Jeśli chcesz, aby twój kanarek był zdrowy, radosny i chętnie śpiewał, musisz zadbać o jego komfort psychiczny i fizyczny. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby miejsce, w którym przebywa przez sporą część dnia, było dopasowane. Jak zatem powinna wyglądać idealna klatka dla kanarka? Myślisz pewnie – nie za mała, z odpowiednimi odległościami między prętami, aby twój pupil się nie zaklinował i oczywiście z odpowiednim wyposażeniem w środku. Słusznie, ale to nie wszystko! Gdzie powinna stać? Na co jeszcze zwrócić uwagę, aby kanarek w klatce czuł się dobrze? Na te pytania odpowiadamy w naszym poradniku. Jeśli szukasz miejsca dla swojego zwierzaka, wręcz musisz się zapoznać z tym tekstem!

Wyposażenie klatki dla kanarka

klatka dla kanarka - wyposażenie

Może się wydawać, że kanarek nie jest wymagającym stworzeniem, bo wystarczy go jedynie karmić i poić. Na początku musisz jednak zadbać o to, by poczuł się komfortowo w twoim domu. To bardzo ważne, ponieważ nieszczęśliwy, zestresowany, przestraszony i tęskniący za ruchem samiec kanarka może przestać śpiewać. O czym musisz pamiętać? Klatka dla kanarka powinna być przestrzenią, w której ptak czuje się bezpiecznie. Czy swoboda to wszystko, czego ten zwierzak potrzebuje? Sprawdź, jakie wymiary będą wystarczające.

Wymiary klatki dla kanarka

Kanarek nie potrafi się wspinać, ale uwielbia latać i skakać. Jak nietrudno się domyślić, ma to przełożenie na wymiary klatki dla kanarków. Aby twój zwierzak mógł bez skrępowania się poruszać, powinieneś dać mu jak najwięcej przestrzeni. Najmniejsze wymiary klatki dla kanarka, które dadzą mu pole do popisu, to:

  • 60 cm szerokości;
  • 40 cm głębokości;
  • 50 cm wysokości. 

Odpowiednio duża klatka dla kanarka to gwarancja jego dobrego samopoczucia. 

Wyposażenie klatki dla kanarków

Klatka kanarka musi mieć żerdki, aby ptak miał gdzie siedzieć i mógł ścinać sobie paznokcie. Mogą być umocowane w poprzek lub wzdłuż klatki. Ptak powinien powinien mieć wewnątrz także:

  • miejsce z jedzeniem i wodą;
  • piasek dla kanarków. 

Ważna jest także szerokość między prętami, aby ptak nie wysuwał głowy na zewnątrz, ponieważ to grozi jego zaklinowaniem. Klatka dla kanarka ze stali lub z tworzywa sztucznego będzie bezpieczna, ponieważ ten ptak nie ma ochoty na obgryzanie prętów.

Tego unikaj, czyli jakiej klatki dla kanarka nie wybierać?

Klatka dla kanarków nie powinna być ani srebrna, ani złota, gdyż odbijające się od niej promienie słońca mogą oślepiać twojego pupila. Odradzane są również klatki o nietypowych kształtach, które na pewno nie przypadną do gustu ptakowi. Pomyśl tylko, ile miejsca mogą mu zabierać wszelkie skosy i ukosy, gdzie mógłby sobie polatać lub poskakać. Okrągłe klatki też nie są najlepsze, ponieważ zwierzak traci miejsce do ukrycia i poczucie bezpieczeństwa. Trzeba również pamiętać, że drewniane klatki dla kanarka utrzymują wilgoć i mogą być źródłem rozwoju niebezpiecznych bakterii.

Jaka klatka dla kanarka będzie najlepsza – dodatki

klatka dla kanarka - dodatki

Klatka może mieć różne dodatki, które sprawią ptakowi radość i wydobędą z niego radosny śpiew. Każdą z niżej opisanych rzeczy można bez trudu kupić w sklepie zoologicznym, więc nie powinieneś mieć z tym problemu. Zapoznaj się z najlepszymi dodatkami dla kanarka, który co prawda nie potrzebuje zabawek, ale lubi otaczać się różnymi gadżetami dla zwierząt.

Domek dla kanarka

Klatka dla kanarka powinna być prostokątna u dołu i prosta u góry, bez żadnych skosów czy zakrzywień. W dolnej części, na piasku, można postawić nieduży domek. Taka przestrzeń z trzema ścianami to miejsce, gdzie kanarek będzie mógł się zdrzemnąć, odpocząć lub zwyczajnie schować przed nadmiernym światłem i przeciągami. Powinien się tam czuć bezpieczniej niż w klatce, dlatego warto zdecydować się na domek dla kanarka, który nie jest wcale drogi. Dodatkowo możesz również zamontować małe ogrzewanie i oświetlenie w klatce.

