Kaszel u psa, podobnie jak inne psie schorzenia, budzi niepokój i troskę u właściciela. Co prawda psi kaszel nie zawsze musi być tragiczny w skutkach, jednak lepiej bacznie obserwować zwierzę i każdy niepokojący objaw skonsultować z lekarzem weterynarii, który odpowiednio zdiagnozuje zwierzaka i wdroży wymagane leczenie. W artykule możesz przeczytać o najczęściej występujących odmianach kaszlu u psa.

Przyczyny i rozpoznanie kaszlu u psa

Przyczyn psiego kaszlu może być naprawdę wiele – wirusy i bakterie, zakrztuszenie, stan zapalny krtani, a czasem choroba serca lub guz. Pierwsze rozeznanie należy przeprowadzić, podobnie jak u ludzi, obserwując kaszel swojego pupila, a dokładniej – nasłuchując, jak brzmi i kiedy występuje. Dolegliwości można opisać na co najmniej kilka sposobów:

  • kaszel i krztuszenie się;
  • kaszel i kichanie;
  • suchy kaszel;
  • mokry kaszel;
  • świszczący oddech;
  • trudności z oddychaniem;
  • kaszel u psa z odruchem wymiotnym.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli pies kaszle we śnie lub odkasłuje śluz i krew, są to również ważne szczegóły, które należy odnotować. Mogą oznaczać coś poważnego. Wszystkie informacje, które przekażesz weterynarzowi, z pewnością przyspieszą postawienie diagnozy. Przydatne będą przede wszystkim dane takie jak:

  • czas trwania kaszlu;
  • częstotliwość;
  • występowanie w określonych sytuacjach – czy pies kaszle w dzień, w nocy, przy jedzeniu karmy czy niezależnie od tego;
  • progresja – czy jest coraz gorzej.

Kaszel kenelowy

Kaszel hodowlany, zwany też kaszlem kenelowym, jest bardzo zakaźny. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową w dużych skupiskach zwierząt, można go więc „złapać” np. na wystawie, gdzie pupil ma kontakt z innymi psami.

Może objawiać się jako suchy i chrapliwy kaszel lub tak zwany kaszel „produktywny”, czyli połączony z odkrztuszaniem śluzowej wydzieliny. Często brzmi, jakby pies miał ciało obce w gardle i chciał zwymiotować. U niektórych psów może to nawet brzmieć, jakby kichały lub nerwowo łapały oddech. Ponadto dolegliwość może skutkować wymiotami. Oprócz uporczywego kaszlu w większości przypadków psy wydają się zdrowe, energiczne i mają apetyt.

Dobrą informacją jest to, że zazwyczaj kaszel kennelowy u psa nie jest niebezpieczny i często ustępuje w ciągu kilku tygodni bez leczenia. Czasem jednak zaleca się antybiotyki i środki przeciwkaszlowe w celu zmniejszenia kaszlu oraz prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie płuc. Kaszel kenelowy jest formą Bordetella bronchiseptica. Istnieje przeciw niej szczepionka, która może pomóc ochronić psa przed chorobą w przyszłości. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o zaszczepieniu psa, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemu w przyszłości.

Kaszel sercowy

Jedną z najczęstszych przyczyn kaszlu u psa jest choroba zastawek serca lub mięśnia sercowego. W efekcie schorzenia psie serce nie może skutecznie pompować krwi. Kaszel sercowy u psa pojawia się, kiedy poszczególne obszary serca powiększają się i uciskają główne drogi oddechowe w płucach lub gdy płyn cofa się do płuc. Zwykle można stwierdzić, czy kaszel psa jest spowodowany chorobą serca, jeśli jego kaszel jest miękki i ciągły.

Jeżeli twój pies kaszle z powodu choroby serca, dolegliwości prawdopodobnie będą gorsze w nocy lub gdy odpoczywa na boku. Ponadto może mu towarzyszyć spadek energii i wytrzymałości. Jeśli weterynarz twojego psa zdiagnozuje, że problem jest wynikiem choroby serca, może przepisać leki nasercowe.

Kaszel u psa z powodu pasożytów

Przewlekły kaszel u psa jest jednym z najczęstszych objawów nicieni płucnych. Wywoływany jest przez obecność robaków w płucach psa, które mogą doprowadzić zwierzęta nawet do kaszlu krwią. Ten rodzaj kaszlu nigdy nie powinien być ignorowany ani mylony z bardziej powszechnymi infekcjami dróg oddechowych. Pasożyty te przenoszone są przez zakażone ślimaki, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu psa, a nawet mogą okazać się śmiertelne. Robaki płucne infekują serce i naczynia krwionośne płuc, co często powoduje kaszel.

Psy można leczyć na nicienie płucne, ale najlepszym sposobem na uniknięcie inwazji jest regularne stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Skonsultuj z lekarzem weterynarii najlepszy sposób na uchronienie psa przed robakami płucnymi.

Kaszel u psa przy przeziębieniu

Psy, podobnie jak ludzie, są narażone na wirusa grypy, chorobę znaną u psów jako psia grypa. Kaszel powstaje w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych, która może trwać od dziesięciu do trzydziestu dni. Twój pies prawdopodobnie otrzyma przepisane leki w ramach leczenia.

