Konie zimnokrwiste, czasami nazywane pociągowymi, występują na całym świecie. Kiedyś nosiły ciężkozbrojnych rycerzy, dzisiaj natomiast służą przede wszystkim do pracy. Są silne, posłuszne i zazwyczaj bardzo łagodne. Cechuje je odwaga i brak skłonności do gwałtownych reakcji na stres. Jedną z najbardziej znanych ras zimnokrwistych jest koń belgijski. Czy charakter takiego zwierzęcia odbiega w jakiś sposób od powyższego opisu? Jak dbać o tak potężnego konia? Ile zapłacisz za przedstawiciela rasy belgijskiej? Na te i inne pytania warto poznać odpowiedzi. Zapraszamy do lektury!

Koń rasy belgijskiej – charakterystyka rasy

koń belgijski - co go wyróżnia

Najpierw przedstawimy podstawowe informacje o rasie. Jak wyglądają belgi? Jakie mają umaszczenie? Czy są równie spokojne, jak inne konie zimnokrwiste? Poniżej znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Koń belgijski – waga i wygląd

Koń belgijski, nazywany także brabantem, jest jednym z najpotężniejszych koni pociągowych. Największe ogiery osiągają wagę nawet 1200 kilogramów, a przedstawiciele tej rasy są bardzo silnie zbudowani. Mają grube i mocne nogi, silny kościec i rozwiniętą masę mięśniową. Wysokość w kłębie najbardziej okazałych osobników może wynosić nawet 175 centymetrów. 

Umaszczenie koni belgijskich

Konia tej rasy można rozpoznać po bardzo obfitych szczotkach, które występują wyłącznie na tylnych kończynach. Zaczynają się tuż pod kolanem i kończą na wysokości kopyt. Najczęściej występuje umaszczenie dereszowate, jednak belgi występują w bardzo różnych kolorach (także gniadym, kasztanowym czy czarnym). 

Silny belgijski koń – charakter i usposobienie

Pomimo naprawdę imponujących rozmiarów koń belgijski jest bardzo łagodny. Oto jego cechy charakteru:

  • chętnie współpracuje z człowiekiem;
  • ma mnóstwo cierpliwości;
  • to koń spokojny i inteligentny; 
  • podczas pracy w gospodarstwie jest posłuszny. 
  • działa intuicyjnie, ale nigdy nie wykazuje się krnąbrnością czy nadmierną samowolą. 

Konie zimnokrwiste belgijskie – historia

koń belgijski - historia

Historia hodowli koni pociągowych z Belgii zaczęła się w dwóch regionach tego kraju – Flandrii i Brabancji. Hodowane tam duże i potężne zwierzęta na początku znajdowały miejsce przede wszystkim w armii. Z czasem zaczęto wykorzystywać je także do pracy na roli. 

Co ciekawe, konie belgijskie (obok ardenów) są najczęściej wykorzystywane do uszlachetniania linii koni pociągowych, a wiele polskich koni pracujących w gospodarstwach ma w swoich rodowodach ich krew.

Gdzie hodowane są konie belgijskie?

Wytyczne hodowlane, które można przyrównać do psich i kocich wzorców rasy, mają już ponad sto lat i pochodzą z końcówki XIX wieku. W Polsce rasa występowała dosyć licznie w dwudziestoleciu międzywojennym. Obecnie konie rasy belgijskiej hodowane są najczęściej w prywatnych stadninach, częściej w celach rekreacyjnych niż do pracy na roli. 

Hodowla koni belgijskich

koń belgijski - hodowla

Jeżeli planujesz hodowlę koni belgijskich musisz bardzo dokładnie przestudiować kwestię ich żywienia. Rasa jest bowiem pod tym względem wyjątkowo wymagająca. Belg ma masywną sylwetkę, więc trzeba kontrolować przyrost jego mięśni i tłuszczu. Nie wolno doprowadzić do przekarmienia i nadwagi. 

Z tego powodu posiłki dla tych koni powinny być podawane częściej, ale w mniejszych porcjach. Samo siano czy trawa na łące nie wystarczą. Konieczna będzie także suplementacja witaminowa – w postaci warzyw czy specjalnych preparatów. 

Pielęgnacja koni belgijskich 

Absolutnym minimum w kwestii pielęgnacji konia belgijskiego jest codzienne szczotkowanie. To niezbędna czynność, ponieważ:

  • poprawia kondycję sierści;
  • pomaga dbać o skórę, która narażona jest na infekcje grzybicze i bakteryjne. 

Do czego wykorzystywane są konie belgijskie?

Fizyczne cechy większości ras zimnokrwistych sprawiają, że są one użytkowane przede wszystkim w pracy na roli i w zaprzęgach. Ze względu na bardzo łagodny charakter bywają także brane pod uwagę do roli terapeutów w hipoterapii. 

Koń rasy belgijskiej i jego cenne geny

Nie da się także ukryć, że belgi wykorzystywane są w celach prokreacyjnych. Przekazanie genów to droga do uszlachetnienia koni pociągowych i zimnokrwistych – do nadania im lepszego wyglądu, stabilniejszego charakteru i mocniejszych cech fizycznych. Obok ardenów konie belgijskie są najczęściej wykorzystywaną w tych celach rasą koni. 

Warto wspomnieć również o kwestiach rekreacyjnych. Konie belgijskie można spotkać w prywatnych stadninach, gdzie świetnie sprawdzają się pod jeźdźcem. Ze względu na dużą siłę fizyczną są proponowane nieco tęższym adeptom sztuki jeździeckiej. 

Koń belgijski – cena

koń belgijski - cena

Jeżeli rozważasz zakup konia belgijskiego, zapewne bardzo istotnym czynnikiem jest ciebie cena zwierzęcia. Ta jest bardzo trudna do uśrednienia. Ceny koni zależą od bardzo wielu czynników, takich jak:

  • wiek;
  • płeć;
  • cechy fizyczne;
  • rodowód;
  • stan utrzymania.

Musisz przygotować się na wydatek od 10 do nawet 35 tysięcy złotych.

Choć konie belgijskie nie są tak popularne jak francuskie ardeny, nie ustępują im jednak siłą i spokojem ducha. To piękne, łagodne i posłuszne stworzenia, które są niezwykle cenione na całym świecie. Ich wyjątkowe cechy i wszechstronność to najważniejsze powody popularności tej rasy, o której słyszał chyba każdy miłośnik koni.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.