Istnieje wiele teorii na temat tego, kogo pies uważa za pana. Niektórzy twierdzą, że piesek sam wybiera sobie „przywódcę stada”. Inni sądzą, że panem staje się ten, kto rządzi psem twardą ręką lub/i spędza z nim najwięcej czasu. Ponadto istnieją głosy, że pies powinien na równi wykonywać polecenia wszystkich członków rodziny, w której żyje. Jaka jest prawda? Dowiedz się więcej, by nie wpaść w pułapkę przestarzałych poglądów i dawno obalonych mitów!

Kogo pies uważa za pana? Czy w ogóle to robi?

Kogo pies uważa za pana? Czy w ogóle to robi?

Wiele osób, nie mając wystarczającej wiedzy w tym zakresie, wciąż powiela nieprawdziwe, przestarzałe i obalone(!) teorie na temat wychowania psów i relacji, jakie powinny istnieć między psem i człowiekiem. W kwestii tego, kogo pies uważa za pana, prym wiedzie oczywiście słynna teoria dominacji, która – ujmując rzecz w dużym skrócie – wskazuje, że wszelkie niepożądane zachowania wynikają z tego, iż pies:

  • buntuje się przeciwko człowiekowi;
  • chce go złamać i zdominować;
  • chce przejąć władzę w psio-ludzkim stadzie i tym samym stać się tzw. „samcem alfa”.

Teoria dominacji jest błędna i zwyczajnie nie działa. Co więcej, wycofał się z niej sam jej twórca i wielu badaczy, którzy przez lata ją popierali. Jej podstawowe słabe strony to m.in. fakt, że:

  • psy są zwierzętami społecznymi, a nie stadnymi;
  • psy nie tworzą z człowiekiem stada, ale grupę społeczną, nie obowiązuje tu hierarchia taka, jak większość ludzi przypuszcza;
  • choć psy pochodzą od wilków, nie są wilkami, poza tym struktura społeczna wilczego stada również nie jest taka, jak powszechnie się uważa (twórca pojęcia „para alfa” wycofał się z niego i zaproponował, aby zastąpić je pojęciem „para rodzicielska”);
  • psy nie próbują przejąć kontroli nad człowiekiem (zdominować go) i stać się „osobnikami alfa”, bo wówczas stałyby się odpowiedzialne za swoje „psio-ludzkie stado”;
  • zwierzęta w naturze walczą o dominację (zupełnie inaczej pojmowaną niż dominacja w świecie ludzkim!) po to, aby się rozmnażać, dbają w ten sposób o przetrwanie gatunku i przekazanie genów.

Szczególnie jaskrawym argumentem przemawiającym za tym, że pies wcale nie dąży do dominacji człowieka i zostania przywódcą stada jest ostatni z wymienionych punktów. Pies wie, że człowiek nie jest psem i w żadnym wypadku nie planuje się z nim rozmnażać! Ale co dalej? Już nie musisz zastanawiać się nad tym, kogo pies uważa za pana. Skoro teoria dominacji jest obalona i człowiek nie jest dla psa „panem” i „przywódcą stada”, to kim jest? Jak zatem powinny wyglądać relacje na linii pies-człowiek?

Jeśli nie pan i przywódca to kto?

Jeśli nie pan i przywódca to kto?

Nie jest ci po drodze z tak chętnie powielaną teorią dominacji? Kochasz swojego psiaka, traktujesz go jak członka rodziny, najlepszego przyjaciela i wcale nie chcesz go dominować? Nie interesuje cię, kogo pies uważa za pana? Mamy doskonałą wiadomość – to świetnie, bo wcale nie musisz tego robić i nad niczym się zastanawiać! Zarówno tobie, jak i twojemu czworonogowi będzie żyło się znacznie lepiej, w zgodzie i harmonii, gdy nie będziecie toczyć nieustannej „walki o dominację w stadzie”. Zamiast być panem i przywódcą, stań się dobrym, świadomym i odpowiedzialnym liderem. Z powodzeniem możesz też nazywać się autorytetem i przewodnikiem.

Od Redakcji

Opiekun świadomy poprawnej relacji ze swoim psem poradzi sobie z jego wychowaniem lub na czas zasięgnie pomocy specjalisty. Wątpliwości są naturalne! Przekonanie, że przeczytanie jednej książki, przejście jednego kursu lub posiadanie jednego psa sprawia, że wie się wszystko na temat czworonogów, jest błędne i krótkowzroczne.

Pies, który będzie ci ufał, będzie czuł się przy tobie bezpiecznie, zechce za tobą podążać. Nie potrzebujesz do tego żadnej dominacji, siły i przemocy! Wychowuj swojego pupila, prowadź szkolenie, bądź liderem konsekwentnym i wymagającym, ale jednocześnie sprawiedliwym i rozsądnym. Zaspokajaj potrzeby (nie zachcianki!) swojego podopiecznego, zwracaj uwagę na jego wymagania, możliwości i ograniczenia.

Kogo powinien słuchać pies?

Kogo powinien słuchać pies?

To, że pies powinien być posłuszny i przestrzegać określonych zasad, nie ulega wątpliwości. Dlatego, zamiast zastanawiać się, kogo pies uważa za pana, postaw na naukę podstaw posłuszeństwa i zaangażuj w nią wszystkich członków rodziny. Co istotne, każdy domownik powinien być konsekwentny i przestrzegać ustalonych zasad, aby nie mieszać psu w głowie. Twój psi przyjaciel musi znać podstawowe komendy, jak np. siad, waruj, zostaw, do mnie itp. Polecenia te są bardzo przydatne w codziennym życiu i pozwalają uniknąć wielu przykrych sytuacji. 

Wiesz już, że nie musisz zastanawiać się nad tym, kogo pies uważa za pana. Postaraj się stworzyć ze swoim pupilem szczęśliwą relację opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa, a z pewnością nie pożałujesz tej decyzji!

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.