Jeśli masz w domu inne zwierzęta, najlepiej, by chory pies przebywał na kwarantannie w odizolowanej od reszty zwierząt części domu, ponieważ psia grypa jest zaraźliwa i łatwo przenosi się między zwierzętami – ale nie może być przenoszona na ludzi, tak samo jej ludzka odmiana nie zaraża innych.

Kaszel u psa przy zapadaniu tchawicy

Zapadnięcie się tchawicy jest stanem, który powoduje, że staje się ona miękka i wiotka. Problem ten dotyczy najczęściej ras małych i typu toy, w tym pomeranianów, chihuahua, mopsów i shih tzu. Oficjalna nazwa schorzenia to chondromalacja tchawicy.

Psy z zapadniętą tchawicą mają suchy, kłujący i intensywny kaszel. Wielokrotnie kaszlą i trudno im się uspokoić. Ich kaszel pogarsza się, kiedy obroża naciska na gardło przy ciągnięciu na spacerze. Zadbaj o to, wybierając zamiast obroży odpowiednie szelki bezuciskowe. Jeżeli tchawica twojego psa całkowicie się zapadła, jego kaszel może brzmieć jak astma.

Schorzenia towarzyszące zapadaniu tchawicy

W zdecydowanie gorszej formie zapadanie tchawicy występuje u psów otyłych, psów nerwowych lub podekscytowanych, ale również u psów narażonych na czynniki podrażniające śluzówkę lub alergeny w powietrzu.

Psy z zapadnięciem tchawicy często cierpią również na zapalenie oskrzeli i / lub schorzenia kardiologiczne, więc mogą mieć kilka różnych rodzajów kaszlu.

Leczenie zapadania tchawicy obejmuje lekką dietę w celu odchudzenia pacjenta, a także wdrożenie odpowiednich leków, w tym leków przeciwkaszlowych, rozszerzających oskrzela, sterydów, a także antybiotyków. W ciężkich przebiegach weterynarz może zalecić operację psa.

Kaszel wsteczny

Bywa mylony z zapadaniem tchawicy i nazywany też katarem wstecznym. Wywołuje u każdego opiekuna strach w oczach i przyspieszone bicie serca. Zwierzę bowiem na pierwszy rzut oka wygląda, jakby się dusiło. Dzieje się tak, ponieważ zwierzak bardzo specyficznie wciąga powietrze, jednocześnie nie wypuszczając go z powrotem na zewnątrz. Często towarzyszy temu parskanie lub odruchy wymiotne. Przyczynami kaszlu wstecznego są: 

  • zbytnie rozemocjonowanie pieska, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi odczuciami;
  • podrażnienie dróg oddechowych;
  • lekka infekcja górnych dróg oddechowych;
  • nagła zmiana temperatury powietrza;
  • kontakt z substancjami, które działają na zwierzaka w drażniąco bądź wyzwalają reakcję alergiczną.

Kaszlu wstecznego się nie leczy. Zazwyczaj jest to niegroźna dolegliwość, pojawiająca się okazjonalnie.

Sposób na kaszel wsteczny u psa

Domowym sposobem, który może przynieść ulgę pieskowi, jest zatkanie nosa pupila dłonią. Dlaczego? W ten sposób przestanie on nerwowo wciągać powietrze i wyreguluje oddech pyskiem, a w efekcie prawdopodobnie szybko wróci do normy. Oczywiście, aby mieć pewność, że pupilowi nie dolega nic poważnego, warto skonsultować objawy u lekarza weterynarii.

Leczenie kaszlu u psa

Kaszel u psów zazwyczaj jest uleczalny. Jednak zanim weterynarz będzie mógł rozpocząć leczenie kaszlu u psa, musi zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Jeśli obserwujesz kaszel u psa, co podać mu dla złagodzenia objawów? Możesz wspomóc pupila jedynie świeżą wodą, która zwilży jego gardło, i pilnować, by się nie zakrztusił.

Nigdy nie decyduj sam o lekach! Powinien dobrać je indywidualnie lekarz weterynarii, który postawi diagnozę na podstawie testów i objawów klinicznych. Przeprowadza badanie fizykalne, słuchając serca i płuc psa, mierząc temperaturę psa, by sprawdzić, czy zwierzę nie ma gorączki, i jeśli to konieczne, wykonuje testy diagnostyczne, by wykluczyć np. nowotwór.

Kaszel u psa nie musi być groźny, niemniej jednak warto zawsze skonsultować swoje obawy ze specjalistą, ponieważ istnieją rozmaite rodzaje kaszlu, które mogą świadczyć o wyjątkowo niebezpiecznych schorzeniach, które na tym etapie nie muszą dawać dodatkowych objawów. Dlatego, jeżeli zauważysz u swojego pupila niepokojące symptomy, to nie narażaj go na pogorszenie stanu zdrowia i poddaj zwierzę opiece specjalisty, który zbada psa i zdecyduje wdrożeniu medykamentów, np. leków przeciwzapalnych.

Archiwum: październik 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.