Maść izabelowata to jedno z wielu końskich ubarwień, które jednak nie występuje tak często, jak umaszczenia podstawowe. Koń izabelowaty na pewno się jednak wyróżnia! Zwierzęta „noszące” ten typ umaszczenia wyglądają wyjątkowo szlachetnie, ale jednocześnie wymagają regularnej, dokładnej pielęgnacji, która pozwoli utrzymać ich szatę w nienagannej czystości. Jak wyglądają konie maści izabelowatej? Koniecznie poznaj najważniejsze fakty na ten temat! 

Koń izabelowaty – cechy tej wyjątkowej maści

kon izabelowaty 2

Izabelowata maść konia to nic innego jak rozjaśnione umaszczenie kasztanowate. To ostanie to z kolei umaszczenie podstawowe (tak samo, jak kare i gniade), które cechuje się tym, że zwierzę posiada sierść, grzywę i ogon w rudej barwie – możliwe są różne odcienie rudości, od jasnorudego po ciemno-, czerwonorudy, a nawet rudobrązowy. Ogon i grzywa konia izabelowatego występują w takiej samej barwie jak kłoda lub jaśniejszej – nie mogą być ciemniejsze, podobnie jak kończyny nie mogą mieć czarnych podpalań.

Umaszczenie izabel, nazywane również palomino (tak samo, jak nazwa rasy), jest zatem rozjaśnionym kolorem kasztanowatym. Za owo rozjaśnienie odpowiada pojedyncza kopia genu Cream. Ma ona barwę złotokremową aż do czekoladowej. Ogon i grzywa, podobnie jak w przypadku umaszczenia podstawowego, przyjmują kolor kłody bądź są od niej jaśniejsze. W umaszczeniu izabelowatym wyróżnia się kilka odcieni. Najczęściej występującym jest palomino (bardzo jasna kłoda, ogon i grzywa mocno rozjaśnione – aż do białego). Pozostałe odcienie to złotoizabelowaty (złotożółty) oraz masłowaty (jasnożółty). 

Maść konia izabelowata – poznaj historię rasy koni palomino

Jest to rasa gorącokrwista, która wywodzi się od koni iberyjskich. Początkowo izabelowate konie ze stadniny królowej Izabeli w Hiszpanii trafiły do Meksyku, a następnie do Stanów Zjednoczonych. Nazwa rasy wywodzi się od szczególnego jej miłośnika, oficera Juana de Palomina, który był wprost zachwycony jej wyglądem, wszechstronnością i wspaniałym charakterem.

kon izabelowaty 3

Budowa i umaszczenie

Jeśli chodzi o maść, nie ma tu specjalnej niespodzianki, może być tylko jedna – izabelowata. Wierzchowce te osiągają wysokość w kłębie od 143 do 163 cm. Ich głowa na profil prosty. Pełne wyrazu oczy są ciemne. Grzbiet jest mocny a kończyny delikatne, nie posiadają szczotek pęcinowych. Kopyta zawsze są jasne. Grzywa i ogon tego konia izabelowatego również muszą być bardzo jasne – dopuszcza się do 15% włosów ciemnych. Jeśli koń jest za ciemny, nie ma możliwości wpisu do księgi hodowlanej.

Charakter rasy

Zwierzęta te są bardzo inteligentne, szybko i chętnie nabywają nowe umiejętności. Choć bywają dość temperamentne, na ogół są łagodne i przyjazne, stosunkowo łatwo się je prowadzi. Niemniej wymagają doświadczonego, pewnego siebie opiekuna, który wie, jak z nimi postępować, by bez presji i przemocy osiągnąć zamierzony cel.

Palomino – użytkowość

Palomino wykorzystywane są przede wszystkim na pokazach, gdzie dokonuje się ich prezentacji w trzech klasach (stock, riding, pleasure), w powożeniu i jako wierzchowce. Bardzo dobrze radzą sobie również w wyścigach. To rasa naprawdę wszechstronna, która bez trudu odnajduje się w wielu powierzonych im zadaniach.

Ciekawostki o kremowej rasie

Jak się okazuje, hodowla wcale nie jest prosta, ponieważ nawet jeśli klacz i ogier są umaszczenia izabelowatego… nie ma pewności, że ich potomstwo także takie będzie! Istnieje na to zaledwie 50% szans. Do hodowli wybierane są najczęściej klacze i ogiery z białymi grzywami, bez nawet niewielkiej domieszki innych barw. Oczywiście i ten zabieg nie daje gwarancji sukcesu.

kon izabelowaty

Koń izabelowaty jest niezwykle elegancki i przyciąga wzrok. Wiele innych ras również występuje w tym umaszczeniu, choć nie jest to ich jedyne ubarwienie. Nie jest rzadkością pochodzący z Hiszpanii koń andaluzyjski izabelowaty, achał-tekiński (jeden z najstarszych i najpiękniejszych w całej Azji), bośniacki (powstały na obszarze dawnej Jugosławii) czy connemara (piękna rasa irlandzka). 

Najczęściej zadawane pytania

Jaki to kolor izabelowaty?

Kolor izabelowaty, czyli kremowy, to rozjaśnione umaszczenie kasztanowe.

Jak się nazywa koń w łaty?

Koń w łaty określany jest jako srokaty.

Jakie są podstawowe maści koni?

Maści podstawowe to kasztanowata, gniada i kara.

Jak wygląda koń srokaty?

Koń srokaty ma charakterystyczne łaty – ciemniejsze na jasnej sierści lub na odwrót.

Archiwum: grudzień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.