszczać zapach pysznych przekąsek. 

Zabawka kong doskonale się odbija. Upuszczona skacze we wszystkie strony, dzięki czemu może skutecznie imitować uciekającą ofiarę. Instynkt pogoni zostaje w ten sposób zaspokojony. Wydobywanie karmy z zabawki wymaga skupienia i intensywnego wylizywania. Dzięki temu pies wycisza się, jego emocje zostają złagodzone, a nuda – skutecznie zabita. 

Kongi występują w różnych rozmiarach, dlatego z łatwością można dobrać ich wielkość do każdego psiaka. W sklepach zoologicznych i na aukcjach internetowych znajdziesz także kong dla szczeniaka, który wykonany jest z miękkiego kauczuku. 

Kliknij!
Zakopane z psem – najciekawsze miejsca i szlaki, które można zwiedzać z czworonogiem

Zabawka dla psa typu kong – jaką rolę spełnia? 

Kong bardzo często nazywany jest najpopularniejszą psią zabawką na świecie. Dlaczego ten prosty przedmiot jest tak polecany, a jego sława nie maleje pomimo upływu lat? Wszystko sprowadza się do behawioryzmu i pierwotnych psich zachowań

Odbijający się na wszystkie strony kong wymaga od zwierzaka prawdziwego polowania. Zamknięta w nim przekąska stanowi wówczas nagrodę, która przynosi psu satysfakcję. Najistotniejszą funkcją konga jest jednak lizanie, które stanowi bardzo pierwotne zachowanie, mające funkcję samouspokajającą. Poświęcając czas na wylizywanie jedzenia z konga, pies wycisza więc swoje emocje i relaksuje się. 

Kong dla psa doskonale sprawdza się w stanach napięcia i niepokoju. Warto wprowadzić go w sytuacji, gdy zwierzak zostaje sam w domu na bardzo długo. Dobrze sprawdzi się także, kiedy mamy gości lub kiedy w domu panuje rozgardiasz, który może psa zestresować. Jeżeli masz podejrzenia, że w danej sytuacji twój pupil nie będzie czuł się komfortowo, przygotowanie konga wypełnionego pysznościami będzie dobrym pomysłem. 

Kong polecany jest przez behawiorystów w terapii lęku separacyjnego. Jest to stan, który dotyczy psów mających problem z zostawaniem w domu pod nieobecność opiekuna. Zwierzęta w takich sytuacjach głośno wyją, uprzykrzając życie sąsiadom, niszczą wyposażenie mieszkania i nie potrafią usiedzieć na miejscu. W wielu wypadkach takie zachowanie rozpoczyna się jeszcze przed wyjściem opiekuna. Jednym z elementów terapii jest zapewnienie zwierzakowi zabawki, z której przez długi czas będzie mógł wylizywać przysmaki.

Rozemocjonowany pies zabiera się do lizania konga z dużym entuzjazmem. Z czasem czynność ta staje się coraz bardziej miarowa, a pies uspokaja się i rozluźnia. Korzystanie z konga zapewnia mu produktywne zajęcie. Zapobiega stresowi i poczuciu nudy oraz bezczynności. 

Kong zabawka dla psów – czym wypełnić? 

Kong spełnia swoją funkcję w momencie, kiedy wypełniony jest przysmakiem. Najlepiej wybrać taki, który będzie motywował psa do pracy nad dostaniem się do niego. Dla wielu opiekunów, którzy dopiero zaczynają przygodę z kongiem, istotne jest jednak to, czym wypełnić zabawkę. 

Kliknij!
Muzyka relaksacyjna dla psa – dowiedz się, jakie dźwięki lubią czworonogi!

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że pokarm, który wkładamy do konga powinien być wilgotny i posiadać konsystencję pasty. W tym wypadku nie sprawdzi się więc sucha karma ani żadne chrupiące smaczki w formie stałej. 

Najlepszym rozwiązaniem będzie umieszczenie w kongu dobrej jakości mokrej karmy dla psów. Może to być ulubiony smak twojego psa, który dostaje na co dzień, albo taki, który w misce pojawia się rzadziej, ale budzi wyjątkowy entuzjazm. 

