Bardzo częstą przypadłością dotykającą czworonożnych przyjaciół jest kichanie wsteczne. Mimo że wygląda groźnie, zazwyczaj nie wiąże się z poważnymi dla zdrowia konsekwencjami. Jednak nie wolno bagatelizować żadnych objawów, które mogą świadczyć o problemach zdrowotnych pupila. Jeśli kichaniu u psa towarzyszą inne dolegliwości, a ty zauważyłeś, że zwierzę zmieniło swoje zachowanie, stało się apatyczne, brakuje mu apetytu i nie ma chęci do zabawy, od razu należy udać się do lekarza weterynarii. Doświadczony lekarz wykona niezbędne badania, postawi diagnozę i zaleci leczenie. Zanim jednak zajdzie taka konieczność, dowiedz się, co może oznaczać kichanie u czworonoga!

Pies często kicha – co to oznacza?

Zastanawiasz się, jakie mogą być przyczyny kichania? Taka dolegliwość może pojawić się u twojego pupila z kilku powodów:

  1. Często jest objawem alergii u czworonoga. Wtedy trzeba się skupić na określeniu alergenu wywołującego uczulenie. Pies, podobnie jak człowiek, może być uczulony na przykład na roztocza.
  2. Zdarza się również, że uporczywe kichanie, a także krwawienie z nosa jest objawem pasożytów w organizmie. Jednak nie należy stawiać diagnozy na własną rękę i w takich przypadkach trzeba udać się do lekarza.
  3. Jeśli zauważysz, że twój pupil kicha, potrząsa głową i pociera nosem o różne przedmioty, może to oznaczać, że w nosie utknęło mu ciało obce.
  4. Kichanie u psa może również oznaczać, że doszło do uderzenia, podczas którego została uszkodzona błona śluzowa nosa.
  5. Bardzo często psy kichają podczas zabawy, gdy zwierzak się podekscytuje.
  6. Jeszcze inną przyczyną może być infekcja górnych dróg oddechowych. Psi katar, kichnięcia, osłabienie, gorączka, wypływ z nosa, biegunka i wymioty mogą wskazywać na to, że pies jest przeziębiony.

Jak widać, omawiana dolegliwość może mieć różne przyczyny. Większość z nich jest jednak niegroźna, co oczywiście nie oznacza, że można bagatelizować problem i czekać, aż objawy ustąpią samoistnie.

Kichanie wsteczne u psa

Kichanie wsteczne u psa to problem, który dotyczy wielu zwierząt. Choć atak kaszlu wstecznego wygląda dosyć groźnie, to zazwyczaj nie ma powodów do obaw. Taka sytuacja jest skutkiem skurczu krtani i podniebienia miękkiego. Objawem są szybkie i głośne wdechy przez nos, a dodatkowo może wystąpić odruch wymiotny i parskanie. Charakterystyczne jest to, że w trakcie napadu pies wyciąga pyszczek do przodu, a szyja staje się bardzo sztywna. Taki atak trwa zazwyczaj kilkanaście sekund.

Co robić w takiej sytuacji?

Możesz pomóc pupilowi, delikatnie zatykając mu nos na kilka sekund. Kichanie wsteczne może się pojawić przy zmianie temperatury powietrza, a także, gdy zwierzak będzie bardzo podekscytowany. Jeśli napady zdarzają się bardzo często, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć poważne choroby.

Nie tylko kichanie u psa, czyli kaszel kenelowy

Kaszel kenelowy to groźna choroba zakaźna występująca u psów. W tym przypadku zdecydowanie nie wolno bagatelizować objawów. Konieczna jest szybka konsultacja z lekarzem weterynarii i wprowadzenie leczenia. Najczęściej do zakażenia dochodzi tam, gdzie są duże skupiska psów, czyli na przykład w schroniskach i na wystawach psów rasowych. W grupie ryzyka są zwierzęta z obniżoną odpornością, czyli szczenięta i starsze psy. Przy wdrożeniu odpowiedniego leczenia choroba powinna ustąpić po kilku dniach, dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem. W innym przypadku twój zwierzak może się męczyć nawet kilka tygodni, dlatego nie warto czekać, aż kaszel i inne objawy same ustąpią.

Objawy przeziębienia u psa

Niektóre psy mogą mieć osłabiony układ immunologiczny, przez co będą bardziej podatne na różne infekcje, w tym także na choroby układu oddechowego, infekcje wirusowe i bakteryjne.

Niepokojące objawy, które powinny cię skłonić do konsultacji z lekarzem to uporczywe kichanie u psa, a także:

  • wydzielina z nosa;
  • utrudnione oddychanie;
  • gorączka;
  • biegunka;
  • wymioty;
  • osłabienie;
  • brak apetytu;
  • brak chęci do zabawy;
  • apatia.

Wymienione objawy nie są jednoznaczne, dlatego ważna jest konsultacja ze specjalistą, który oceni, co dokładnie dolega twojemu pupilowi i wdroży odpowiednie leczenie.

Co zrobić, gdy pies kicha?

Zauważyłeś u swojego pupila niepokojące objawy? Nie wiesz, co zrobić, gdy twój pies ciągle kicha? Przede wszystkim pierwszym krokiem powinno być znalezienie przyczyny problemu. Powinieneś dowiedzieć się, skąd wzięły się te dolegliwości. Najlepszym sposobem jest konsultacja z weterynarzem, który może zlecić odpowiednie badania. W ten sposób wykluczysz poważne schorzenia i dowiesz się, co dolega twojemu zwierzakowi. Po postawieniu trafnej diagnozy lekarz może zalecić stosowanie leków, po których objawy szybko ustąpią, a pupil wróci do zdrowia.

Jeśli jesteś opiekunem czworonoga, z pewnością chcesz, aby był zdrowy i towarzyszył ci przez wiele lat. Katar i kichanie u psa mogą mieć różne przyczyny, od alergii, przez przeziębienia, aż po pasożyty i ciało obce w nosie. Nie należy samodzielnie stawiać diagnozy i pomagać zwierzęciu na własną rękę. Jedynie doświadczony lekarz weterynarii będzie w stanie zaordynować leczenie, które pomoże w powrocie do zdrowia. Jeśli któreś z wymienionych objawów męczą twojego psa i nie wiesz, co mu jest, udaj się na wizytę.

Archiwum: marzec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.