Kołowrotek, poidełko, miska na jedzenie i ewentualnie jakiś domek to rzeczy, które wiele osób kupuje dla chomika wraz z klatką. Czy jednak tyle wystarczy, aby pupil był zadowolony? Ten ostatni element, czyli klatka dla chomika, nie powinien być dobierany bez zastanowienia, ponieważ materiał i wymiary mają wpływ na komfort zwierzaka. Jak wiadomo, chomiczych gatunków jest naprawdę wiele. To właśnie do tego, jakiego chomika masz, powinieneś dobierać klatkę. Dla jakich gatunków odpowiednia będzie mała klatka, a które wymagają większej przestrzeni? Poznaj wymiary dostępnych na rynku klatek i materiały, z jakich są tworzone. Przeczytaj nasz tekst, aby dobrać odpowiednią dla swojego chomika!

Klatka dla chomika syryjskiego a klatki dla chomików dżungarskich – czym się różnią?

Chomiki to zwierzęta, które pod pewnymi względami mają te same potrzeby, niezależnie od gatunku. Potrzebują tego samego, czyli:

 • miski z jedzeniem;
 • poidełka z wodą;
 • domku, w którym będą mogły się schować;
 • kołowrotka, dzięki któremu będą mogły spalić trochę energii.

Podział gatunkowy ma jednak znaczenie w kontekście wielkości klatek. Te dla chomika syryjskiego muszą być zawsze większe niż klatki dla chomika dżungarskiego.

Ile kosztują klatki dla chomików i od czego to zależy?

Cena klatki zależy w dużej mierze od tego, z jakiego materiału została wykonana. Najtańszym materiałem jest plastik. Plastikowa klatka dla chomika wraz z wyposażeniem to koszt około 40 złotych. Wpływ na to, ile zapłacisz, ma także rozmiar. Mała klatka dla chomika będzie na pewno tańsza od dużej. Te o mniejszych rozmiarach są odpowiednie dla chomika dżungarskiego czy chomika Roborowskiego, jednak np. chomiki syryjskie potrzebują więcej miejsca, więc odpowiednie dla nich są droższe. Ważnym czynnikiem wpływającym na cenę klatki dla chomika jest także wyposażenie, które do niej wybierzesz.

Kliknij!
Akwarium dla chomika i jego zalety. Sprawdź, jakie warunki powinien mieć chomik w akwarium!

Metalowa klatka dla chomika a klatki plastikowe

Klatka dla chomika wykonana z metalu jest:

 • wytrzymała;
 • odporna na zęby i pazury chomika.

Pamiętaj jednak, aby ją odpowiednio zabezpieczyć antykorozyjnie, ponieważ w przeciwnym razie pokryje ją rdza. Metalowe klatki dla chomików są droższe od plastikowych i kosztują około 100 złotych. Wpływ na cenę mają oczywiście wymiary i wyposażenie produktu, który kupujesz dla swojego pupila.

Dwupiętrowa, duża klatka dla chomika

Jak może być zbudowane takie miejsce dla zwierzaka? Możesz wybrać piętrową klatkę dla chomika. Zwierzak będzie czuł się w niej komfortowo i oswoi się z tym, że jesteś jego właścicielem. Niestety, ich struktura ma pewną wadę. Jest bowiem ryzyko, że gryzoń spadnie i zrobi sobie krzywdę. Właśnie dlatego, jeśli kupujesz piętrową klatkę dla swojego zwierzaka, wybierz taką z półpięterkami. Chomik będzie o wiele bezpieczniejszy podczas aktywności i biegania w nocy, gdy nie będziesz go miał na oku.

Duża klatka dla chomika

Wiesz już, jak powinna być zbudowana klatka. Wcześniej wspominaliśmy, że jej wielkość zależy przede wszystkim od gatunku zwierzaka, którego masz w niej trzymać. Zwykle im większa klatka dla chomika, tym lepiej. Musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że duże klatki, z pełnym wyposażeniem, mogą kosztować nawet 500 złotych

Mała klatka dla chomika

Jak wspominaliśmy, chomik syryjski potrzebuje większej klatki niż ta najmniejsza i jednocześnie najtańsza, dlatego miej to na uwadze, jeśli masz takiego pupila. Jeżeli jednak twój zwierzak jest mniejszy i może się swobodnie poruszać w mniejszej klatce, warto obejrzeć małe klatki dla chomików i nie przepłacać. Pamiętaj mimo wszystko, że w ciasnej i za małej klatce dla chomika mogą się pojawić u niego przygnębienie, frustracja, agresja, a nawet choroby. Zapewnij więc pupilowi odpowiednią dawkę ruchu i upewnij się, że ma wystarczająco dużo miejsca i czuje się się komfortowo.

Kliknij!
Kołowrotek dla chomika – na jaki warto postawić? Sprawdź, czym się kierować!

