Zbilansowana dla zdrowia karma – widocznie zdrowy pies

Po czym poznać, że twój pies jest zdrowy? Przede wszystkim po jego zachowaniu. Gdy rozpiera go energia, chce się bawić i uwielbia być w ciągłym ruchu, to znaczy, że z dużym prawdopodobieństwem nie cierpi na żadne poważniejsze dolegliwości. Nie zwalnia cię to jednak z regularnych wizyt profilaktycznych u lekarza weterynarii. Kolejnymi widocznymi gołym okiem oznakami zdrowia są błyszczące oczy, lśniąca sierść i gładka skóra. Za wygląd odpowiada nie tylko genetyka czy właściwa pielęgnacja, taka jak kąpiele, czesanie i przycinanie. Podstawą pięknego wyglądu, a także witalności ulubieńca jest w dużej mierze odpowiednio dobrana, zbilansowana dieta.

Warto pamiętać, że niewielkie psy mają szczególne potrzeby żywieniowe, a ich układ pokarmowy często bywa bardzo wrażliwy. Przede wszystkim powinniśmy dostarczyć więcej niezbędnych składników odżywczych w dopasowanej do małych pyszczków mniejszej porcji. Może być to wyzwaniem, a brak odpowiedniej ilości składników odżywczych w porcji będzie widocznie odbijać się na zdrowiu małego psa, a także jakości wypróżnień. Dlatego też, w trosce o zdrowie małego przyjaciela, warto wybierać karmy bez dodatku sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów. Jest to możliwe m.in. dzięki procesowi ekstruzji (gotowania pod ciśnieniem), w wyniku którego niszczone są potencjalne patogeny (np. bakterie), a niemal sterylna karma zamykana jest w szczelnym opakowaniu, zdatnym do wtórnego przetwarzania i przyjaznym dla środowiska.

Karma w zgodzie z naturą psa

Dzięki przeszło wiekowi badań nad potrzebami psów mamy odpowiednie wytyczne (w Europie zebrane przez FEDIAF), które pokazują nam, co powinniśmy dostarczyć psu, aby prawidłowo funkcjonował. W taki sposób dostarczamy wszystkie niezbędne składniki odżywcze, co pozwala mu funkcjonować w zgodzie ze swoją naturą i być aktywnym. Warto zwrócić uwagę na to, że karmy suche, jak Purina ONE® Mini, są koncentratami, więc podaje się ich 3x mniej i zajmują 3x mniej miejsca na półce, a także w transporcie. Karmy suche mają także kilkukrotnie mniejszy odcisk CO2 od karm mokrych, o czym warto pamiętać, wybierając sposób karmienia swojego ulubieńca.*

Warto wybierać takie pożywienie dla swoich ulubieńców, których produkcja mniej obciąża środowisko (większość fabryk Purina jest zero waste**), a opakowanie można powtórnie wykorzystać. Karmy Purina ONE® Mini mają dodatkowe oznakowanie wskazujące, że są one zaprojektowane w taki sposób, by nadawały się do recyklingu. Następny ruch należy do nas – musimy je tylko wyrzucić do odpowiedniego kosza.

A co kryją w sobie? Wysokiej jakości smakowity pokarm w formie chrupiących nuggetsów i miękkich granulek, idealnie dopasowanych do potrzeb żywieniowych małych psów, w poręcznym, wystarczającym na tydzień lub dwa opakowaniu. Każdy kawałek jest skrojony dokładnie na miarę niewielkiego psiego pyszczka. Karmy powstałe w trosce o zdrowie psów są skomponowane bez dodatku sztucznych barwników, aromatów czy konserwantów. Podając regularnie tego typu pożywienie swojemu psu, możesz mieć pewność, że nie zabraknie mu energii i witalności, a sierść nabierze blasku.

Widoczne zdrowie w opakowaniu stworzonym do recyklingu/wtórnego przetwarzania

Wszyscy korzystamy z tego, co daje nam Ziemia. To właśnie od nas zależy, czy – dbając o środowisko – pozostawimy po sobie porządek dla następnych pokoleń. Segregując odpady, oszczędzając energię i wodę, chronimy przyrodę przed dewastacją. Wybierając karmy z fabryk zero waste w przyjaznych dla środowiska opakowaniach, przeznaczonych do recyklingu – tak jak Purina ONE® Mini – okazujemy troskę o naszą planetę. A jak karma może wpłynąć na twojego ulubieńca? Wystarczą 3 tygodnie, by różnica w jego zachowaniu i wyglądzie była widoczna. Najpierw powinieneś zaobserwować u niego wysoki poziom energii i witalności. Po drugim tygodniu należy szukać pozytywnego wpływu Purina ONE® Mini na układ trawienny czworonoga. Po kolejnych 7 dniach będzie można zauważyć, że sierść psiaka jest lśniąca, skóra gładka, a oczy błyszczące.

* Pim Martens, Bingtao Su, Samantha Deblomme, The Ecological Paw Print of Companion Dogs and Cats, BioScience, Volume 69, Issue 6, June 2019, Pages 467–474

** https://www.purina.pl/co-purina-robi-w-celu-ochrony-srodowiska

Archiwum: sierpień 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.