Na rynku dostępnych jest także wiele specjalnych past i wypełniaczy, które przeznaczone są specjalnie do kongów lub lickmat. Dużą popularnością cieszą się pasty orzechowe dla psów – pozbawione soli i cukru gwarantują długą zabawę i pokaźną dawkę energii. Wybierając gotowe produkty, pamiętaj jednak, aby zwracać uwagę na ich skład. Nie warto decydować się na pasty pełne wypełniaczy w postaci produktów zbożowych ani na takie, w których składzie znajduje się długa lista niezrozumiałych elementów.

Oczywiście istnieje możliwość samodzielnego przygotowania wypełnienia do konga. Najlepiej w tym celu ugotować (oczywiście w odpowiednich proporcjach) ryż, mięso oraz warzywa – na przykład marchewkę. Jeżeli psiak przepada za tego typu daniami, z pewnością będą one dla niego atrakcyjne także w takiej formie. 

Kong zabawka dla psa – o czym warto pamiętać? 

Kong to popularna i bardzo polecana zabawka dla psa. Aby jednak była bezpieczna i skuteczna, powinna być stosowana prawidłowo. Przede wszystkim warto pamiętać o tym, aby dobrać wielkość i materiał przedmiotu do możliwości psa. Najmniejsze kongi, przeznaczone dla małych psów, przez zwierzęta w typie doga niemieckiego mogą zostać zwyczajnie połknięte w całości. Zbyt duże natomiast nie będą spełniały swojej roli w sposób optymalny. 

Kong jest zabawką niezwykle odporną na gryzienie. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać, jaki jest jej stan. Jeżeli zauważysz, że materiał kruszy się albo odpada, kong w żadnym wypadku nie może być dalej użytkowany. 

Kliknij!
Jak schłodzić psa w upał? Sprawdź, jak chronić psa przed udarem w upalne dni!

Pamiętaj także, aby kontrolować moment, w którym podajesz psu konga. Nigdy nie rób tego w momencie, kiedy zwierzę jest w bardzo dużych emocjach. W takiej sytuacji pies najpewniej rzuci się na zabawkę i jak najszybszy sposób pozbędzie się jej zawartości. Podanie konga powinno być jednym z elementów uspokajania. Zwykle z samego początku lizanie jest intensywne, jednak z czasem staje się coraz spokojniejsze i bardziej miarowe. 

Także terapia lęku separacyjnego powinna być prowadzona w przemyślany sposób. Nigdy nie podawaj psu konga dokładnie w momencie, kiedy wychodzisz z domu. Zrób to na kilka–kilkanaście minut przed tym, tak aby zwierzak zdążył już zająć się zabawkę i nieco się zrelaksował. 

Warto także pamiętać, że porcja jedzenia podana w kongu powinna być zawarta w dziennym jadłospisie psa. Jeżeli często będziesz podawał ją w formie dodatku do posiłków, powinieneś liczyć się ze wzrostem wagi zwierzęcia. Najlepiej więc traktować wnętrze konga jako jeden z posiłków. 

Kong dla psa – kiedy zwierzak używa go poprawnie?

Po ruchach i postawie psa możesz łatwo poznać, czy korzysta on z konga w taki sposób, w jaki powinien. W czasie lizania zabawki zwierzak najczęściej leży, przytrzymuje konga przednimi łapami, a jego mięśnie są zrelaksowane. Ogon spoczywa luzem, a proces lizania jest raczej powolny. To ostatnie zależy jednak od stanu emocjonalnego psa. Zwierzęta bardzo podekscytowane lub zdenerwowane będą lizać konga szybciej niż te w pełni zrelaksowane. Kong jest jedną z najstarszych i najpopularniejszych zabawek przeznaczonych dla psów. Polecają go zarówno lekarze, jak i behawioryści. Może być wykorzystywany przez szczeniaki i dorosłe psy wszystkich rozmiarów. Wspomaga wiele terapii behawioralnych, ale może być z powodzeniem wykorzystywany także w przypadku całkowicie zdrowych psów.