Jeśli twój pies cierpi na schorzenia wątroby, koniecznie musisz przestawić go na strawną dietę weterynaryjną. Przeczytaj, czym powinna się cechować dobrej jakości karma dla psa z chorą wątrobą.

Karma dla psa z chorą wątrobą – czy musi być to karma weterynaryjna?

Właściwa dieta jest kluczowym elementem leczenia schorzeń wątroby. Ważna jest nie tylko zawartość tłuszczu, ale i węglowodanów, składników mineralnych czy błonnika. Samodzielne skomponowanie diety wątrobowej dla psa jest dość trudne i wymaga odpowiedniego przygotowania. Specjalistyczna karma dla psa z chorą wątrobą to z kolei gwarancja, że codzienna dieta naszego pupila jest kompletna i zbilansowana. Kolejnym atutem karm weterynaryjnych dla psów jest wzbogacenie w składniki odżywcze, które inaczej musiałbyś dodatkowo suplementować.

Karma dla psa z chorą wątrobą – czym się wyróżnia?

Diety weterynaryjne przeznaczone do wspomagania leczenia niewydolności wątroby zawiera w swojej ofercie większość producentów. Łatwo rozpoznamy je po dodatkowym przymiotniku „hepatic” lub „veterinary hepatic”. Są to zarówno mokre karmy dla dorosłych psów, jak i produkty suche. Zanim zdecydujesz się na zakup, sprawdź, co powinna zawierać dobra karma dla psa z chorą wątrobą. Pamiętaj, że wybór należy skonsultować z weterynarzem, który pomoże wybrać najlepszą z opcji.

Podstawowy skład

Czym cechuje się dobre karma dla psa z chorą wątrobą? Musi ona zawierać:

 • optymalną ilość tłuszczu – w przedziale od 10% do maksymalnie 25% suchej masy karmy; najlepiej tłuszcze średniołańcuchowe i nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega-3 i MCT;
 • węglowodany z cukrami złożonymi, np. ryż;
 • łatwoprzyswajalne białko wysokiej jakości, roślinne bądź z nabiału (jaja, drób); zawartość około 18–30% suchej masy.
Kliknij!
Czym karmić kota – najzdrowsze produkty, które powinny znaleźć się w diecie mruczka

Dietetyczna karma na chorą wątrobę dla psa musi być przede wszystkim lekkostrawna. Przy mniej poważnych uszkodzeniach często wystarczy regulacja poziomu białka i tłuszczu w diecie. Białko musi być łatwo przyswajalne i wysokiej jakości, najlepiej pochodzące z nabiału. Białko z mięsa czerwonego (mięso wołowe i wieprzowe) zawiera duże ilości aminokwasów i może nasilać objawy schorzenia. Pełnowartościowe białko zwiększa regenerację hepatocytów (komórek wątroby) i pomaga organizmowi usuwać gromadzący się amoniak.

Zawartość tłuszczu powinna być ograniczona do niezbędnego minimum, które nie zwiększa produkcji żółci i kwasów, ale spełnia zapotrzebowanie energetyczne organizmu oraz pozwala na prawidłową syntezę witamin. Bardzo ważne jest to, że karma dla psa z chorą wątrobą nie powinna zawierać wysokich ilości miedzi i sodu. Ta pierwsza gromadzi się w niewydolnym organie, a z kolei nadmiar sodu prowadzi do wodobrzusza.

Wyciągi roślinne i suplementy

Warto zwrócić uwagę również na pozostałe składniki karmy dla psa z chorą wątrobą. Dobry pokarm typu hepatic powinien zawierać wyciągi roślinne o działaniu regenerującym i wzmacniającym pracę organu. Należą do nich:

 • silimaryna – czyli wyciąg z ostropestu plamistego, który wspiera regenerację miąższu wątrobowego;
 • wyciąg z karczocha lub cykorii – zawiera cynarynę i inulinę o właściwościach żółciotwórczych i żółciopędnych;
 • fosfolipidy – najczęściej pozyskiwane z soi lub rzepaku, hamują procesy zwłóknienia i zwiększają aktywność kolagenozy.

