Kolcobrzuch karłowaty (Carinotetraodon travancoricus) to niewielka, słodkowodna ryba. Choć nie jest to najłatwiejszy gatunek w hodowli akwarystycznej, coraz częściej pojawia się w domowych akwariach. Sięgają po nią także osoby, które nie mają dużego doświadczenia w tym zakresie. Wszystko dlatego, że jest to ryba niezwykle ciekawa i intrygująca. Jeśli planujesz akwarium z kolcobrzuchem, koniecznie dobrze przygotuj się do opieki nad potencjalnym pupilem i poznaj wszystkie fakty, aby nic cię nie zaskoczyło.

Kolcobrzuch karłowaty – charakterystyka

Kolcobrzuch karłowaty występuje naturalnie w Indiach, a dokładniej w stanie Kerala. Jest to obszar w południowo-zachodniej części kraju, na Wybrzeżu Malabarskim. Na miejsce bytowania wybiera przede wszystkim wody stojące, z gęstymi roślinami pływającymi i mnóstwem kryjówek. To istotne, bowiem jeśli chcesz, aby twój kolcobrzuch miał zapewnione odpowiednie warunki do życia, musisz postarać się jak najlepiej odwzorować w akwarium jego naturalne środowisko. 

Kolcobrzuch karłowaty – wygląd

Kolcobrzuchy karłowate to niewielkie ryby rozdymkowate. Osiągają 2,5 cm długości. Odznacza się bardzo ciekawym ubarwieniem, dzięki któremu trudno pomylić ją z jakąkolwiek inną rybą. Jest żółto-złota w charakterystyczne ciemne plamy. Choć dymorfizm płciowy jest w przypadku tego gatunku dość wyraźny, u młodych osobników trudno rozpoznać płeć. Dorosłe samice są zazwyczaj nieco większe, bardziej „pulchne” od dorosłych samców. Z kolei samce cechują się ciemną linią pod brzuchem oraz wzorem, który zaczyna się zaraz za linią oka.

Gatunek ten jako jeden z niewielu potrafi zamykać oczy i mrugać nimi. Obserwacja tego zjawiska jest niezwykle fascynująca. Ponadto kolcobrzuch karłowaty ma wyjątkową zdolność powiększania swoich rozmiarów niemal trzykrotnie. Gdy czuje się zagrożony, jak na rybę z rodziny rozdymkowatych przystało, nabiera wody lub powietrza, by sprawić wrażenie, że jest znacznie większy niż w rzeczywistości. 

Kolcobrzuch karłowaty – usposobienie

Ta niewielka rybka jest niezwykle aktywna, zadziorna, a nawet agresywna. Ma tendencję do podgryzania płetw innym rybom, zwłaszcza weloniastym oraz wolnopływającym. W związku z tym trudno łączyć gatunek ten z innymi. Problem stanowi także połączenie kolcobrzucha z większymi lub/i szybszymi rybami, które stanowią dla niego konkurencję pokarmową. 

Kolcobrzuch karłowaty – akwarium

Przyjmuje się, że jedna ryba tego gatunku powinna mieć do dyspozycji około 12 litrów przestrzeni. Kolcobrzuch ten może być trzymany zarówno pojedynczo, jak i w grupie ryb swojego gatunku. W drugim przypadku trzeba jednak pamiętać o stosownej wielkości akwarium. Jak zostało wyżej wspomniane, rybka ta uwielbia wodę stojącą, gęsto zarośniętą roślinami drobnolistnymi, z dostępem do licznych kryjówek.

Wyzwanie stanowi fakt, że kolcobrzuch karłowaty ma spore wymagania odnośnie jakości wody. W związku z tym musisz przygotować się na często wymianę i zakup dobrej jakości filtra. Optymalna temperatura wody powinna wynosić od 22 do 28°C, a pH od 6,8 do 8. 

Kolcobrzuch karłowaty – karmienie

Gatunek ten żeruje przy dnie, w środkowej części akwarium. Jest dość wymagający, nie lubi suchego pokarmu. Najlepiej sprawdzi się pokarm żywy i mrożony. Prawdziwy przysmak dla kolcobrzucha stanowią ślimaki, które koniecznie trzeba mu regularnie serwować. Absolutnie fascynująca jest możliwość obserwowania tego, z jaką szybkością i apetytem ten maluch je zjada. Ryba ta nie zjada co prawda skorupek ślimaków, ale ściera na nich swoje zęby.

Kolcobrzuch karłowaty – rozmnażanie

Jeśli planujesz w akwarium więcej kolcobrzuchów, na czas zalotów, czyli tarła, najlepiej rozdzielić je i rozmnażać w parach lub w tzw. haremie (jeden samiec i kilka samic w jednym zbiorniku tarliskowym). W przeciwnym wypadku może dojść do nawet śmiertelnych w skutkach starć pomiędzy samcami!

Zadbaj o czystość wody, dużo mchów i wysoką temperaturę (nie niższą niż 27 do 28°C) w akwarium tarliskowym. Ikra kolcobrzucha jest bardzo mała, przezroczysta, niemal niedostrzegalna. Jeśli zauważysz biało-mleczne jajeczka, musisz je odłowić i wyrzucić, bo taka barwa oznacza, że są zepsute. Młode kolcobrzuchy wylęgają się po około 5 dniach, po kolejnych kilku uaktywniają się w poszukiwaniu pożywienia. 

Kolcobrzuch karłowaty – cena

Cena kolcobrzucha karłowatego waha się w granicach od 10 do około 20 zł za sztukę. Możesz kupić go w większości sklepów zoologicznych, choć najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w sklepie akwarystycznym. To miejsce, w którym nie tylko otrzymasz najlepsze rybki i wyposażenie, ale też spotkasz fachowców i zyskasz cenną wiedzę oraz pomoc w zaplanowaniu hodowli.

Kolcobrzuch karłowaty jest wyjątkowo ciekawą, ale też niełatwą w hodowli rybą. Jeśli zdecydujesz się na nią, ale jednocześnie nie chcesz hodować tego gatunku na większą skalę, ogranicz się na początek do jednego osobnika. Zaopatrz się w odpowiedniej wielkości akwarium i jego wyposażenie, jak m.in. gęsta roślinność, duża liczba kryjówek, filtr. Pilnuj temperatury, aby była wystarczająco wysoka.

Fot. Ilustracyjne: H. Zell via Wikipedia, CC BY-SA 3.0

Archiwum: sierpień 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.