Klatka dla ptaków to zagadnienie, z którym musi się zapoznać każdy początkujący hodowca zarówno papużek falistych, jak i kanarków czy innych małych ptaków. Rynek akcesoriów dla zwierząt domowych ma bardzo rozbudowaną ofertę, co tylko utrudnia podjęcie decyzji o doborze klatki i akcesoriów do niej. Aby zapewnić swojemu pupilowi jak najlepsze warunki, dobrze jest wcześniej sprawdzić, czego potrzebuje, w tym, jaka klatka będzie dla niego najlepsza.

Klatka dla ptaków – najważniejsze akcesorium

Klatka dla ptaków, podobnie jak dom dla człowieka, powinna stanowić bezpieczne, wygodne i dobrze wyposażone miejsce, w którym z przyjemnością można spędzać czas. Z tego powodu wybór klatki należy dokładnie przemyśleć i nie podejmować decyzji kierując się wyłącznie względami estetycznymi lub ceną. Może się to odbić na zdrowiu i komforcie hodowanego ptaka, a przecież chodzi o to, żeby zapewnić mu odpowiednie warunki.

Klatka czy woliera – jakiego dokonać wyboru dla małych ptaków?

Wiele osób nie do końca wie, czym jest woliera. Otóż jest to klatka bardzo dużych rozmiarów, którą można postawić na rogu tarasu lub w ogrodzie koło domu. To świetne rozwiązanie dla każdego gatunku ptaków, ale niestety nie każdy może sobie na taką wolierę pozwolić, bo wymaga ona bardzo dużo miejsca. Z tego powodu znacznie częściej stosowanym rozwiązaniem w domach i mieszkaniach jest dużo mniejsza klatka dla ptaków.

Jaka powinna być klatka dla ptaków hodowanych w domu?

Pierwsza kwestia, na którą należy zwrócić uwagę, to rozmiar. Oczywiste jest, że większa klatka dla ptaków będzie wygodniejsza, ale jakie są minimalne wymiary, które zapewniają ptakom komfort? Każdy gatunek jest inne wielkości, a co za tym idzie, mają one zróżnicowane preferencje. Ptaki z natury nie przemieszczają się na linii góra-dół, a do przodu i tyłu. Z tego powodu minimalna długość klatki powinna dać zwierzęciu możliwość rozprostowania skrzydeł i swobodne przemieszczanie się z żerdzi na żerdź. To ważne, ponieważ dzięki temu ptak może utrzymać prawidłową kondycję fizyczną.

Jaki kształt powinna mieć klatka dla ptaków?

Zazwyczaj ludzie kierują się kształtem zadaszenia wedle własnych upodobań i tego, jak klatka dla ptaków wpasuje się w przestrzeń mieszkalną. Jednak, aby zadowolić ptaka, najlepiej wybrać akcesorium o mniej finezyjnych kształtach, czyli o płaskim zadaszeniu, bo taka nie zabiera pupilowi przestrzeni.

Z jakiego materiału powinna być wykonana klatka dla ptaków?

To kwestia często pomijana przez początkujących hodowców, ale zupełnie niesłusznie, bo to równie ważne zagadnienie, które może bezpośrednio przełożyć się na kondycję milusińskiego. Zazwyczaj w sklepach są dostępne klatki dla ptaków:

  • ze stali nierdzewnej – najczęściej spotykane na rynku. Najczęściej stosowany gatunek to „304” (ten rodzaj stali nierdzewnej, stosuje się do naczyń kuchennych i przyborów kuchennych). Materiał jest nietoksyczny i niezwykle odporny na rdzę. Jej ogromną zaletą jest również duża łatwość w czyszczeniu – można ostrymi narzędziami zeskrobywać zaschnięte zanieczyszczenia bez obawy o odpryski farby. Taką klatkę ze stali nierdzewnej można samemu pospawać. Jednak trzeba znać podstawy spawania i używania spawarki. Dlatego polecamy serwis o spawalnictwie: https://spawam.pl/;
  • malowane proszkowo – również ze stali, ale dużo gorszej jakości niż stal nierdzewna. Farba jest nakładana w specjalny sposób, co zapewnia jej długą trwałość – cechuje je wysoka odporność na rdzę i odpryski;
  • z metalu i plastiku – połączenie metalowych prętów i plastikowej kuwety (podstawy). Często pokryte są elastyczną farbą podatną na odpryski. To dobre rozwiązanie dla małych ptaków, które nie będą chciały skubać farby;
  • drewniane – do niedawna bardzo chętnie wybierane dla ptaków egzotycznych. Bez wątpienia są bardzo ładne, ale również czasochłonne w utrzymaniu ich w czystości. Ponadto drewno może zatrzymywać wilgoć i stanowić świetne środowisko do rozwoju różnego rodzaju bakterii i pasożytów. Drewniane klatki są bardzo drogie;
  • akrylowe – dosyć kosztowne, ale mają też dużą zaletę – można przez nie swobodnie oglądać ptaka. Niestety takie wykonane w całości z akrylu nie umożliwiają odpowiedniej wentylacji. Brak prętów uniemożliwia również pupilowi wspinanie się po nich.

Klatka dla ptaków – jakie powinna mieć wyposażenie?

Wybór kształtu, materiału i wielkości klatki to dopiero początek. Klatka dla ptaków, podobnie jak mieszkanie wymaga jeszcze odpowiedniego wyposażenia, które będzie pozwalało na ciekawe, wygodne i bezpieczne spędzanie czasu. Oto podstawowe akcesoria dla ptaków, które powinny znaleźć się wewnątrz każdej klatki:

  • drążki tzw. żerdzie – ajlepiej, aby były drewniane. Warto jest też umieścić jeden betonowy typu „pedicure”;
  • liny – są dobre, ale tylko dla ptaków, które nie strzępią lin i nie połykają jej fragmentów;
  • zabawki – są bardzo istotne, np. dzika papuga na wolności znajduje sobie dużo atrakcji, a udomowiona ma mniejsze możliwości. Bez dostępu do odpowiednich atrakcji może popaść w depresję, wyrywać sobie pióra, niszczyć klatkę, a nawet stać się agresywna. Popularne zabawki to m.in.: łamigłówki, lusterka, chatki, pluszowe i plastikowe zabawki i huśtawki;
  • miski – absolutna podstawa w każdej klatce. Istnieje wiele różnego rodzaju karmników i poidełek. Najrozsądniejsze wydają się te samouzupełniające, bo zapewniają zwierzęciu stały dostęp do pokarmu i wody;
  • osłona klatki – co prawda jest to akcesorium zewnętrzne, ale przydatne, jeżeli chcemy, że ptak wstał później niż o świcie lub jeżeli w nocy w pomieszczeniu, w którym stoi klatka jest przeciąg.
  • miska z piaskiem do kąpieli – wiele gatunków ptaków lubi czyścić swoje piórka w piasku, dlatego warto wygospodarować dla nich tę przestrzeń.

Klatka dla ptaków to najważniejsze akcesorium w hodowli ptaków w domu. Niezależnie od gatunku zapotrzebowania w stosunku do lokum mogą być zgoła inne. Dlatego dobrze jest wcześniej sprawdzić, co oferuje rynek, dowiedzieć się, jakie są indywidualne zapotrzebowania zwierzęcia i na tej podstawie podjąć decyzję o zakupie klatki i wyposażenia do niej.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.