Nadczynność kory nadnerczy to przewlekłe zaburzenie endokrynologiczne zaburzające poprawne wydzielanie kortyzolu, którego produkcja jest zwiększona. Nadmiar tego hormonu w organizmie twojego pupila może mieć zgubny wpływ na jego zdrowie. Przy wczesnej diagnozie i odpowiednio dobranej farmakoterapii połączonej z dietą objawy mogą jednak całkowicie zniknąć. Na czym polega to schorzenie i jaka jest odpowiednia karma dla psa z chorobą Cushinga?

Choroba Cushinga u psa – objawy, diagnostyka i rokowania

Choroba Cushinga, zwana też nadczynnością kory nadnerczy, to przewlekłe zaburzenie endokrynologiczne. Wskutek choroby organizm produkuje zbyt wysoki poziom kortyzolu, co zakłóca jego poprawne działanie. Kortyzol to hormon steroidowy wytwarzany przez kory nadnerczy. Jego zadaniem jest zwiększanie stężenia glukozy we krwi. Produkcję kortyzolu w gruczole nadnerczy kontroluje hormon ACTH, który jest z kolei produkowany przez przysadkę mózgową.

Choroba określana jest w weterynarii jako hiperadrenokortycyzm – w skrócie HAC.

Istnieją dwa rodzaje zespołu Cushinga:

  1. Przysadkowy, wynikający z nadmiernego wydzielania hormonu ACTH przez przysadkę mózgową.
  2. Nadnerczowy, gdzie nadczynność wywołana jest zmianami w korze nadnerczy – ten rodzaj występuje rzadziej.

Syndrom może rozwinąć się również na skutek nowotworu nadnerczy oraz długotrwałego suplementowania sterydów w ramach leczenia innych chorób (np. kortykosteroidy stosowane przy alergiach).

Zaburzenie przysadkowe dotyka głównie zwierzaków w średnim wieku, pojawia się około 7 roku życia. Do ras predysponowanych do rozwinięcia się choroby Cushinga należą pudle, jamniki, terriery (boston, yorkshire, jack russell, staffordshire), owczarki niemieckie, labradory i boksery. Idiopatyczna forma nadnerczowa częściej występuje u ras większych (powyżej 20 kg).

Objawy choroby

Symptomy choroby Cushinga u psa to między innymi:

  • wzmożone pragnienie;
  • wzmożone oddawanie moczu;
  • niski apetyt;
  • brak energii;
  • apatia;
  • podwyższone ciśnienie krwi;
  • wzdęty brzuch (pod wpływem powiększenia się wątroby);
  • miejscowe otłuszczenie tułowia;
  • zanik i sztywność tylnych kończyn, w tym miopatia – sztywność kończyn miedniczych niepozwalająca psu na zgięcie kolan;
  • paraliż pyska;
  • wypadanie futra;
  • wiotkość skóry;
  • czarne plamy na skórze;
  • opóźnienie cieczki;
  • zanik jąder.

Objawów jest wiele i są one ściśle związane ze stopniem rozwoju zaburzenia. Nawet najmniejszą z naszych obaw należy więc pilnie skonsultować z weterynarzem.

Najbardziej charakterystyczne jest nadmierne pragnienie przy jednoczesnym problemie ze trzymaniem moczu – symptom ten pojawia się jako pierwszy u ponad 80% psów.

Łatwo zauważyć też zmiany w sylwetce, objawiające się nierównomiernym otłuszczeniem tułowia oraz wzdętym lub obwisłym brzuchem wynikającym z powiększenia się wątroby i otłuszczeniem żołądka. W początkowym stadium choroby Cushinga częste są również objawy skórne, takie jak łysienie, przebarwienia na skórze, plisowanie się skóry na wskutek utraty jej elastyczności, kalcynoza i powstawanie guzków oraz trudności w gojeniu się ran. Na problemy skórne wpływ ma przede wszystkim znaczny spadek produkcji kolagenu.

Diagnostyka i leczenie zespołu Cushinga

Zespół Cushinga wykazuje odchylenia w badaniach biochemicznych krwi i moczu, m.in.:

  • podniesiony poziom leukocytów;
  • obniżony poziom limfocytów;
  • obniżoną ilość eozynofili;
  • podniesiony poziom trombocytów.

