Problem z gruczołami okołoodbytowymi sprawia dyskomfort zarówno psu, jak i jego opiekunowi. Nic dziwnego, że szuka się skutecznego sposobu na to, żeby sobie z nim poradzić. Niejednokrotnie właściciele sięgają po pokarm reklamowany jako karma dla psa z problemami gruczołów okołoodbytowych. Jaki jest wpływ żywienia na tego typu problemy? Czy specjalistyczna karma naprawdę zadziała? Odpowiadamy!

Czym są gruczoły okołoodbytowe?

Gruczoły, a raczej zatoki okołoodbytowe to małe, zlokalizowane symetrycznie struktury, które znajdują się tuż przy odbycie zwierzęcia. Wydobywająca się z nich wydzielina jest pozostałością po przodkach, którzy z jej pomocą oznaczali swoje rewiry. Również dzisiaj psy razem z kałem zostawiają bardzo konkretny ślad zapachowy wyczuwalny dla innych przedstawicieli swojego gatunku.

Kolor i zapach wydzieliny są przypisane do konkretnego osobnika i mogą znacznie się od siebie różnić. W przypadku całkowicie zdrowych zwierząt jest ona uwalniana pod wpływem nacisku stolca podczas defekacji.

Problem z gruczołami okołoodbytowymi – skąd się bierze?

Niestety, niektóre czworonogi mają problem z fizjologicznym pozbywaniem się wydzieliny. Ta pozostaje więc w zatokach i z czasem zaczyna sprawiać zwierzęciu dyskomfort. Wówczas pojawia się charakterystyczne zachowanie. Pies saneczkuje, czyli pociera odbytem o podłogę. Może także intensywnie się wylizywać i wykazywać objawy dyskomfortu.

Z czasem może dojść do poważnego stanu zapalnego. W skrajnych przypadkach pojawiają się ropnie. Jeżeli więc pojawią się specyficzne objawy, trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza. Lekarz opróżni gruczoł i przekaże instrukcję, jak robić to samodzielnie w domu. W razie konieczności poda także antybiotyk.

Karma dla psa z problemami gruczołów okołoodbytowych

Jako przyczynę problemów z gruczołami okołoodbytowymi często wymienia się kłopoty trawienne i nieprawidłowe działanie układu pokarmowego. Gruczoły opróżniają się pod wpływem nacisku stolca. Kiedy jest on zbyt miękki, ten fizjologiczny proces zostaje zaburzony.

Zatoki okołoodbytowe a żywienie

Czy istnieje więc karma dla psa z problemami gruczołów okołoodbytowych? W sklepach zoologicznych można znaleźć wiele produktów weterynaryjnych, które opisane są właśnie w ten sposób. Zdesperowani opiekunowie sięgają po nie, chcąc zrobić wszystko, aby pomóc swojemu pupilowi. Często jednak okazuje się, że zmiana pożywienia nic nie daje, a wręcz przeciwnie, jest jeszcze gorzej. Dlaczego tak się dzieje?

Sposób żywienia psa ma pośredni wpływ na problemy z gruczołami okołoodbytowymi. To, co znajduje się w misce twojego pupila, przekłada się na konsystencję jego kału. Ta z kolei jest bardzo ważnym czynnikiem prawidłowego opróżniania zatok.

Wróćmy więc do kwestii karmy dla psa z problemami gruczołów okołoodbytowych. W istocie będzie to każda karma, która ma wysoką strawność i jest dobrze tolerowana przez konkretnego osobnika. Właśnie dlatego nie ma jednej magicznej recepty na ten problem. Żywienie trzeba zawsze dopasować indywidualnie do każdego psa.

Pokarm a konsystencja kału

Problem miękkich kup może mieć przyczyn. Bardzo często odpowiada za to alergia lub nietolerancja pokarmowa. W wielu przypadkach jest to jednak kwestia związana bezpośrednio z niewielkim poziomem strawności podawanego pokarmu.

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że pies nie ma alergii pokarmowej. W tym celu możesz zasięgnąć pomocy lekarza weterynarii lub dietetyka psów i kotów. Jeżeli okaże się, że problem nie leży w tym obszarze, można zacząć dopasowywać indywidualny plan żywienia.

Problemy z opróżnianiem gruczołów często są skutkiem ubocznym nieprawidłowego karmienia pupila. Często doskonałe efekty daje na tym obszarze dieta BARF. Jeżeli chcesz jednak pozostać przy karmach komercyjnych, wybieraj takie, które wyróżniają się wysoką zawartością mięsa mięśniowego i podrobów. Ważna jest także obecność warzyw, które zawierają błonnik. Tak zwane „zapychacze” w postaci mąki pszennej, kukurydzianej czy nawet ryżu warto odłożyć na półkę.

Zwróć uwagę na sposób wytłaczania i suszenia karmy. Przede wszystkim jednak obserwuj swojego zwierzaka. Najlepsza karma dla psa z problemami gruczołów okołoodbytowych to ta, która jest najlepiej trawiona przez konkretnego osobnika.

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest karma dla psa z problemami gruczołów okołoodbytowych. Wyciskanie gruczołów odbytowych nie jest szczególnie przyjemną czynnością ani dla psa, ani dla jego opiekuna. Warto więc dbać o dietę psa i stosować pokarmy, które wspomagają tworzenie się twardego stolca. Pamiętaj jednak, że prawidłowe żywienie nie zawsze będzie uniwersalnym sposobem na ten problem.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.