Kaszel u psa, podobnie jak inne psie schorzenia, budzi niepokój i troskę u właściciela. Co prawda psi kaszel nie zawsze musi być tragiczny w skutkach, jednak lepiej bacznie obserwować zwierzę i każdy niepokojący objaw skonsultować z lekarzem weterynarii, który odpowiednio zdiagnozuje zwierzaka i wdroży wymagane leczenie. W artykule możesz przeczytać o najczęściej występujących odmianach kaszlu u psa.

Przyczyny i rozpoznanie kaszlu u psa

Przyczyn kaszlu u psa może być naprawdę wiele. Pierwsze rozeznanie należy przeprowadzić, podobnie jak u ludzi, obserwując kaszel swojego pupila, a dokładniej – nasłuchując, jak brzmi i kiedy występuje. Pies kaszle w dzień, w nocy, przy jedzeniu karmy czy niezależnie od tego? Wszystkie informacje, które przekażesz weterynarzowi, z pewnością przyspieszą postawienie diagnozy. Zastanów się nad poniższymi określeniami, czy któryś z nich opisuje dolegliwość twojego przyjaciela:

 • kaszel i krztuszenie się;
 • kaszel i kichanie;
 • suchy kaszel;
 • mokry kaszel;
 • świszczący oddech;
 • trudności z oddychaniem;
 • kaszel u psa z odruchem wymiotnym.

Na co zwrócić uwagę?

Jeśli pies kaszle we śnie lub odkasłuje śluz i krew, są to również ważne szczegóły, które należy odnotować. Mogą oznaczać coś poważnego. Weterynarz również zapyta o trzy główne czynniki, czyli o:

 • czas trwania kaszlu;
 • częstotliwość;
 • progresję – czy jest coraz gorzej.

Kaszel kenelowy

Kaszel hodowlany, zwany powszechnie kaszlem kenelowym, jest bardzo zakaźny. Bywa spowodowany infekcją bakteryjną u psów. Może objawiać się jako suchy i chrapliwy kaszel lub tak zwany kaszel „produktywny”, czyli połączony z odkrztuszaniem śluzowej wydzieliny. Często brzmi, jakby pies miał coś w gardle i miał zaraz zwymiotować.

Kliknij!
Tyłozgryz u psa, czyli problem ortodontyczny u czworonoga. Jak sobie z nim radzić?

U niektórych psów może to nawet brzmieć, jakby kichały lub nerwowo łapały oddech. Zdecydowanie gorzej brzmi, jeśli ciągną podczas chodzenia na smyczy i obroża naciska na gardło. Ponadto dolegliwość może skutkować wymiotami. Oprócz uporczywego kaszlu w większości przypadków psy wydają się zdrowe, energiczne i mają apetyt.

Dobrą informacją jest to, że kaszel hodowlany zwykle nie jest niebezpieczny i często ustępuje w ciągu kilku tygodni bez leczenia, jednak często przepisuje się antybiotyki i środki przeciwkaszlowe w celu zmniejszenia kaszlu i prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań, takich jak zapalenie płuc. Kaszel kenelowy jest formą Bordetella bronchiseptica. Istnieje przeciw niej szczepionka, która może pomóc ochronić psa przed chorobą w przyszłości. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem o zaszczepieniu psa, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemu w przyszłości.

Kaszel sercowy

Jedną z najczęstszych przyczyn kaszlu u psa jest choroba zastawek serca lub mięśnia sercowego. W efekcie schorzenia psie serce nie może skutecznie pompować krwi. Kaszel pojawia się, kiedy poszczególne obszary serca powiększają się i uciskają główne drogi oddechowe w płucach lub gdy płyn cofa się do płuc. Zwykle można stwierdzić, czy kaszel psa jest spowodowany chorobą serca, jeśli jego kaszel jest miękki i ciągły.

Jeżeli twój pies kaszle z powodu choroby serca, dolegliwości prawdopodobnie będą gorsze w nocy lub gdy odpoczywa na boku. Ponadto może mu towarzyszyć spadek energii i wytrzymałości. Jeśli weterynarz twojego psa zdiagnozuje, że problem jest wynikiem choroby serca, może przepisać leki nasercowe.

Kaszel u psa z powodu pasożytów

Przewlekły kaszel u psa jest jednym z najczęstszych objawów nicieni płucnych. Wywoływany jest przez obecność robaków w płucach psa, które mogą doprowadzić zwierzęta nawet do kaszlu krwią. Ten rodzaj kaszlu nigdy nie powinien być ignorowany ani mylony z bardziej powszechnymi infekcjami dróg oddechowych. Pasożyty te przenoszone są przez zakażone ślimaki, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu psa, a nawet mogą okazać się śmiertelne. Robaki płucne infekują serce i naczynia krwionośne płuc, co często powoduje kaszel.

Kliknij!
Apatia u psa – dowiedz się, dlaczego pies robi się smutny i apatyczny. Sprawdź, jak pomóc pupilowi odzyskać radość życia!

Psy można leczyć na nicienie płucne, ale najlepszym sposobem na uniknięcie inwazji jest regularne stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Skonsultuj z lekarzem weterynarii najlepszy sposób na uchronienie psa przed robakami płucnymi.