Klatka dla kanarka z basenem

Bardzo dobrym pomysłem jest zakup klatki z basenem dla kanarka. Miejsce do kąpiel znajduje się na zewnątrz. Zwierzak, który ma taką przestrzeń, może cały dzień spędzić w wodzie, gdzie zmywa z siebie brud, kurz i ochładza się w czasie upalnych dni. Ptaki bardzo żywiołowo reagują na widok wody, ale producenci wanien biorą to pod uwagę. Z reguły wanna kąpielowa dla kanarka jest z każdej strony zadaszona i ma tylko tylko jedno wejście, aby nie wydostawała się z niej woda.

Klatka dla kanarka – gdzie ją postawić?

klatka dla kanarka - gdzie

Szukasz dla nowego zwierzaka odpowiedniego miejsca w domu? Wiedz, że kanarki lubią jasne kąty pokoju, gdzie nie ma zbyt dużego nasłonecznienia. Dodatkowo zadbaj o to, aby wokół było w miarę cicho. Postaw klatkę dla kanarka z dala od telewizora, pianina czy innych głośnych sprzętów. Możesz wybrać pokój, gdzie spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia, ponieważ kanarki lubią towarzystwo. Ustawiając klatkę, pamiętaj, że powinna stać nieco powyżej twoich oczu, aby ptak mógł cię obserwować z góry. W ten sposób będzie czuł się bezpiecznie. Pamiętaj, że gdy wybierzesz jedno miejsce, musisz się go trzymać. Nie przestawiaj więc klatki.

Ruchome elementy w klatce dla kanarka

Co jeszcze warto brać pod uwagę, szukając dobrej klatki? 

  1. Szukaj takiej, która ma drzwiczki z zabezpieczeniem przed samoistnym zamykaniem się. 
  2. Wymianę piasku powinna umożliwiać łatwa do wysuwania szufladka.
  3. Pomyśl również o poidełku i karmniku wkładanym do klatki dla kanarków od zewnątrz. To ułatwi wymianę jedzenia i wody. Jest to także bardzo przydatne rozwiązanie, gdy dopiero kupiłeś kanarka i nie chcesz go straszyć, wkładając ręce do klatki. 

Pamiętaj, że nieoswojone zwierzę może przestać jeść i śpiewać, gdy poczuje strach.

Zasłonięcie klatki dla kanarka

Kanarek to uroczy zwierzak, ale pozostawia po sobie zanieczyszczenia. Są to:

  • odchody;
  • pióra;
  • łuski z jedzenia;
  • woda po kąpieli.

Jak im zaradzić? Możesz postawić blachę lub szybę obok klatki. Dzięki szybie kanarek wciąż będzie widział całe otoczenie, do którego zdążył się już przyzwyczaić. Ty zaś zachowasz porządek w swoim domu. Takie rozwiązanie jest więc korzystne i dla ciebie, i dla twojego pupila.

Klatka dla kanarka – kilka praktycznych wskazówek

klatka dla kanarka - wskazówki

Na zakończenie warto poznać kilka informacji, które ułatwią ci odpowiedni wybór klatki dla kanarka i różne czynności wokół niej. Jeśli chcesz zapewnić komfortową przestrzeń swojemu nowemu zwierzakowi, powinieneś się z nimi zapoznać.

  1. Żerdki do siedzenia i ścierania paznokci powinny być różnej wielkości. Najlepiej, aby były to naturalne gałązki lub miękkie drewno. Umieść je w różnych miejscach, nie ograniczając przestrzeni, zwłaszcza przy poidełku i zbiorniku z jedzeniem.
  2. Poidełka i karmidełka trzymaj powyżej podłogi, aby nie były zabrudzone odchodami ptaka. Niehigieniczne jedzenie to źródło infekcji i przyczyna częstych wizyt u weterynarza. Najlepiej sprawdzą się pojemniczki umieszczone na zewnątrz klatki z wlotem od strony wewnętrznej.
  3. Często uzupełniaj miskę kanarka i wymieniaj wodę. Jest to bowiem bardzo czysty ptak. Kup basen i piasek (ewentualnie żwirek) dla kanarka, aby mógł często czyścić swoje piórka.

Klatka dla kanarka musi dobrze wyposażona i ustawiona w odpowiednim miejscu. Zadbaj o to, aby miała wymiary przynajmniej 40 × 50 × 60 cm. Wewnątrz najlepiej umieścić domek, basen oraz pojemniczki na jedzenie i picie. Dodatkowo pomyśl o szybie, dzięki której zachowasz porządek wokół klatki dla kanarka. Możesz również zadbać o dodatkowe zamknięcie. Unikaj natomiast złotych i srebrnych klatek, które szkodzą oczom twojego pupila. Na jego poczucie bezpieczeństwa negatywnie wpływają zaś te o nietypowych kształtach. Pamiętaj, że klatka kanarka to miejsce, w którym musi czuć się dobrze. Jeśli weźmiesz pod uwagę nasze wskazówki, zwierzak z pewnością odwdzięczy ci się radosnym śpiewem!

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)