King charles spaniel bywa często mylony z cavalierem. Nie brak jednak między nimi różnic. Różne rasy psów ozdobnych mieszkały na europejskich dworach od czasów renesansu. Wesoły i ruchliwy papillon odnajdzie się w porannym joggingu z właścicielem, a spokojny i niezbyt dynamiczny buldożek będzie towarzyszem nieśpiesznych spacerów. Jaki jest king charles spaniel?

Jakie są podstawowe fakty o tej rasie?

Ogólne wrażeniewytworny, zwarty i krępy pies
Rozmiarmasa ciała: 3,6 do 6,3 kg
Szatasierść: długa, jedwabista, lekko falista
maść: ruby, blenheim, czarna podpalana, trójkolorowa
Długość życia9–14 lat
Charakterłagodny, wesoły, przyjacielski, uczuciowy, sprawny
PochodzenieWielka Brytania
Przeznaczeniepies do towarzystwa
Klasyfikacja FCIgrupa 9 (psy ozdobne i do towarzystwa), sekcja 7 (angielskie spaniele); nie podlega próbom pracy

Jak wygląda king charles spaniel?

King charles spaniele na trawie

To wytworny i elegancki niewielki piesek o kwadratowej sylwetce. Charakterystyczną cechą jest zaokrąglona, wręcz wypukła głowa o krótkim, zadartym pyszczku. Zdobią ją bujnie owłosione uszy. W końcu to wciąż spaniel! Ma również piękny ogon z tzw. piórem, który nosi poniżej linii grzbietu. Długa i jedwabista sierść dodaje psu szyku i elegancji. Ciekawostką są zrośnięte dwa palce u przednich łap. Bardzo przypomina swojego kuzyna – popularnego cavaliera, jednak między rasami cavalier king charles spaniel a king charles spaniel występują istotne różnice!

Jakie są dopuszczalne umaszczenia?

Wzorzec rasy dopuszcza cztery umaszczenia. Są to:

  • czarny podpalany – sierść jest intensywnie czarna, a rudawe podpalania występują na pyszczku, łapkach, piersi, pod ogonkiem i nad oczami;
  • trójbarwna (tricolor) – czarne łaty z rudawym podpalaniem na białym tle;
  • blenheim – białe w kasztanowo-czerwonawe łaty;
  • ruby – jednolity, intensywnie kasztanowo-czerwony kolor.

Wzorzec podaje, że biel ma perłowy odcień. U psów czarnych podpalanych oraz ruby białe plamy na piersi są niemile widziane.

Jaki charakter ma king charles spaniel?

Nie da się ukryć, że psiak ten nie tylko wyglądem, ale i charakterem przypomina rasę cavalier king charles spaniel. Łagodny i czuły, nie ma w nim zbędnej agresji. Swojego pana kocha ponad miarę, mocno się przywiązuje. Jest bardzo posłuszny, choć to nie zwalnia właściciela z konieczności wychowania go. King charles spaniel bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi – jest wesoły i ma wobec nich wiele cierpliwości. Należy jednak pamiętać, że każdy kontakt dzieci z psem powinien być nadzorowany. Odnosi się z rezerwą wobec nieznanych mu osób, ale ma zbyt dobre serce, by być skutecznym stróżem.

Czy king charles spaniel to aktywny pies?

Jak każdy pies, king charles spaniel ucieszy się z długiego spaceru, na którym będzie mógł rozładować energię. Szczególnie, jeśli będzie mógł robić to ze swoim ukochanym opiekunem! Nie jest jednak rasą wymagającą bardzo dużej ilości ruchu. Spokojny spacer w miejskim parku również brzmi dla niego dobrze. Chętnie bawi się z innymi psami. Mimo że sam nie prowokuje konfliktów, swoim niezwykle otwartym i entuzjastycznym powitaniem może przestraszyć i wręcz zrazić niektóre psy. Warto rozważnie dobierać mu kompanów, by to inne psiaki nie bawiły się jego kosztem.