Nietypowa klatka dla chomika, czyli akwarium

Niektórzy twierdzą, że chomik może mieszkać w starym akwarium po rybkach. Jest to jednak złe rozwiązanie, które nie zapewnia właściwej cyrkulacji powietrza. Ponadto, samo czyszczenie akwarium jest uciążliwe dla właściciela. Chomik powinien mieć klatkę z prętami także ze względu na dodatkowe akcesoria, które są dla niego przeznaczone. Poidełka nie da się bowiem zamontować w akwarium.

Wymiary klatki dla chomika

Klatka dla chomika musi być odpowiednio duża na dole i wysoka na tyle, żebyś mógł umieścić w niej kołowrotek o konkretnej średnicy. Jakie wymiary produktów możesz znaleźć na rynku? Parametry są dopasowane do poszczególnych gatunków gryzoni. Opisujemy je poniżej.

Klatka dla chomika 60×40

Klatki dla chomików o wymiarach 60×40 cm są przeznaczone dla małych gatunków. Są to:

 • chomik Roborowskiego;
 • chomik dżungarski. 

Te zwierzaki nie wymagają zbyt dużo miejsca, dlatego powierzchnia 2,4 m² w zupełności im wystarczy. 

Klatka dla chomika 80×40

Klatki dla chomików o wymiarach 80×40 cm są przeznaczone dla większych gatunków, czyli przede wszystkim dla chomików syryjskich. Są to dość duże stworzenia, więc muszą mieć nieco więcej przestrzeni do tego, aby swobodnie biegać. Klatka o powierzchni 3,2 m² będzie dla nich odpowiednia. Co jasne, cena jest w tym przypadku wyższa, jednak nie warto na siłę oszczędzać. Najważniejsze jest przecież to, aby twój pupil był zadowolony z miejsca, w którym mieszka.

Czy można trzymać dwa chomiki w jednej klatce?

Nie każdy o tym wie, ale warto podkreślić, że chomiki nie lubią towarzystwa przedstawicieli swojego gatunku. Na co dzień są urocze i niegroźne, ale w konfrontacji z innym chomikiem stają się agresywne i bezwzględne. Skąd ta metamorfoza? Te zwierzaki mają przede wszystkim bardzo mocno rozwinięty instynkt terytorialny, a każda rywalizacja chomików to walka na śmierć i życie. Klatka dla chomików nie jest więc dobrym pomysłem, choć jest pewien wyjątek. Można bowiem razem trzymać rodzeństwo, ale tylko pod warunkiem, że gryzonie są nierozłączne przez całe swoje życie.

Kliknij!
Chomik Roborowskiego – czy najmniejszy z chomików karłowatych to pupil dla każdego?

Klatki dla chomików – wyposażenie

Ceny i wymiary już znasz. Wiesz także, czy można trzymać więcej niż jednego zwierzaka w klatce. Sprawdź teraz, jakie akcesoria okażą się niezbędne. Klatka dla chomika musi mieć w sobie takie elementy, jak:

 • kołowrotek – dla chomika Roborowskiego i chomika dżungarskiego wybierz ten o średnicy 20 cm. Chomik syryjski potrzebuje zaś kołowrotka o średnicy 27 cm;
 • tunele – pamiętaj, by nie decydować się na plastikowe, bo chomik może się w nich udusić. Najlepiej sprawdzą się tu papierowe rurki po papierze toaletowym lub ręczniku papierowym;
 • trociny wysypane na dnie;
 • poidełko i miska z jedzeniem;
 • domek;
 • półpięterko na jedzenie i picie, aby chomik nie zasypał ich trocinami.

Oprócz tego pamiętaj także o odpowiednich odstępach między prętami. Powinny wynosić od 0,7 cm do 1,2 cm. Jeśli klatka dla chomika, którą kupiłeś, ma większe odstępy, użyj siatki hodowlanej ze sklepu budowlanego.

Gdzie postawić klatkę z chomikiem?

Najlepszym miejscem dla chomika będzie zacienione miejsce, z dala od przeciągu i hałasu. Chomik w dzień śpi, jest typem samotnika i łatwo się przeziębia. Właśnie dlatego powinieneś mu zapewnić taką przestrzeń, w której nic nie będzie mu przeszkadzało.Chomik to ruchliwe zwierzątko, które potrzebuje odpowiednich warunków do życia. Niepoślednią rolę odgrywa tutaj oczywiście opisane przez nas klatka. Gryzoń musi mieszkać w miejscu, które w pełni zaspokoi jego potrzebę ruchu i zapewni jednocześnie spokój. Pamiętaj, że klatka dla chomika musi być dostosowana do wielkości zwierzaka i średnicy kołowrotka. Umieść w niej niezbędne akcesoria i dobierz odpowiedni materiał. To, czy wybierzesz klatkę z metalu, czy z plastiku, jest twoją suwerenną decyzją. Zawsze możesz wrócić do naszego tekstu i przypomnieć sobie zalety i wady różnych rozwiązań.