Jak wygląda kangal? Ten świetny stróż, to dość spory pies, który doskonale radzi sobie w najtrudniejszych warunkach i odstrasza drapieżniki. Jednak do naszego kraju turecki pies pasterski trafił jako zwierzę domowe.

Czy psa rasy kangal da się rzeczywiście oswoić i uczynić dobrym kompanem? Jak o niego dbać? Ile kosztuje szczeniak z rodowodem? Na te pytania i wiele innych odpowiadamy w naszym artykule. Dowiedz się więcej o tej rasie!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: suki do 65 do 73 cm, psy od 72 do 78 cm;
masa ciała: suki od 40 do 50 kg, psy od 48 do 60 kg
Szatasierść: włos średniej długości, twardy; gęste podszycie;
maść: od płowej do wilczasto-sobolowej z czarną maską; dopuszczalne białe znaczenie na klatce piersiowej, końcu ogona i stopach
❤️ Długość życia13–14 lat
? Charakterpewny siebie, odważny, inteligentny, dumny, niezależny, nieufny wobec obcych, lojalny wobec opiekuna
Kangal infografika

Kangal – opis rasy

Kangal leży

Kangal to duży pies, który jest popularny w Turcji i jest uznawany za psa pasterskiego, rodzaj molosa. Warto jednak zauważyć, że jest to raczej strażnik stada i opiekun owiec, aktywnie odpędzający małe i duże drapieżniki, niż typ domowego pieska.

Psy w tym typie rasy są doskonałymi obrońcami przed niedźwiedziami, wilkami i szakalami, dlatego zostały sprowadzone na ziemię Afryki. Tam muszą radzić sobie z gepardami i lwami atakującymi lokalne stada m.in. w Kenii czy Namibii.

Do Polski kangal trafił dopiero w 2008 roku, jako… zwierzę domowe. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup psiego olbrzyma, musisz wiedzieć o nim kilka istotnych rzeczy, które znajdziesz poniżej.

Wzorzec rasy kangal, czyli jak rozpoznać, że to turecki pies pasterski

Kangal na polu

Trudno słowami opisać jak wygląda rasowy turecki pies pasterski, dlatego zachęcamy cię do przejrzenia jego zdjęć w internecie. Według FCI mierzy od 74 do 85 cm (w przypadku suk wzrost to od 71 do 79 cm). Waga, jaką osiągają, mieści się w przedziale 50-70 kg, a w przypadku suk nie przekracza 40-60 kg.

Pies w typie kangala ma prostą, krótką szatę, z gęstym podszerstkiem. Jej grubość zależy od klimatu, ale włos jest zawsze obfitszy i dłuższy na barkach, szyi oraz portkach. Stróż pochodzący z Turcji ma piaskową lub płową maść, a także czarne uszy i maskę.

Kangal – charakter

Co go wyróżnia? Musisz wiedzieć, że kangal jest psem, który doskonale sprawdza się jako stróż, który daje głos tylko wtedy, gdy wyczuwa zagrożenie. W związku z tym ta rasa psa ma instynkt stróżujący, nie cofnie się ani na krok przed intruzem lub kimś, kogo uzna za swojego wroga. Oznacza to, że pies pasterski będzie zacięcie bronić wyznaczonego terenu do ostatniej kropli krwi.

Zabezpieczany teren nie zawsze więc pokryje się z ogrodzeniem twojej posesji. Jest zdecydowanie niezależny i nieufny, ale też bardzo przywiązany do rodziny, inteligentny, pewny siebie oraz zrównoważony. 

kangal leży na chodniku

Kangal turecki i jego umiejętności

Tureckie psy pasterskie są prawie niewidoczne, spokojne i opanowane, o ile czują się bezpiecznie. Nigdy nie tracą zapasów energii na marne, ale oszczędzają ją na „właściwy” moment. Jeśli jednak w pobliżu pojawi się coś, co zaburzy ich spokój, są jak burza z piorunami.

Działają szybko i skutecznie, atakują każdego intruza czy złoczyńcę, który stanie na ich drodze. Właśnie dlatego na terenie mogą czuć się bezpiecznie tylko osoby wyłącznie wpuszczone przez właściciela. Hodowla psów tej rasy nie jest trudna.

Kangale nie są niszczycielami, lecz lubią mieć wykopany na swojej posesji schron w postaci dołka, w którym schronią się przed upałem lub także może być dla nich, bądź ich szczeniąt legowiskiem.

Kangal – zdrowie i długość życia

Kangal żyje około 13-14 lat. Jego zaletą jest to, że nie wymaga zbyt wiele ruchu, choć mimo wszystko potrzebuje przestrzeni. Na choroby jest bardzo odporny, chociaż zdarza mu się dysplazja stawów biodrowych.

Z tego powodu polecamy kupować szczeniaki kangala pochodzące od przebadanych pod tym kątem psów. Z reguły tureckie olbrzymy cieszą się doskonałym zdrowiem i są długowieczne. Hodowla tureckiego psa pasterskiego w Polsce jest możliwa, ponieważ jest odporny zarówno na mrozy, jak i fale upałów.

kangal głowa

Pielęgnacja kangala tureckiego, czyli jak dbać o turecką rasę psa

Pielęgnacja psa tej rasy jest dość prosta, aczkolwiek musisz zdawać sobie sprawę z tego, że kangale dwa razy w roku linieją i to w dodatku dość mocno. Wówczas każdego dnia musisz ostrożnie szczotkować ich sierść, najlepiej na podwórku.