Jak pielęgnować king charles spaniela?

King charles spaniel leży na wystawie
Fot. Petful via Flickr, CC BY 2.0

Pielęgnacja sierści nie jest w jego wypadku zbyt skomplikowana. Powinna jednak być systematyczna. King charles spaniel ma długą i jedwabistą sierść, która musi być regularnie szczotkowana. Zapobiegnie to kołtunom i jeszcze gorszym od nich filcom. Owłosionego brzuszka oraz łap nie wolno przy tej czynności pomijać! Im wcześniej i łagodniej przyzwyczaisz pieska do zabiegów, tym lepiej będzie je znosił w przyszłości. Szczególnej troski wymagają długie uszy king charles spaniela. Chodzi nie tylko o czesanie!

Czy king charles spaniele to zdrowe psy?

King charles spaniel jest raczej zdrową rasą. Właściciel powinien jednak pamiętać o kilku czułych punktach swojego pieska. Długie, owłosione uszy mają słabą wentylację. Mogą rozwijać się tam różnego rodzaju bakterie i grzyby, które prowadzą do infekcji. Zapalenie ucha u psa nie jest niczym przyjemnym. Należy pamiętać o higienie fałdu skórnego na nosie. Skrócona kufa sprawia, że king charles spaniel jest szczególnie wrażliwy na upały. Letnie szaleństwa na słońcu zdecydowanie lepiej mu odpuścić!

Dla kogo nadaje się king charles spaniel?

pies king charles spaniel rudy głowa
Fot. Universe876 via Wikipedia, CC BY 3.0

Wybierając rasę psa, warto kierować się jej potrzebami i swoimi możliwościami. Wiele osób, również początkujących, decyduje się na nieraz dosyć trudne psy pod wpływem mody. Tymczasem king charles spaniel jest idealnym przykładem odpowiedzi na pytanie o kompana doskonałego. Wesoły, ale jednocześnie nie wymaga szczególnego zajęcia. Lubi dzieci i jest wobec nich cierpliwy. Z jego utrzymaniem, wychowaniem i spacerami poradzi sobie osoba starsza. Nade wszystko jednak – king charles spaniel jest rasą, która jak niewiele innych nadaje się dla niedoświadczonych psiarzy.

Ujmujący charakter, niewielki rozmiar i brak skłonności do agresji. Czy istnieje przepis na lepszego towarzysza, szczególnie w mieście? King charles spaniel pozostaje daleko w tyle nie tylko za różnymi rasami owczarków czy psów myśliwskich, ale też nie zdobył takiej popularności, jak inne psy towarzyszące, np. shih tzu czy maltańczyki. Zdecydowanie powinien jednak zostać doceniony. Tym bardziej, że może być doskonałym towarzyszem… tak naprawdę dla każdego.

Jaka jest historia rasy king charles spaniel?

Małe spaniele towarzyszyły angielskim królom już wieki temu. Były one ulubieńcami dynastii Stuartów, szczególnie króla Karola II Stuarta, i stąd wzięła się nazwa rasy. W XVIII i XIX wieku w Wielkiej Brytanii zapanowała moda na Daleki Wschód. Sprowadzono wiele piesków japońskich i chińskich – pekińczyki, mopsy itp. Coraz częściej rodzime pieski ozdobne poddawane były krzyżówkom. Nowe pokolenia miały coraz krótsze pyszczki i okrąglejsze główki. Dopiero w XX wieku wyróżniono powstałą wskutek krzyżówek rasę, nazywając ją king charles spanielem. Pieskom w klasycznym typie dodano do nazwy słówko „cavalier”.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 128 /19.01.2011/GB, https://www.zkwp.pl/wzorce/128.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 13.10.2010.

Foto ilustracyjne: Petful via Flickr, CC BY 2.0, Universe876 via Wikipedia, CC BY 3.0

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.