Kaszel u psa przy przeziębieniu

Psy, podobnie jak ludzie, są narażone na wirusa grypy, chorobę znaną u psów jako psia grypa. Kaszel powstaje w wyniku infekcji górnych dróg oddechowych, która może trwać od dziesięciu do trzydziestu dni. Twój pies prawdopodobnie otrzyma przepisane leki w ramach leczenia. Jeśli masz w domu inne zwierzęta, najlepiej, by chory pies przebywał na kwarantannie w odizolowanej od reszty zwierząt części domu, ponieważ psia grypa jest zaraźliwa i łatwo przenosi się między zwierzętami – ale nie może być przenoszona na ludzi, tak samo jej ludzka odmiana nie zaraża innych.

Kaszel u psa przy zapadaniu tchawicy

Zapadnięcie się tchawicy jest stanem, który powoduje, że staje się ona miękka i wiotka. Problem ten dotyczy najczęściej ras małych i typu toy, w tym pomeranianów, chihuahua, mopsów i shih tzu. Oficjalna nazwa schorzenia to chondromalacja tchawicy. Psy z zapadniętą tchawicą mają suchy, kłujący i intensywny kaszel. Wielokrotnie kaszlą i trudno im się uspokoić. Ich kaszel pogarsza się, jeśli ciągną się na smyczy na spacerze. Jeżeli tchawica twojego psa całkowicie się zapadła, jego kaszel może brzmieć jak astma.

Schorzenia towarzyszące zapadaniu tchawicy

W zdecydowanie gorszej formie zapadanie tchawicy występuje u psów otyłych, psów nerwowych lub podekscytowanych, ale również u psów narażonych na czynniki podrażniające śluzówkę lub alergeny w powietrzu.

Psy z zapadnięciem tchawicy często cierpią również na zapalenie oskrzeli i / lub schorzenia kardiologiczne, więc mogą mieć kilka różnych rodzajów kaszlu. Leczenie zapadania tchawicy obejmuje lekką dietę w celu odchudzenia pacjenta, a także wdrożenie odpowiednich leków, w tym leków przeciwkaszlowych, rozszerzających oskrzela, sterydów, a także antybiotyków. W ciężkich przebiegach weterynarz może zalecić operację psa.

Kliknij!
Toksokaroza – choroba pasożytnicza. Jak ją diagnozować i leczyć?

Kaszel wsteczny

Bywa mylony z zapadaniem tchawicy. Jest to specyficzna forma kaszlu, który z pewnością wywołuje u każdego psiego opiekuna strach w oczach i przyspieszone bicie serca. Zwierzę bowiem kaszle w taki sposób, że na pierwszy rzut oka wygląda, jakby się miało za chwilę udusić. Dzieje się tak, ponieważ zwierzak bardzo szybko wciąga powietrze, jednocześnie nie wypuszcza go z powrotem na zewnątrz. Często towarzyszy temu parskanie przez czworonoga lub, co gorsza, odruchy wymiotne. Przyczynami kaszlu wstecznego są: 

 • zbytnie rozemocjonowanie pieska, zarówno pozytywnymi, jak i negatywnymi odczuciami;
 • podrażnienie dróg oddechowych;
 • lekka infekcja górnych dróg oddechowych;
 • nagła zmiana temperatury powietrza;
 • kontakt z substancjami, które działają na zwierzaka w drażniąco bądź wyzwalają reakcję alergiczną.

Jeżeli u twojego pupila wystąpi kaszel wsteczny, to tak naprawdę nie możesz nic zrobić. Zazwyczaj jest to jednorazowa dolegliwość, powstała na skutek konkretnej sytuacji lub zdarzenia, która przeważnie nie musi być groźna.

Sposób na kaszel wsteczny u psa

Domowym sposobem, który może przynieść ulgę pieskowi, jest zatkanie nosa pupila dłonią. Dlaczego? W ten sposób przestanie on nerwowo wciągać powietrze i wyreguluje oddech pyskiem, a w efekcie prawdopodobnie szybko wróci do normy. Oczywiście, aby mieć pewność, że pupilowi nie dolega nic poważnego, warto zadbać o odpowiednią opiekę lekarza weterynarii, który indywidualnie oceni stan zdrowia czworonoga.

Leczenie kaszlu u psa

Kaszel u psów zazwyczaj jest uleczalny. Jednak zanim weterynarz będzie mógł rozpocząć leczenie kaszlu u psa, musi zdiagnozować przyczynę dolegliwości. Lekarze weterynarii stawiają diagnozę na podstawie testów i objawów klinicznych. Weterynarz przeprowadza badanie fizykalne, słuchając serca i płuc psa, mierząc temperaturę psa, by sprawdzić, czy zwierzę nie ma gorączki, i jeśli to konieczne, wykonuje testy diagnostyczne, a wszystko to aby ustalić, co przeszkadza Twojemu psu.

Kliknij!
Zapalenie pęcherza u psa – czy jest groźne? Sprawdź, jakie są profilaktyka, objawy i leczenie zapalenia pęcherza moczowego u psa

Kaszel u psa nie musi być groźny, niemniej jednak warto zawsze skonsultować swoje obawy ze specjalistą, ponieważ istnieją rozmaite rodzaje kaszlu, które mogą świadczyć o wyjątkowo niebezpiecznych schorzeniach, które na tym etapie nie muszą dawać dodatkowych objawów. Dlatego jeżeli zauważysz u swojego pupila niepokojące symptomy, to nie narażaj go na pogorszenie stanu zdrowia i skontaktuj się ze specjalistą, który zbada psa i zdecyduje czy nie trzeba podać jakichś medykamentów, np. leków przeciwzapalnych.