Prawidłowe żywienie kota jest bardzo istotne na każdym etapie jego życia. Zapewnia mu prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu. Z pewnością chcesz, aby twój kot cieszył się dobrym zdrowiem i był przy tobie jak najdłużej. Właśnie dlatego powinieneś świadomie i rozważnie wybierać pożywienie dla swojego zwierzaka. Żywienie powinno być dostosowane przede wszystkim do wieku i aktywności fizycznej twojego towarzysza. Chcesz dowiedzieć się, jak karmić kota? Jakie jedzenie dla kota jest najlepsze? Ile razy dziennie karmić kota? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

Żywienie kota – podstawy wiedzy

Odpowiednie żywienie kota to podstawa, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem na każdym etapie życia. Dobre i pełnowartościowe jedzenie jest ważne nie tylko dla małych kociąt – ma ogromne znaczenie także dla zdrowia kocich seniorów. Karmy dla kotów powinny przede wszystkim zapewniać odpowiednią podaż białka i tłuszczów. 

Kot nie powinien mieć stałego dostępu do miski z pożywieniem. To właściciel powinien dawkować jedzenie. Producenci na opakowaniach karmy umieszczają odpowiednie rozpiski, które sugerują, ile dziennie powinien jeść kot w przypadku danej karmy. Warto się tego dokładnie trzymać.

Jak karmić kota?

Karmienie kota nie jest tak proste, jak może się wydawać. Co zrobić, aby twój kot jadł ze smakiem? Jak karmić kota? Musisz pamiętać o kilku rzeczach. 

Przede wszystkim jedzenie powinno być w temperaturze pokojowej. Mokrą karmę po otwarciu powinieneś co prawda trzymać w lodówce, ale warto poczekać z podaniem jej kotu, aż osiągnie temperaturę pokojową. 

Zobacz też:
Ile kot powinien jeść? Wskazówki dla opiekunów

Porcje nie powinny być duże. Większość pupili zdecydowanie woli jeść mniej, ale częściej. Najlepiej, aby jedzenie miało zwartą konsystencję. Z tego powodu sprawdzić się może dodatkowe rozdrabnianie pożywienia widelcem, gdy twój kot grymasi. 

Jak karmić małe koty?

Ogromne znaczenie dla rozwoju i dalszego życia ma sposób żywienia kociąt. Maluchy przez pierwsze 2-3 tygodnie piją wyłącznie mleko matki. Następnie stopniowo włącza się do ich diety karmę mokrą, a następnie suchą. Jednak wszystko musi być dostosowane do wieku. 

Dopiero około 6. tygodnia życia kota rozpoczyna się proces całkowitego odstawienia od mleka matki. Wówczas młody kot powinien otrzymywać pełną porcję pokarmu mokrego lub suchego, który przeznaczony jest dla zwierząt w jego wieku. 

Jak karmić dorosłe koty?

Jak karmić kota, który jest już dorosły? Mówi się, że kot osiąga dojrzałość po ukończeniu 1. roku życia. To właśnie wtedy należy zastanowić się nad zmianą karmy i zrezygnować z tej przeznaczonej dla kociąt. Karmienie kota po ukończeniu 1. roku życia powinno się zmienić. Jednak nadal wszystko powinno być dostosowane nie tylko do wieku, ale także do aktywności fizycznej pupila. Dorosły kot ma trochę mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne, niż kot w okresie wzrostu.

Z kolei – jak zadbać o kota seniora? Kot w starszym wieku to taki, który przekroczył 7. rok życia. Wtedy warto zadbać o to, aby jego codzienne posiłki były delikatne i lekkostrawne. Trzeba również uważać, aby nie doprowadzić do otyłości u pupila, który nie jest już tak bardzo aktywny jak we wcześniejszych latach życia. 

Ile razy dziennie karmić kota?

Jeśli chodzi o karmienie kota, pojawia się bardzo ważne pytanie: ile razy dziennie karmić kota? Po pierwsze, wszystko zależy od wieku pupila. Musisz wiedzieć, że koty lubią jeść małe porcje, ale często. Może okazać się, że twój kot będzie jadł nawet kilkanaście razy dziennie. Oczywiście wraz z rozwojem małego kota, dzienna ilość porcji powinna być zmniejszana. Dorosły kot powinien jeść około 4-5 razy na dobę. 

Zobacz też:
Kleszcz u kota – czy jest bardzo groźny? Sprawdź, jak usuwać te pasożyty i zapobiegać im!

Jedzenie dla kota – jakie jest najlepsze?

Jakie jedzenie dla kota będzie najlepsze? Kot powinien przede wszystkim dostawać pełnowartościową karmę mokrą z dodatkiem suchego granulatu z wysokiej półki. Podstawą diety mruczka są białko oraz tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, z niewielkim dodatkiem węglowodanów. 

Mokra karma jest bardzo chętnie spożywana przez większość kotów, ponieważ konsystencja przypomina pokarm zdobywany naturalnie przez dzikie koty. Dodatkowo jest bardzo aromatyczna. Na rynku znajdziesz szeroki wybór karm dla kotów. Możesz wybierać spośród musów, pasztetów, płatów w galaretce czy pysznych kawałków w aromatycznym sosie. Z pewnością znajdziesz coś, co idealnie trafi w gust twojego kota. 

Co piją koty?

Wiele osób nie tylko nie wiem, czym karmić kota, ale i uważa, że zwierzęta te piją mleko. Oczywiście, kocięta piją mleko matki przez pierwsze tygodnie życia. Jednak żaden kot nie powinien pić zwykłego krowiego mleka. Organizm starszego kota jest pozbawiony laktazy, czyli enzymu trawiącego laktozę z mleka. Przez to picie mleka prowadzi do zaburzeń przyswajania oraz problemów trawiennych.

Podstawową substancją, która służy do nawadniania kota, jest woda. Nie można o tym zapominać. Koty, które spożywają mokrą karmę, będą piły trochę mniej, gdyż sporo wody otrzymują z pożywieniem.

Żywienie kota ma kluczowe znaczenie dla jego zdrowia. To bardzo ważna kwestia, która wpływa na rozwój, funkcjonowanie organizmu i samopoczucie zwierzaka. Jak karmić kota? To pytanie, na które powinien znać odpowiedź każdy właściciel tego czworonoga. Przede wszystkim zwracaj uwagę na skład i wybieraj pełnowartościowe karmy, które dostarczą do organizmu twojego kota wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Jeśli chodzi o to, czy lepsza jest karma mokra, czy sucha – nie ma jednej dobrej odpowiedzi. Najlepiej podawać pupilowi obie. Jeśli jest wybredny – sprawdź, co smakuje mu bardziej. Zadbaj o to, aby nie przejadał się i podawaj wodę do picia. W ten sposób sprawisz, że twój kot przeżyje w zdrowiu wiele lat.

Zobacz też:
Zachowanie kota w różnych sytuacjach – co oznacza i jak je interpretować?