Przy zespole Cushinga w moczu pojawia się białko oraz przefiltrowany kortyzol. Często więc sprawdza się dwie dawki moczu, aby móc określić stosunek kortyzolu nerkowego do kreatyniny.

Nieprawidłowe wyniki diagnostyczne są powodem do skierowania psa na dalsze testy. Należą do nich:

  1. Test hamowania – oznaczenie poziomu kortyzolu przed i po iniekcji deksmetazonu. Badanie zajmuje kilka godzin.
  2. Test stymulacji ACTH – oznaczenie poziomu kortyzolu przed i po stymulacji nadnerczy iniekcją hormonu ACTH.

Sposoby leczenia są trzy:

  • chirurgiczne usunięcie nadnerczy lub przysadki;
  • naświetlania;
  • terapia farmakologiczna.

W leczeniu wykorzystywane są leki zawierające trilostan (Trilostanum), organiczny związek chemiczny z grupy sterydów. Jest on inhibitorem syntezy hormonów wydzielanych przez korę nadnerczy.

Choroba należy do przewlekłych i nie jest w pełni uleczalna. Raz zdiagnozowany pies będzie musiał do końca życia przyjmować leki blokujące produkcję kortyzolu. Konieczne jest też stałe monitorowanie jego zdrowia u weterynarza. Na szczęście właściwie dobrana farmakoterapia pozwala na szybkie ustąpienie uporczywych symptomów. Niezbędnym uzupełnieniem leczenia jest również właściwie zbilansowana dieta. Jaka jest odpowiednia karma dla psa z zespołem Cushinga i czy są specjalistyczne produkty weterynaryjne wspierające organizm w tym schorzeniu?

Dieta i karma dla psa z zespołem Cushinga

Tak samo jak w przypadku większości zaburzeń zdrowotnych psów, codzienna dieta ma ogromne znaczenie na poprawę stanu zwierzęcia. Karma dla psa z chorobą Cushinga musi być przede wszystkim niskotłuszczowa i lekkostrawna. W przypadku tej choroby nadprodukcja kortyzolu skutkuje spowolnionym metabolizmem. Organizm psa ma podwyższony poziom trójglicerydów i cholesterolu, będzie miał więc skłonność do odkładania się tłuszczu i nieprawidłowej przemiany materii. Podwyższony poziom kortyzolu nadmiernie stymuluje też apetyt.

Ponieważ jednym z objawów są problemy skórne, zbilansowana kama dla psa z chorobą Cushinga powinna dostarczać również źródła kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Najczęściej pozyskiwane z białka rybiego kwasy świetnie przyspieszają regenerację problematycznej skóry.

Żywienie psa z zespołem Cushinga

Szukając karmy dla psa z chorobą Cushinga, warto przyjrzeć się ofercie diet weterynaryjnych, przeznaczonych do wsparcia konkretnych zaburzeń. Składy wspomagające leczenie syndromu będą mieć karmy dla psów z chorobami endokrynologicznymi (cukrzyca, niedoczynność tarczycy) oraz bezzbożowe karmy lekkostrawne.

Przy niewłaściwej diecie zwierzę może zachorować na cukrzycę nadnerczową. Odpowiednio dobrana karma dla psa z chorobą Cushinga pomaga w profilaktyce hiperglikemii, będącej częstym powikłaniem schorzenia.

Karma dla psa z chorobą Cushinga – skład

Pełnoporcjowa karma dla psa z chorobą Cushinga powinna mieć w składzie:

  • niską zawartość tłuszczu zwierzęcego lub rybiego;
  • lekkostrawny błonnik;
  • białko mięsne lub rybie;
  • kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
  • składniki wspomagające regenerację skóry (tutaj zazwyczaj selen, cynk, witamina A);
  • przeciwutleniacze.

Tak samo jak w przypadku innych chorób endokrynologicznych, zbilansowana dieta może znacznie zmniejszyć występowanie objawów. Informacje w tym artykule pomogą ci dobrać najlepszą karmę dla psa z chorobą Cushinga z dostępnych gotowych produktów i poprawić komfort życia twojego pupila.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.