Karma dla psa z cukrzycą stanowi jeden z istotnych elementów terapii u psów, u których stwierdzono tę chorobę. Zbilansowane żywienie jest w tym przypadku kwestią podstawową. Sprawdź, jak wygląda cukrzyca u psa i jak żywić chorego czworonoga.

Cukrzyca u psa – występowanie i objawy

Cukrzyca to choroba metaboliczna zaburzająca prawidłowe przemiany węglowodanów, białek i tłuszczów w organizmie. Choroba pojawia się u około 2% psów. Jest skutkiem niedoboru lub nieprawidłowej absorpcji insuliny, co skutkuje przewlekłym podwyższeniem poziomu glukozy we krwi. Objawy tego przewlekłego schorzenia można znacznie zmniejszyć za pomocą odpowiedniej karmy dla psa z cukrzycą. Nieleczona hiperglikemia stanowi jednak poważne zagrożenie dla zdrowia i życia pupila. Jeśli również cierpisz na cukrzycę, zobacz jak sprawdzać swój poziom cukru we krwi z artykułu: https://infocukrzyca.pl/prawidlowy-poziom-cukru-we-krwi-z-palca/!

Rodzaje cukrzycy u psów

Wyróżniamy trzy rodzaje cukrzycy:

  • typ 1 – insulinozależny, najczęściej występujący (9 na 10 przypadków), będący skutkiem niewytwarzania wystarczającej ilości insuliny przez trzustkę, zazwyczaj w wyniku uszkodzenia organu. Wymaga regularnego podawania zastrzyków (insulinoterapia) i stałego kontrolowania zawartości cukru we krwi. Jest nieuleczalny;
  • typ 2 – insulinooporny, tutaj produkcja insuliny jest prawidłowa, organizm nie jest jednak w stanie jej prawidłowo przetworzyć. Typ 2 najczęściej występuje u otyłych psów. Można go kontrolować za pomocą specjalnej diety;
  • cukrzyca przejściowa – zwana też subkliniczną. Mowa tutaj o zaburzeniu spowodowanym stałą terapią lekami działającymi przeciwstawnie do insuliny. Są to przede wszystkim leki hormonalne stosowane u suczek. Zaburzenia mogą też czasowo pojawiać się w okresie porujowym lub tuż po sterylizacji.

Czy cukrzyca jest genetyczna? Jakie psy mają predyspozycje do jej występowania?

Choć cukrzyca ma zwykle podłoże genetyczne, predyspozycje genetyczne nie przesądzają o jej wystąpieniu. Ryzyko można znacznie zmniejszyć prawidłową dietą i dbaniem o zdrowy styl życia zwierzaka.

Niektóre rasy psów należą do grupy szczególnego ryzyka. Są to:

Znacznie częściej chorują samice. Cukrzyca występuje głównie u dorosłych psów. Pośród schorzeń współwystępujących wyróżnia się choroby endokrynologiczne o podłożu immunologicznym (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy). Cukrzyca może być skutkiem przyjmowania leków hormonalnych. Ponieważ jest ona chorobą ściśle związaną z dietą, na jej wystąpienie narażone są przede wszystkim psy z otyłością. Ważna jest więc nie tylko karma dla psa z cukrzycą, ale również ta podawana, aby zapobiec jej rozwojowi.

Objawy cukrzycy u psa

Jednymi z pierwszych sygnałów rozwijającej się choroby u psa są wzmożone pragnienie, zwiększony apetyt oraz wydalanie moczu w dużej ilości. Z czego wynikają objawy cukrzycy u psa i jak je rozpoznać?

