Zmiana diety psa to najłatwiejszy sposób na walkę z nawracającymi problemami związanymi z przewodem pokarmowym. Pokarm mokry może przynieść lepsze efekty niż karma sucha. Mokra karma dla psa z problemami jelitowymi wesprze układ trawienny i dostarczy organizmowi niezbędnych mikroelementów. Co należy uwzględnić w takiej diecie?

Co powinna mieć w składzie karma dla psa z problemami jelitowymi?

Podstawową cechą, jaką powinna wyróżniać się karma dla psa z problemami jelitowymi, jest zawsze jej lekkostrawność. Celem diety weterynaryjnej o wysokiej strawności jest dostarczenie psiemu organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych, jednocześnie nie obciążając układu trawiennego.

Ponieważ samodzielne przygotowanie posiłków może być dość trudne i czasochłonne, za najlepsze wsparcie leczenia uznawane są specjalistyczne diety weterynaryjne. Na rynku dostępnych jest wiele zbilansowanych karm weterynaryjnych typu „gastro” lub „gastro intestinal”. Co powinny mieć w swoim składzie, aby rzeczywiście wspierać leczenie?

Dietetyczna karma przeznaczona dla psów wszystkich ras powinna mieć:

  • wysoką zawartość łatwo przyswajalnego białka, najlepiej zwierzęcego;
  • niską zawartość węglowodanów, muszą być to węglowodany lekkostrawne, np. kasza, ryż;
  • kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
  • błonnik, najczęściej w formie pulpy warzywnej z marchewek, buraków;
  • substancje probiotyczne.

Pełnoporcjowa karma dla psa z problemami jelitowymi powinna więc składać się w większości z wysokogatunkowego, łatwo przyswajalnego przez organizm białka. Najlepiej, jeśli białko jest pozyskiwane z ryb lub lekkostrawnych mięs królika, kurczaka i indyka. Bezzbożowa karma wzbogacona dodatkowo w probiotyki, które regulują pracę jelit i wzmacniają florę bakteryjną, pomoże w walce z zaburzeniami trawienia. Pamiętaj, że dobrej jakości karma nie powinna zawierać barwników i polepszaczy smaku.

Sucha czy mokra karma dla psa z problemami jelitowymi?

Dla psów z zaburzeniami układu pokarmowego poleca się dietetyczną mokrą karmę. Sucha karma jest dłużej trawiona i może zalegać w żołądku, obciążając organizm. Mokra karma dla psa z problemami jelitowymi jest dodatkowo mniej kaloryczna. Podawanie mokrego posiłku to też prosty sposób na solidne nawodnienie pupila.

Zaburzenia układu pokarmowego u psów

Zaburzenia pracy żołądka i jelit u psów to grupa dolegliwości układu pokarmowego, których skutkiem jest tymczasowa lub przewlekła nieprawidłowa przemiana materii. Kiedy się pojawiają, układ trawienny psa nie jest w stanie właściwie wchłaniać składników odżywczych z pokarmu. Najczęstszymi przyczynami są:

  • nieprawidłowe żywienie;
  • nagła zmiana pokarmu;
  • alergie i nadwrażliwości pokarmowe;
  • przewlekły stres;
  • osłabiony organizm;
  • niedobór aktywności fizycznej i spowolnienie metabolizmu;
  • infekcje bakteryjne i pasożytnicze;
  • (u szczeniąt) nieprawidłowy rozwój układu trawiennego.

Odpowiednia karma dla psa z problemami jelitowymi pomaga wyregulować pracę układu pokarmowego. Diety lekkostrawne są stosowane również przy zaburzeniach trzustki i niewydolności wątroby. Zdarza się, że zaburzenia mogą pojawić się też wskutek zatruć lub być symptomem poważniejszych chorób, takich jak nowotwór, zapalenie trzustki czy niewydolność tarczycy. Szczególnie ważne jest więc skonsultowanie wszelkich niepokojących nas objawów z weterynarzem. Weterynarza prowadzącego należy też powiadomić o chęci zmiany karmy – pomoże on wtedy dobrać najlepiej zbilansowany plan diety.

Nieprawidłowa dieta psa

Większość przypadków zaburzeń pracy jelita u psów dorosłych wynika z nieprawidłowej diety. Przewód pokarmowy psów jest dość krótki, ciężkostrawne posiłki są więc mniej przyswajalne i nie mają dobrego wchłaniania jelitowego.

Jednym z częściej popełnianych błędów jest żywienie psów głównie pokarmem roślinnym. Karma dla psa z problemami jelitowymi nie powinna węglowodanów skrobiowych, takich jak soja, zboża czy kukurydza. Psi układ pokarmowy jest przystosowany do łatwego trawienia białek i tłuszczy. Idealna dieta musi być więc oparta na mięsie.

Symptomy zaburzeń żołądkowo-jelitowych

Do symptomów wrażliwości przewodu pokarmowego zaliczamy:

  • zmiana rytmu i konsystencji stolca, biegunki i zaparcia;
  • wzdęcie brzucha;
  • oddawanie gazów;
  • nieprzyjemny zapach z pyska.

Co jeszcze warto wiedzieć o diecie dla psa z problemami trawiennymi?

Wybierając pożywienie dla swojego psa, upewnij się, że nowa, lekkostrawna karma zawiera wysokiej jakości białko oraz produkty regulujące działanie flory bakteryjnej. Najlepiej wybór ten skonsultować dodatkowo ze specjalistą. Weterynarz wskaże ci odpowiedni produkt, biorąc pod uwagę nie tylko składniki, ale i kaloryczność – zupełnie inną dla psów ras dużych i ras małych.

Co jeszcze możesz zrobić, aby przedłużyć zdrowe życie twojego pupila? Zadbaj koniecznie o odpowiednią ilość ruchu. Codzienny długi spacer czy bieganie za piłką pomogą przyśpieszyć metabolizm i unormować działanie jelit. W przypadku nieswoistych symptomów warto też szukać powiązania pomiędzy pojawieniem się biegunki czy bólu brzucha a zdarzeniami w życiu psa. Pomoże to wykryć element będący źródłem problemów pokarmowych.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.