Wiele osób lubi ptaki za piękny, kolorowy wygląd, spokojne usposobienie i nieskomplikowane potrzeby. Kanarek domowy ma ich wszystkie cechy, a dodatkowo wyróżnia się na ich tle także tym, że wspaniale i radośnie śpiewa. Właśnie dlatego nie brakuje rodzin z dziećmi, które decydują się na takiego zwierzaka domowego. Czy opieka nad ptakiem będzie wymagała wiele zachodu? Dlaczego musisz brać pod uwagę płeć zwierzaka, jeśli chcesz zapewnić kanarkowi towarzystwo? Ile lat możesz cieszyć się obecnością takiego ptaszka w domu? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w naszym tekście. Przeczytaj!

Kanarek i różne przyczyny jego popularności

kanarek domowy przyczyny popularności

Kanarki domowe to małe zwierzaki, które dają radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ich popularność można tłumaczyć nie tylko radosną naturą i wspaniałym śpiewem. Są bowiem także bardzo łatwe w pielęgnacji i nie brudzą tak bardzo, jak inne ptaki. Oczywiście, te zalety sprawiają, że człowiek pragnie mieć takiego pupila w swoim domu. Czy jest to jednak jedyna przyczyna? Wiele osób na pewno oglądało na ekranie kanarka o imieniu Tweety. Czy pamiętasz tego żółtego, uroczego ptaszka z kreskówki, który swoim wdziękiem potrafił przechytrzyć „kotecka”?

Kanarek żółty i kanarek zielony, czyli wygląd kanarka domowego

W rzeczywistości kanarki bardzo boją się kotów, ale nie zawsze są żółte, jak wspomniana postać z bajki. Czy te ptaki są duże? W przybliżeniu:

  • długość ciała wynosi 12,5-13,5 cm;
  • waga to około 15-20 g. 

Niektórzy uważają, że kanarek jest żółty, ale w rzeczywistości jest zielonożółty (z oliwkowo-brązowymi pasami). Jak to bywa w przyrodzie, samica różni się nieco od samca.

Kanarki domowe – samce

kanarek domowy samce

Kanarki płci męskiej mają matowe, złotożółte pióra na spodzie ciała. Na brodzie, piersi i gardle upierzenie jest oliwkowe. Jasnożółty przód głowy i szary wierzch ciała z ciemnym paskowaniem wyróżnia je na tle innych ptaków. W przypadku sterówek mówi się o ciemnobrązowym odcieniu, ale stają się one jasnozielone w okolicach skrajów rozwidlonego ogona. Kanarek domowy ma także jasnoróżowy dziób oraz brązowe stopy i nogi. Nie powinieneś mieć już żadnych problemów z rozpoznaniem kanarka wśród innych ptaków.

Kanarek – samica i jej wygląd

Samica kanarka domowego przypomina z wyglądu samca tego gatunku, ale odróżnia ją bardziej matowe upierzenie i nieco inne ubarwienie. Dokładniej mówiąc, ma więcej szarości z przodu głowy oraz na wierzchu swojego ciała i intensywniejsze, czarne paskowanie. Gdy pojawią ci się młode kanarki po okresie lęgowym, dasz już radę na tej podstawie określić ich płeć.

Kanarek z grzywką

kanarek z grzywką

Wyjątkowym ptakiem, różniącym się od tych opisanych wyżej, jest kanarek z grzywką. Nie bez przyczyny często robi furorę na wystawach ptaków hodowanych. Jak nietrudno się domyślić, powodem fascynacji tą odmianą się jest nietypowa grzywka. Niektórzy uważają, że to fryzura na grzybka, inni widzą w nim dawną modę na obcinanie włosów przy użyciu garnka. Nie ulega jednak wątpliwości, że ptak ten wywołuje zachwyt u ludzi, jako najbardziej nietypowy z kanarków.

Czy każdy kanarek domowy śpiewa?

Wyróżniamy trzy grupy kanarków – barwne, śpiewające i kształtne. Nietrudno się zatem domyślić, że piękny głos przypadł w udziale tym śpiewającym. Należą do nich m.in. kanarek:

  • harceński;
  • flandryjski;
  • timbrador. 

Pierwszy z nich jest najbardziej wprawnym śpiewakiem, ponieważ skala jego głosu obejmuje aż trzy oktawy.

Kanarki barwne i kanarki kształtne – charakterystyka

Kanarek spoza grupy śpiewających także może mieć piękny głos i na co dzień zabawiać swoich właścicieli śpiewem. Jednak kluczową cechą ptaków barwnych i kształtnych jest wygląd. Pierwsze mogą mieć jedną z ponad stu barw (od białej przez pomarańczową aż do zielonej). Drugie wyróżniają się natomiast upierzeniem i ułożeniem piór. Przykładowe odmiany to choćby kanarek belgijski garbaty lub kanarek kędzierzawy południowoholenderski. Co ciekawe, śpiewa tylko samiec kanarka i to jedynie wtedy, gdy jest sam. Gdy obok pojawia się samica, ptak milknie.

Kanarek w domu – czy nauczysz go śpiewać?

Śpiew takiego ptaka to naśladownictwo, dlatego kanarek domowy śpiewa tak samo, jak kiedyś ojciec. Jeżeli jednak nie miał tego szczęścia, aby usłyszeć jego śpiew, sam też nie będzie śpiewał. Co zrobić w takiej sytuacji? Wystarczy puścić mu nagranie z dźwiękami jakiegoś kanarka. Jeśli poczuje się pewnie, komfortowo i bezpiecznie, na pewno zacznie naśladować usłyszane dźwięki.

Kanarek – hodowla i pielęgnacja

ile żyje kanarek

Kanarki to małe ptaki, które nie są zbyt wymagające, kiedy masz je w swoim domu. Same potrafią się sobą zająć (czyli np. umyć się), ale pod kilkoma warunkami. 

