Kiryski żyją przede wszystkim w wodach Ameryki Południowej. Zamieszkują zarówno rzeki, również te duże, ale i niewielkie zbiorniki stojące, na przykład stawy czy nawet rozlewiska. W skład rodziny kiryskowatych wchodzą różne gatunki, a klasyfikacja niektórych z nich nadal przysparza naukowcom niemało kłopotów. Ryby hodowane w akwariach rzadko kiedy przekraczają długością 7-8 cm.

Gatunki kirysków

Istnieje wiele gatunków kirysków, jednakże najpopularniejszych jest kilka z nich. To właśnie te kiryski najłatwiej znajdziesz w sklepie akwarystycznym. Pamiętaj, że nieco różnią się one potrzebami i wymaganiami, choć są przedstawicielami tej samej rodziny kirysków. Cena za poszczególne osobniki może się wahać.

Kirysek spiżowy

Jeden z najpopularniejszych kirysków występuje naturalnie w rzekach Wenezueli oraz Argentyny. Dorastają do ok. 7 cm długości. Jego ciało jest żółte z odrobiną barw szarej i brunatnej. Cechuje je dymorfizm płciowy – samce są smuklejsze. Cechą charakterystyczną jest silniej wykształcony grzbiet.

Kirysek tygrysi

Do najbardziej popularnych gatunków należy również kirysek tygrysi. Ryba ta naturalnie występuje głównie w Peru i Kolumbii. Jest srebrna, a zgodnie z nazwą jej ciało zdobią czarne paski oraz kropki. Wśród innych kirysków wyróżnia go bardzo długi pyszczek. 

Kirys czarny

Ta efektowna odmiana została stworzona sztucznie na bazie kirysków spiżowych. Kirys czarny ma całe ciało w kolorze czarnym, zaś płetwy – w brunatnym. Ta niesamowita barwa jest efektem mutacji. Kirys ten dorasta do ok. 7 cm i nie cechuje go wyraźny dymorfizm płciowy. 

Kirys pstry

Efektowny kirys pstry ma jasne ciało pokryte czarnymi plamkami, a także paski w tym samym kolorze na płetwach. Ryba naturalnie występuje w Brazylii oraz Urugwaju. Dorasta do mniej więcej 7 cm długości. Samce mają zwykle mniejsze rozmiary, ale za to większą płetwę na grzbiecie.

Kirys albinos

Bardzo ciekawy gatunek kiryska, który dodatkowo występuje naturalnie w Brazylii, w dorzeczach Amazonki. Osiąga długość ok. 6 cm. Ma biało-różowe ciało z czerwonymi oczami. Dodatkowo, delikatnie błyszczy, co sprawia, że wygląda zupełnie wyjątkowo. Ta ryba kirys ma wyraźnie zaznaczony dymorfizm płciowy – samiec jest mniejszy i ma wydajniejszą płetwę grzbietową.

Kirysek – wymagania

Jeśli chodzi o warunki, nie jest to bardzo wymagająca ryba. Kirysek dobrze czuje się w większości zbiorników i może żyć również w akwariach wielogatunkowych. Bardzo ważne jest jednak zachowanie pewnego standardu.

Kirys – ryba a akwarium

Kiryski to ryby denne, czyli takie, które przebywają przy dnie, w dolnych partiach zbiornika. 

Z tego powodu podstawowym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę, jest oczywiście podłoża. Jako że kiryski uwielbiają sprzątać dno, musisz przede wszystkim położyć na nim piasek, a nie żwir. Warto, aby był drobnoziarnisty. Dodatkowo uzupełnij zbiornik o kryjówki, na przykład korzenie, kamienie.

Na górze akwarium dla kirysków musi znajdować się pokrywa, bo ryby te mają tendencję do wyskakiwania z wody. W pokrywie możesz umieścić również dopasowane oświetlenie o niezbyt dużej mocy. Warto zainwestować w filtry, zwłaszcza zewnętrzne, z kilkoma mediami filtracyjnymi. Grzałka nie jest konieczna, jeśli w pomieszczeniu utrzymuje się temperatura na poziomie mniej więcej 20°C. 

Musisz regularnie dbać o czystość akwarium, jako że kiryski przebywają przy dnie. Muł będzie przez nie nie tylko jedzony, ale również wzniecany ku górze. Jeśli chodzi o rośliny, postaw na liczną obsadę gatunków o dużych liściach. Zadbaj jednak o to, aby przy tafli wody znajdowała się odpowiednia przestrzeń. Kiryski bowiem często wypływają ku górze, aby zaczerpnąć powietrza atmosferycznego.

Kirysek – żywienie

Żywienie jest kolejnym aspektem, w którym nie można mówić o wybredności kirysa. Ryba ta spożywa zarówno pokarm suszony, jak i świeży. Preferuje raczej pożywienie odzwierzęce, ale z dodatkiem roślinnego. W przypadku narybku ważne jest, aby dopasować rozmiar pokarmu do możliwości ryb. Możesz albo kupić produkt przeznaczony do karmienia młodych osobników, albo po prostu zmiażdżyć pokarm, który podajesz starszym rybom.

Rozmnażanie kirysków

Kiryski rozmnażają się stosunkowo łatwo. Tarło przyspiesza, jeśli ryby w proporcjach dwóch samców na jedną samicę są umieszczone w osobnym zbiorniku. Woda powinna mieć niższą temperaturę niż standardowo, a pokarm musi być obfity. Pamiętaj jednak, że rozmnażanie kirysków wymaga też znajomości gatunków, bo niektóre z nich mogą mieć dodatkowe wymagania.

Podczas jednego tarła samica wydaje nawet do 400 jajek. Ikra pozostawiona jest na ściankach. Do wylęgu dochodzi po mniej więcej czterech dniach, a po kilku tygodniach małe rybki są gotowe, aby dołączyć do reszty stada. 

Kiryski – w jakim akwarium mogą zamieszkać?

Jak wszystkie ryby akwariowe, kiryski mają określone wymagania co do warunków w zbiorniku. Jednocześnie są to ryby na tyle łagodne, że z powodzeniem mogą żyć również z innymi zwierzętami. 

Przede wszystkim kiryski dobrze czują się w ławicy przedstawicieli swojego gatunku. Sprawdzą się też w stadach z innymi kiryskami. Jeśli tworzysz akwarium jednogatunkowe, zdecyduj się na wlanie do niego niewielkiej ilości wody. Zamiast tego zainwestuj w długość zbiornika – niech liczy on przynajmniej 120 cm.

To oczywiście nie wszystko, bo kiryski dobrze dogadują się też z innymi rybami. Ważne jest tylko, aby dobrać gatunki bytujące w innych partiach zbiornika. Mowa na przykład o razborach albo neonkach, które pływają nieco wyżej, a dzięki temu nie wchodzą sobie z kiryskami w drogę. Nawet w razie spotkania kirysy są łagodne i raczej nie przejawiają agresji.
Kirysek to nieduża ryba, która występuje w kilku gatunkach i odmianach. Świetnie prezentuje się w akwarium jednogatunkowym, jak i tym o zróżnicowanej obsadzie. Pływa przy dnie i może zachwycać swoim wyglądem. Sprawdź, jak dostosować akwarium do kirysków, aby czuły się one tam jak najlepiej.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.