Koń małopolski, jak sama nazwa wskazuje, został wyhodowany w Małopolsce. Rodzimy przedstawiciel nieparzystokopytnych, chociaż mniejszy i o 100 kg lżejszy od konia wielkopolskiego, jest uznawany za perłę regionu, z którego się wywodzi. Czym zasłużył sobie na takie miano?

Koń małopolski – historia rasy

Rasa konia charakterystyczna dla Małopolski została sklasyfikowana dopiero w roku 1962. Mimo to była dobrze znana od setek lat, bo początki hodowli koni małopolskich sięgają XVI wieku. Wierzchowce były wykorzystywane do różnych celów, również militarnych, na przykład przez husarię. Odmiana powstała na bazie koni rodzimych.

koń małopolski

W żyłach „małopolaninów” płynie krew klaczy polskich koni chłopskich, pochodzących z tego regionu – między innymi koników polskich. Z tego powodu koń małopolski przejął wiele cech od swojego przodka typowych dla koni zimnokrwistych:

  • płodność;
  • plenność;
  • wszechstronność;
  • długie życie;
  • wysoką odporność na choroby.

W XVIII wieku konia małopolskiego uszlachetniono wieloma rasami orientalnymi – perskimi, turkmeńskimi, tatarskimi, tureckimi i arabskimi. W kolejnym stuleciu postanowiono wprowadzić do hodowli zwierzęta odmian pochodzących z Austrowęgier, na przykład Shagya, Amurath, Gidran, Gazla, Dahoman, Furioso i Przedświt, a także konie angielskie, arabskie i angloarabskie czystej krwi. W drugiej połowie wieku XX dodano natomiast domieszkę konia kabardyńskiego.

Konie małopolskie – odmiany

Wyróżnia się 4 odmiany rasy koni małopolskich:

  • dąbrowsko-tarnowską,
  • kielecką,
  • sądecką,
  • lubelską.

Koń małopolski – budowa

Oto jak wygląda koń małopolski:

  • wysokość w kłębie to zazwyczaj od 158 do 165 centymetrów wzrostu, ogiery czasem dochodzą do 160–168 centymetrów wzrostu;
  • głowa mała, zgrabna, przypominająca głowę konia arabskiego z szyją długą, lekką i dużymi łagodnymi oczami;
  • łopatki często strome;
  • klatka nie za głęboka, ale szeroka;
  • grzbiet nieco słaby;
  • zad lekko ścięty, mocno umięśniony
  • lśniąca, przyjemna w dotyku sierść
  • kończyny mocne, długie i suche, zdarzają się czasem zbyt lekkie;
  • kopyta bardzo wytrzymałe, pozbawione szczotek pęcinowych.
koń małopolski

Koń małopolski – umaszczenie

Konie rasy małopolskiej występują we wszystkich kolorach. Najpopularniejsze są osobniki siwe i gniade. Wzorzec rasy wyklucza jednak zwierzęta barwy dereszowatej.

Koń małopolski – zdrowie i długość życia

Ze względu na pokrewieństwo z konikiem polskim, długość życia konia małopolskiego często przekracza 25 lat i do chodzi do trzech dekad. Z tego samego powodu są bardzo wytrzymałe i odporne na choroby, więc na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, pod warunkiem że odpowiednio się o nie dba. Trzeba między innymi pamiętać, że szkodliwe są dla nich takie rośliny, jak bukszpan, cis czy tuja. Jeśli zwierzę zatruje się tego typu pokarmem, może to doprowadzić nawet do śmierci.

Koń małopolski – pielęgnacja

Podobnie jak w przypadku innych ras, także koń małopolski wymaga regularnej opieki i poświęcenia mu czasu. Należy zadbać o jego sierść, grzywę i ogon oraz kopyta. Czyszczenie konia nie tylko pozwala utrzymać go w dobrej kondycji, ale wzmacnia również więź z opiekunem. Jest więc to bardzo ważna czynność każdego miłośnika wierzchowców. Koniowi małopolskiemu trzeba zapewnić również zbilansowaną dietę i regularny ruch, przy czym warto pamiętać, że charakteryzuje je niewybredność i dobre wykorzystanie paszy.

Koń małopolski – charakter

Konie małopolskie to niezwykle inteligentne, odważne, ale przy tym temperamentne zwierzęta. Są jednak stabilne oraz bardzo przyjazne. Mają jednak swoją dumę. Jako bardzo wytrzymała rasa koni, potrzebują aktywności. Nie oznacza to jednak, że mogą być ujeżdżane bezustannie. Mimo że sprawiają wrażenie hardych, są niezwykle delikatne i emocjonalne. Z tego powodu powinny trenować maksymalnie 4 godziny, ponieważ jazda rekreacyjna jest dla nich obciążeniem psychicznym.

Koń małopolski – użytkowość

Obecnie konie rasy małopolskiej wykorzystuje się głównie do jazdy sportowej i rekreacyjnej. Budowa ciała sprawia, że sprawdza się w wielu dyscyplinach, między innymi skokach przez przeszkody. Warto jednak pamiętać, że zarówno nadmierny trening sportowy, jak i rekreacja może negatywnie wpłynąć na zwierzę, co nie oznacza, że koń małopolski nie powinien przebywać z opiekunem na świeżym powietrzu. Puszczanie wierzchowca luzem jest ważnym elementem opieki nad nim.

Koń małopolski – hodowla

Istnieje kilka stadnin zajmujących się hodowlą konia małopolskiego. Najważniejsze znajdują się w Janowie Podlaskim, Walewicach, Udorzu, Kalnikowie, Ochabach i Prudniku, a także w Stadninie Koni Michałów, która słynie z przedstawicieli rasy o maści tarantowatej. Wszyscy hodowcy konia wielkopolskiego są zrzeszeni w Polskim Związku Hodowców Koni Małopolskich, który powstał w 2003 roku.

Koń małopolski – cena

Każdy, kto interesuje się końmi, wie, że nie jest to tanie hobby. Osoby chcące kupić konia małopolskiego powinny nastawić się na wydatek średnio wynoszący 15 tysięcy złotych. Zdarzają się oczywiście osobniki o wiele droższe, na co wpływ ma wiele czynników.

koń małopolski

Koń małopolski – ciekawostki

Koń małopolski został uznany za rasę stosunkowo niedawno. Hodowcy oznaczają ją za pomocą symbolu „m.xo”.

Koń małopolski to małopopularna, a warta uwagi rasa konia. Charakterystyka zwierzęcia ukazuje jego mocne strony wynikające z połączenia konika polskiego z cechami koni półkrwi angloarabskiej i pełnej krwi angielskiej. Dzięki temu posiada wyrazisty temperament, jest niezwykle urodziwy i inteligenty.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.