  1. Ich klatka musi być wysprzątana i czysta, aby czuły się komfortowo i bezpiecznie.
  2. Musisz im zapewnić dostęp do czystej wody, w której będą mogły opłukać swoje pióra.
  3. W ich pobliżu musi być także specjalny piasek dla kanarka, który oferuje każdy sklep zoologiczny (nawet ten internetowy). 

Jeśli dodatkowo zapewnisz kanarkom specjalne żerdzie, nie będziesz musiał nawet obcinać im paznokci.

Jaka klatka dla kanarka domowego?

Kanarek to nieduży ptak, ale mimo wszystko potrzebuje sporo przestrzeni, aby móc się porusza. Tym bardziej że kanarki domowe to bardzo ruchliwe stworzenia. Oznacza to, że im większą klatkę dla kanarka kupisz, tym lepiej. Dobrym rozwiązaniem jest np. taka o wymiarach 60 x 40 x 50 cm. Pamiętaj o niewielkich odstępach między prętami, ponieważ ptak może się zaklinować. Czas na kilka prostych wskazówek.

  1. Na dno wysyp piasek.
  2. Postaw miskę z wodą i jedzeniem.
  3. Zamontuj żerdzie do siadania i tępienia paznokci. 

Tyle wystarczy, aby hodowla kanarka domowego była właściwa, bo ich głównym zajęciem jest ruch.

Jak długo żyje kanarek? Długość życia i zdrowie

Jak długo żyje kanarek? Długość życia i zdrowie

Kanarek bardzo rzadko choruje. Jeśli jest hodowany z największą starannością i opieką, dożywa nawet 10 lat. Musi mieć jednak porządek, miejsce do poruszania się, wodę i jedzenie. Zwracaj mimo wszystko uwagę na to, jak wygląda twój kanarek i jak się zachowuje. Kanarki mogą bowiem cierpieć na: 

  • choroby oczu;
  • pasożyty zewnętrzne;
  • biegunkę;
  • rogowacenie skóry;
  • grzybicę.

Wizyta u weterynarza jest niezbędna, jeżeli twój kanarek stał się osowiały, przestał dbać o swoje piórka, a do tego nie je i nie pije od dłuższego czasu. W takich sytuacjach nie czekaj i reaguj, zabierając go do specjalisty.

Kanarek a inne zwierzęta

Kanarek lubi życie w stadzie, dlatego otacza się innymi przedstawicielami gatunku. Jeżeli zainteresowała cię hodowla tych ptaków, musisz jednak wiedzieć, że sytuacja w klatce wygląda nieco inaczej. Możesz mieć dwie samiczki lub najlepiej samca i samicę, ale pod żadnym pozorem nie kupuj dwóch samców kanarka, gdyż będą ze sobą walczyć. Miej też na uwadze, że samiczki nie śpiewają, a samiec milknie przy samicy i śpiewa tylko w czasie godów. Chcesz, aby kanarek śpiewał przez cały rok? Kup tylko jednego samca, zapewniając mu jednocześnie swoje towarzystwo przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia.

kanarek domowy a inne zwierzęta

Kanarek domowy a pies

Jeśli kupisz samca i samicę kanarka, wówczas ptaki będą zwracać uwagę jedynie na siebie, a ty doczekasz się „potomstwa”. Jeśli jednak twój kanarek będzie sam, o wiele bardziej zatęskni do twojej obecności. Czy możesz zapewnić mu kompanię w postaci innych zwierząt, aby nie czuł się samotny? Jak najbardziej! Kanarek polubi psy, króliki, świnki morskie czy chomiki, a z papużkami falistymi może nawet zamieszkiwać jedną klatkę. Pamiętaj jednak, że te ptaki bardzo boją się mruczków. Jeśli więc nie chcesz stresować swojego ptasiego pupila, nie kupuj kota. Ich obecność może doprowadzić do braku śpiewu i głodówki.

Kanarek – cena

Ile kosztuje kanarek domowy? Cena w dużej mierze zależy od tego, gdzie go kupujesz i jaki to rodzaj ptaka. Wpływ ma również to, czy jest zaobrączkowany czy nie. Samce kanarka są w droższe od samicy, a przyczyny możesz się domyślać – potrafią pięknie śpiewać. Można jednak powiedzieć, że za jednego osobnika zapłacisz zwykle od 50 złotych wzwyż. Czy to wygórowana kwota? Jeśli zdecydujesz się na samca i samicę, licząc na potomstwo, może to być opłacalna inwestycja. Zwłaszcza wówczas, gdy sam będziesz chciał sprzedać ptaki. Jeżeli jednak wolisz liczne towarzystwo kanarków, trzymaj ich jak najwięcej!

Rasy kanarków – podsumowanie

Kanarek Tweety z kreskówki nie bez przyczyny bał się kota. Po lekturze tekstu wiesz już, że te ptaki boją się mruczących czworonogów. Jest również kilka różnic między postacią z bajki a prawdziwym zwierzakiem. Jedną z nich jest kolor upierzenia. Jeśli masz w domu psy, śmiało możesz przygarnąć kanarka, bo ten lubi ich towarzystwo. Warto na koniec przypomnieć, że ptaszek będzie miał wszystko, co potrzebne, jeśli zapewnisz mu ruch i będziesz pamiętał o kilku kwestiach. Czyść klatkę, dostarczaj piasek, wodę i jedzenie. Jeśli zdecydujesz się na więcej niż jednego osobnika, miej na uwadze, że nie wolno trzymać dwóch samców kanarka w tej samej klatce. Można natomiast trzymać parkę, dzięki której na świat przyjdą kolejne kanarki domowe.

Archiwum: listopad 2021
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)