Spośród żyjących na całym świecie koni zimnokrwistych wyodrębniło się wiele ras. Żadna nie jest chyba tak znana i ceniona jak konie ardeńskie. Wyglądają na silne i szlachetne, a ich charakter jest ceniony przez hodowców i rolników. Te zwierzęta są nieco mniej masywne niż konie belgijskie. Czy wiesz, że konia ardeńskiego często używa się do uszlachetniania ras zimnokrwistych na całym świecie? Jeśli chcesz wiedzieć, czym różni się arden szwedzki od koni pociągowych z Francji, jakie jeszcze inne podgatunki można wyróżnić i ile kosztują przedstawiciele rasy, koniecznie przeczytaj nasz tekst!

Jakie cechy mają konie zimnokrwiste? 

koń ardeński - jakie cechy

Mianem koni zimnokrwistych określa się silne i masywne zwierzęta, które od koni gorącokrwistych różnią się nie tylko wyglądem, lecz także temperamentem. 

Konie zimnokrwiste są z reguły dosyć spokojne i cierpliwe. W średniowieczu pracowały na roli, ale nie tylko, ponieważ niosły na grzbiecie ciężkozbrojnych rycerzy. Wywodzą się najpewniej z lesistych terenów Europy Północnej. Belgijskie ardeny i inne odmiany rasy to właśnie konie zimnokrwiste.

Konie ardeny – ogólna charakterystyka

Jedną z najbardziej cenionych ras koni zimnokrwistych jest arden. Nazwa ta pochodzi od górzystego regionu Ardenów (na granicy Belgii i Francji). 

Zwierzęta tej rasy mogą osiągnąć wagę nawet około 1000 kilogramów. Wysokość w kłębie wynosi od 150 do 160 centymetrów. Konie ardeńskie mają mocne, chociaż dosyć krótkie nogi. Charakteryzują się także wyjątkowo grubym kośćcem i gęstą obfitą grzywą. Przy ich kopytach znajdują się także ozdobne szczotki pęcinowe. 

Konie zimnokrwiste ardeńskie nie tylko z Francji

W rasie można wyróżnić kilka podtypów, którymi są:

  • arden belgijski;
  • koń sztumski;
  • koń sokólski;
  • arden szwedzki. 

Najczęściej spotykane ardeny są gniade, jednak mogą przybierać bardzo różne umaszczenia. Nierzadko przychodzą na świat konie dereszowate, kasztanowate czy siwe. 

Konie ardeny – charakter

koń ardeński - charakter

Jakie usposobienie mają francuskie konie ardeńskie? Za jedną z największych zalet tej rasy uznaje się właśnie charakter. Ardeny są niezwykle łagodne i przyjazne w stosunku do człowieka. 

Doskonale sprawdzają się w gospodarstwie. Posłusznie i chętnie wykonują powierzone im zadania. Nie bywają ani krnąbrne, ani uparte. Jeśli są dobrze traktowane, mocno przywiązują się do swojego opiekuna. 

Historia koni pociągowych z Francji

Początków tej rasy należy szukać w Ardenach, gdzie lokalne konie krzyżowano ze sprowadzanymi przez legiony rzymskie silnymi osobnikami. W XIX wieku hodowcy wzbogacali krew tych koni o geny:

  • arabów;
  • perszeronów;
  • koni bulońskich. 

W ten sposób wyodrębniono trzy odmiany rasy. Wszystkie ardeny charakteryzują się silną budową ciała i mocnym kośćcem, a jednocześnie mają szlachetną budowę ciała. 

Koń ardeński – nie tylko koń pociągowy

koń ardeński - pociągowy

Ardeny to konie pociągowe, których głównym zadaniem od samego początku była praca. Są to zwierzęta nie tylko silne fizycznie, lecz także bardzo opanowane. Nic dziwnego, że uchodzą za niezawodne. Bardzo trudno sprawić, by wpadły w panikę. Konie ardeny zachowują zimną krew nawet w bardzo stresujących sytuacjach. 

Nierzadko konie tej rasy wykorzystywane są w celach rekreacyjnych. Chętnie współpracują z człowiekiem i są bardzo inteligentne, dlatego jazda na takim wierzchowcu to prawdziwa przyjemność. 

Konie ardeny i ich genetyczne bogactwo

Jest jeszcze jedno przeznaczenie rasy ardeńskiej. Wiele z tych koni jest wykorzystywanych w celach reprodukcyjnych. Ardeny są wręcz znakomite do uszlachetniania innych ras zimnokrwistych z całego świata. Ich cechy użytkowe, piękny wygląd i opanowany charakter są przecież wielce pożądane. 

Konie ardeńskie zimnokrwiste a polskie rasy

koń ardeński - polskie rasy

Konie zimnokrwiste ardeńskie były wykorzystywane również do uszlachetniania polskich ras. Szczyt tego zjawiska przypadł na pierwsze dekady po II wojnie światowej. Do dzisiaj wielu przedstawicieli naszych rodzimych ras ma w sobie krew ardenów.

Francuskie konie pociągowe w Polsce

W ostatnich latach hodowla koni ardeńskich w naszym kraju stała się coraz bardziej popularna. Zwierzęta tej rasy można znaleźć w wielu prywatnych hodowlach i stadninach. O skali tej popularności można przekonać się na corocznej wystawie koni ardeńskich w Tucznej. 

Ardeny rzadziej wykorzystywane są w polskich gospodarstwach. Zdecydowanie częściej można spotkać je w prywatnych stadninach. 

Koń ardeński – cena

Kupno konia ardeńskiego na własny użytek jak najbardziej jest możliwe. Ceny różnią się w zależności od cech konkretnego osobnika. Jednak zazwyczaj trzeba przygotować się na wydatek od 13 do 25 tysięcy złotych. 

Ciekawostki o koniach ardeńskich

koń ardeński - ciekawostki

Co jeszcze warto wiedzieć o tych koniach pociągowych z Francji, Belgii, Szwecji czy… Polski?

  1. Pomimo swoich doskonałych walorów użytkowych konie ardeńskie są jedną z najszlachetniej zbudowanych ras zimnokrwistych. 
  2. Największe ogiery mogą ważyć ponad tonę.
  3. W rodowodach wielu polskich koni pociągowych znaleźć można przedstawicieli francuskich ardenów. 
  4. W Belgii działa Królewski Związek Hodowców Konia Ardeńskiego. 
  5. Pierwszą księgę hodowlaną rasy założono we Francji w 1929 roku. 

Konie ardeńskie to najbardziej ceniona rasa koni zimnokrwistych, a ich krew płynie w żyłach niemal wszystkich zwierząt pociągowych w Europie. Ardeny są nie tylko silne, dobrze umięśnione i mocno kościste. To także konie o doskonałym charakterze – łagodne i posłuszne, a jednocześnie odważne i o niemal żelaznych nerwach. W Polsce coraz częściej można spotkać konie ardeńskie, które występują nie tylko w roli reproduktorów. Popularność hodowli w naszym kraju jest coraz większa, a liczne wystawy dają nadzieję na to, że będzie tylko rosła.

Archiwum: luty 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.