Insulina to hormon produkowany przez trzustkę, odpowiedzialny za transport glukozy z krwi do komórek. W efekcie organizm ma energię potrzebną do procesów życiowych. Nieprawidłowo dostarczona glukoza powoduje niedożywienie komórek. Organizm psa chorego na cukrzycę będzie mieć tym samym złożone problemy metaboliczne:

  • nieprawidłowy poziom cukru we krwi;
  • nadmiar glukozy w moczu, co skutkuje wzmożonym jego wydzielaniem i obciążeniem gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu;
  • niestabilna równowaga kwasowo-zasadowa;
  • zapalenie trzustki;
  • zaćma i ślepota;
  • niewydolność nerek;
  • rozwój kwasicy ketonowej.

Zwróć uwagę na symptomy takie jak:

  • spadek masy ciała pomimo wzrostu apetytu psa;
  • apatia;
  • wzmożone pragnienie;
  • wzmożone wydzielanie moczu;
  • nawracające biegunki.

Organizm chorego psa nie będzie mógł prawidłowo przetworzyć części składników odżywczych, co wpłynie na problemy skóry i kiepski stan sierści. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do poważnych powikłań takich jak zaćma, niewydolność nerek czy otłuszczenie wątroby, a w ostateczności do śmierci zwierzęcia.

Karma dla psa z cukrzycą – jak żywić chorego psa?

Dobra karma dla psa z cukrzycą stanowi ważny element terapii. Posiłki muszą być podawane o tej samej porze i w tej samej ilości (stała kaloryczność). Regularność przyjmowania pokarmu pomoże w utrzymaniu stałego poziomu glukozy we krwi. Jeśli twój pies jest insulinozależny i przyjmuje leki, pora posiłku powinna być skorelowana z porą przyjęcia zastrzyku.

Lekarze weterynarii zalecają, aby każdy smakołyk był wliczony w dzienną dawkę kalorii. Pilnowanie pór posiłków ma w przypadku diety cukrzycowej ogromne znaczenie. Nadmierny spadek lub gwałtowny wzrost poziomu glukozy we krwi mogą być niebezpieczne dla życia psa, który zachorował.

Psi cukrzyk – jak powinna wyglądać dieta?

Dzienna dieta psa cukrzyka musi być bogata we włókno pokarmowe i białko. Najczęściej polecana jest mokra karma dla psa z cukrzycą. Zawiera ona więcej wody (ok. 75% składu), co pomaga nawodnić organizm i wspomaga pracę nerek i układu moczowego. Ma też znacznie mniej kalorii niż taka sama porcja karmy suchej, powinna więc być stałym elementem diety psów z nadwagą. Rzadko zawiera dwucukry i glikol propylenowy. Substancje te mogą dodatkowo zaburzać poziom cukru we krwi u diabetyka.

Bez względu na to, jaką formę karmy dla psa z cukrzycą wybierasz, powinna ona mieć:

  • wysoką zawartość białka o wysokiej jakości, najlepiej przynajmniej 25%. Wysokiej jakości białko to m.in. ryby, białe mięso, jajka;
  • przynajmniej 15% błonnika, który spowalnia przyswajanie cukrów, wspomaga trawienie i wydłuża uczucie sytości;
  • złożone węglowodany o wolnym uwalnianiu glukozy, np. skrobia, kukurydza, jęczmień;
  • zdrowy tłuszcz z surowców pochodzenia zwierzęcego lub oleju roślinnego, np. oliwa z oliwek, olej z łososia, olej kokosowy;
  • dodatki roślinne o niskim indeksie glikemicznym, np. warzywa.

W karmie dla psa z cukrzycą często znajdziesz dodatki takie jak:

  • cynk;
  • inulina – prebiotyk, który wzmacnia florę bakteryjną jelita;
  • olej z łososia – zawiera kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3;
  • L-karnitynę – przyśpiesza metabolizm tłuszczów w organizmie.

Dobrze dopasowana karma dla psa z cukrzycą jest podstawą w przypadku zachorowania twojego pupila. Pamiętaj, że odpowiednie żywienie może znacznie zmniejszyć intensywność choroby oraz dokuczliwość objawów. Schorzenie powinno być też stale monitorowane przez lekarza weterynarii.

Archiwum: maj 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.