Na kojec dla królika najczęściej decydują się osoby, które mają w domu więcej niż jednego uszaka. Nie ma jednak przeszkód, aby mieszkał w nim jeden królik. Kojce są bezpieczne i wygodne, trzeba jednak wybrać odpowiedni rozmiar i dobrze je zabezpieczyć. Poniżej znajdziesz wszystkie informacje o tym, jak się do tego zabrać. 

Kojec dla królika – tylko w domu!

kojec dla królika – tylko w domu

Na początku chcemy zaznaczyć, że kojec może zastąpić klatkę dla zwierzaka domowego. Jeżeli hodujesz królika właśnie jako pupila, pamiętaj, że to bardzo delikatny zwierzak, który łatwo się przeziębia i źle reaguje na przeciągi.

Domowe króliki, jeśli mają przebywać na dworze, powinny być odpowiednio zabezpieczone. W ten sposób chronisz je nie tylko przed chorobami, ale również zagrożeniem ze strony chorobotwórczych drobnoustrojów czy drapieżników.

Kojec dla królika – czy jest lepszy niż klatka?

Kojec dla królika jest zdecydowanie bardziej przestronny niż tradycyjna klatka. Daje więcej miejsca na akcesoria oraz pozwala królikowi na swobodniejsze poruszanie się. Ma także jedną zasadniczą zaletę – jest wysoki. Króliki lubią skakać, wspinać się na domki i rozglądać po domu. Zamknięte w klatce nie zawsze mogą to robić z pełną swobodą. 

Kojec jest zdecydowanie łatwiejszy do sprzątania niż klatka. Podczas porządków możesz do niego wejść, pozamiatać lub odkurzyć i umyć wszystkie akcesoria. Zwykle wymaga to zdjęcia tylko jednej ze ścianek, co sprawia mniej problemu niż rozkładanie klatki i mycie kuwety. 

Jaki kojec dla królika wybrać? 

królik

Króliki to zwierzaki o sporej (jak na swoje rozmiary) sile fizycznej. Wybierz więc kojec, który będzie stabilny i solidnie zamykany. Najlepiej w tej roli sprawdzą się metalowe kojce przeznaczone dla szczeniąt. 

Większość królików jest w stanie nauczyć się załatwiania do kuwety, dlatego dna kojca nie trzeba wykładać ściółką. Zamiast niej wystarczy fragment podłogi PVC, który kupisz w sklepie budowlanym. To materiał, który łatwo zamiatać i myć. 

Wymiary kojca dla królika

Wymiary kojca dla królika nie powinny być mniejsze od standardowych wymiarów klatki, czyli 120 x 60. Jeżeli dysponujesz przestrzenią, warto zainwestować w większy kojec, na przykład o wymiarach 150 x 150 cm.

Bardzo ważne jest to, aby ogrodzenie było odpowiednio wysokie. Królik nie powinien mieć możliwości wyskoczenia na zewnątrz, nawet po wejściu na domek lub paśnik. 

Kojec dla królika – co powinno się w nim znaleźć? 

królik

Kojec dla królika ma zazwyczaj nieco większą powierzchnię niż klatka. Powinien jednak znaleźć się w nim komplet standardowego wyposażenia dla uszaka, czyli:

  • paśnik;
  • kuweta;
  • poidło;
  • ciężkie miski na granulat i zioła;
  • domek;
  • posłanie. 

Jeżeli na dnie kojca jest podłoga lub wykładzina, dobrym rozwiązaniem będzie położenie tam kilku dywaników lub kocyków, które poprawią komfort codziennego życia króliczka. 

Wybór kojca zamiast klatki dla uszaka ma wiele zalet. To większa przestrzeń, którą jednocześnie łatwiej się sprząta. Jeżeli dysponujesz w domu odrobiną miejsca, zastanów się, czy takie rozwiązanie nie będzie dla twojego zwierzaka odpowiednie. 

Wybierz kojec dla królika, który będzie stabilny i odpowiednio wysoki. Musisz o to zadbać, aby twój pupil nie uciekł. Pod twoją nieobecność może bowiem narobić w domu sporo zniszczeń. 

Archiwum: grudzień 2021
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.