Choroby wątroby skutkują też nieprawidłowym wchłanianiem się witamin i mikroelementów. Po pobraniu i analizie krwi czworonoga weterynarz będzie w stanie wskazać na niedobór konkretnych substancji. Do najczęściej suplementowanych witamin należą:

 • witaminy z grupy B;
 • witamina C;
 • witamina E;
 • witamina D3;
 • tauryna;
 • luteina;
 • kwas pantotenowy.

Chora wątroba u psa. Przyczyny i objawy

Wątroba to gruczoł o wielu funkcjach. Odpowiada za syntezę i magazynowanie składników odżywczych, termoregulację, filtrację krwi oraz neutralizowanie toksyn. To dzięki niej możliwe są odpowiednie trawienie tłuszczów (a więc i rozpuszczalnych w nich witamin) oraz regulacja przemiany materii. Najważniejszym zadaniem wątroby jest jednak usuwanie z organizmu toksyn i szkodliwych substancji.

Kliknij!
Czy pies może jeść ogórki? Dowiedz się, jak wpływają na jego zdrowie!

Uszkodzenie organu wiąże się ze zmniejszeniem ilości komórek miąższowych. W przypadku ostrych niewydolności uszkodzeniu może ulec ponad 80% miąższu, co znacznie spowalnia działanie narządu. Tutaj pomocna jest właśnie dieta wątrobowa. Celem dobrze dobranej karmy dla psa z chorą wątrobą jest usprawnienie i przyśpieszenie regeneracji organu.

Jakie czynniki mogą doprowadzić do choroby?

Istnieje wiele przyczyn chorób wątroby, a część z nich jest niestety idiopatyczna. To znaczy, że trudno wskazać konkretne źródło problemów. Najczęściej są to infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Organ mogą też obciążyć zatrucia środkami chemicznymi, lekami lub jedzeniem. Pośród czynników długofalowych wyróżnia się głównie brak zbilansowanej diety. Warto zaznaczyć, że stosowanie karmy dla psa z chorą wątrobą profilaktycznie nie zmienia ryzyka rozwoju choroby.

Objawy chorej wątroby u psa

Do pierwszych objawów niewydolności wątroby u psa należą symptomy związane z przewodem pokarmowym. Twoją uwagę powinny zwrócić nawracające problemy takie jak:

 • biegunka;
 • wymioty;
 • apatia;
 • osłabienie;
 • utrata apetytu;
 • powiększony obrys brzucha.

Początkowe objawy nie są specyficzne, z czasem jednak może się pojawić wielomocz (częste oddawanie moczu) i wzmożone pragnienie. Im dalej postępująca niewydolność, tym więcej objawów, np. objawy neurologiczne (ślepota, drgawki, zaburzenia świadomości). W ciągu doby od silnego uszkodzenia narządu może pojawić się też żółtaczka. Jakie rodzaje niewydolności wątroby występują u psów?

Choroby wątroby u psów

Do schorzeń wątroby występujących u psów zaliczamy:

 • chorobę Rubartha – zakaźne zapalenie wątroby, nieuleczalną chorobę wirusową. Można na nią zaszczepić psa;
 • leptospirozę – zapalenie bakteryjne, uleczalne za pomocą karmy dla psa z chorą wątrobą i terapii lekowej. Również leptospirozy można uniknąć dzięki regularnym szczepieniom;
 • ostre i przewlekłe zapalenie wątroby o podłożu toksycznym lub autoimmunologicznym;
 • marskość organu wynikająca z zaniedbania leczenia zaburzeń przewlekłych.

Do powikłań niewydolności wątroby należą żółtaczka, zapalenie trzustki i encefalopatia.

Kliknij!
Popiół surowy w karmie dla psa. Co znaczy ten składnik na etykiecie?

Właściwa dieta wątrobowa dla psa

Odpowiednia karma dla psa chorego na wątrobę pozwoli na regenerację uszkodzonego organu. Żywienie chorego psa może wpłynąć na spowolnienie rozwoju choroby i złagodzenie nieprzyjemnych objawów. Wykorzystaj nasze wskazówki, aby wspólnie z weterynarzem dobrać najlepszy plan dietetyczny i przyśpieszyć skuteczne leczenie.