Dotyczy to jednak dwóch okresów w roku. W pozostałym czasie wystarczą regularne, niezbyt częste szczotkowania. Nie musisz też kupować psu zabawek, gdyż zamiast zabawy wymaga miejsca i możliwości ciągłego ruchu.

Kangal – hodowla i wychowanie psa tureckiego

Kangal na łące

Kangale od małego szczeniaka potrzebują konsekwentnego i ciągłego wychowywania oraz bezpieczeństwa. Jest to niezbędne, aby mały psiak pasterski opanował swój stróżujący instynkt i nauczył się podstawowych komend. Dlatego właśnie wysyła się go do psiej szkoły.

Czworonóg przyzwyczaja się tam do innych zwierząt i uczy się zaufania. Oprócz tego bardzo ważne w życiu każdego owczarka są też długie spacery. Czego nie powinno ci zabraknąć, gdy decydujesz się na takiego psa? Aktywności fizycznej, energii oraz domu z dużym, ogrodzonym terenem do biegania.

Kangal – cena

Cena kangali z rodowodem waha się w zależności od miejsca jego nabycia. Obecnie wynosi około 3500-4000 zł. Na zakup szczeniaka akbash dog musisz poczekać, ale jest to opłacalne. W ten sposób możesz poznać jego rodziców i sprawdzić ich pod kątem chorób genetycznych.

Szczeniaka możesz także wychować, aby w przyszłości nie stwarzał problemów, jako silny obrońca domu. Dodatkowo, przed zakupem warto zawsze odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań:

 • Czy poradzę sobie z tak potężnym i silnym psem?
 • Czy mam wystarczająco dużo miejsca?
 • Czy będę trzymał go pewnie i bezpiecznie?

Jest to bardzo ważne, jeśli nie chcesz mieć problemów.

kangal leży na trawniku

Historia rasy tureckiego psa kangal

Nazwa rasy pochodzi od miasta Kangal w Turcji, gdzie te zwinne tureckie psy pasterskie pilnowały stad, zanim na dobre nie przeniosły się do innych państw jako psy domowe. Pierwsze psy kangal pojawiły się ponad 6 tys. lat temu i od tamtej pory pełniły już funkcje pasterskie, pomagały w czasie polowań, a nawet wspierały żołnierzy w czasie wojen.

Co ciekawe, ze względu na swoją siłę i wytrzymałość potrafi odpędzić zwierzęta większe od siebie. Niestraszne są mu niedźwiedzie, czy lwy i to właśnie dlatego te psy sprawdziły się jako stróże owiec i mieszkańców górskich terenów.

Kangal a owczarek anatolijski

Czasami kangal bywa mylony z tak zwanym anatolianem, czyli owczarkiem anatolijskim. To dla niego niekorzystne porównanie, jako że w jego ojczyźnie, ta druga rasa nie jest nawet uznawana. To, co my znamy jako anatoliany, pochodzą od psów niewiadomego pochodzenia, które w latach 70. Natalia Czartoryska przywiozła z Turcji do Anglii.

Dla kogo kangal jest odpowiednim psem, a kto powinien zrezygnować z jego zakupu?

kangal na białym tle

Jak już wspominaliśmy, nie każdy nadaje się na opiekuna czworonoga tej rasy. Kangal turecki jest silny, groźny i niebezpieczny. Właśnie dlatego potrzebuje właściciela z:

 • dużą siłą;
 • energią;
 • mnóstwem czasu;
 • poczuciem odpowiedzialności;
 • ogrodzonym terenem. 

Tylko człowiek, który jest w stanie utrzymać psa tej rasy i uchronić przed nim inne osoby, może rozważać jego przygarnięcie. Jeśli istnieje chociażby cień ryzyka, że twój pies nie opanuje instynktu stróżującego albo kogoś zaatakuje lub nie masz odpowiednich predyspozycji i warunków, nie powinieneś brać na siebie takiej odpowiedzialności.

Ciekawostki o kangalu tureckim

kangal leży na białym tle
 • Szkolenie psów rasy kangal należy do trudnych, gdyż ta turecka rasa psa jest bardzo samodzielna i niezależna;
 • Kangal turecki płci męskiej jest zdecydowanie większy od suki tej rasy;
 • Kosztuje właściciela około 200-300 zł miesięcznie;
 • Jest najpopularniejszy w Turcji, ale można go też często spotkać w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii;
 • Psy kangal potrafią opiekować się innymi zwierzętami;
 • Turecki kangal stale musi być w ruchu. Nie lubi bierności i nudy;
 • Wymaga uwagi właściciela i to niemało (dwóch godzin dziennie).

Mamy nadzieję, że teraz kangal nie będzie ci obcy. Rasa psa kangal jest dość ciekawa i warta uwagi, ale pamiętaj, że zanim kupisz czworonoga, musisz racjonalnie przemyśleć swoją decyzję.

Nie każdy nadaje się na opiekuna tego energicznego i silnego zwierzęcia. Jeśli masz odpowiednie warunki, czas i dużo siły, wówczas turecki kangal może pilnować twojego podwórka!

Popularne imiona dla psa rasy kangal

Popularne imiona dla psa rasy kangal to:

 • Luna;
 • Lexi;
 • Bella;
 • Max;
 • Leo.

Bibliografia

Wzorzec FCI N° 331, 25.06.2018 / wersja angielska, https://www.zkwp.pl/wzorce/331.pdf, data publikacji oficjalnie obowiązującego wzorca: 15.06.2018.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)