Pies jest partnerem człowieka nawet przez kilkanaście lat, więc jego wybór musi być starannie przemyślany. Najlepiej przed zakupem porównaj swój styl życia z potrzebami danej rasy, aby w przyszłości stworzyć silną i przyjacielską relację. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup szczeniaka z hodowli, czy adopcję dojrzałego psa, powinieneś zapoznać się z obowiązkami, jakie ciążą na opiekunie kanadyjskiego psa eskimoskiego.

Kanadyjski pies eskimoski – historia rasy

Historia kanadyjskiego psa eskimoskiego zaczęła się ponad tysiąc lat temu, kiedy Inuici zaczęli korzystać z pomocy psów przy przeróżnych zadaniach. Rdzenna ludność wykorzystywała swoje psy do polowania, transportu ładunków, a nawet tworzyła odzież z ich futer. W XX wieku większość osobników została zamordowana przez kanadyjskie służby w celu zastraszenia miejscowych. W związku z ich małą populacją American Kennel Club wykreślił je z rejestru ras.

Wygląd i pielęgnacja kanadyjskiego psa eskimoskiego

Eskimo dog jest psem w typie szpica, w związku z czym jego wygląd nie został znacznie zmieniony przez człowieka. Charakteryzuje go rozbudowana klatka piersiowa, gruba szyja i średniej długości kończyny przednie i tylne. Nie należy on do małych ras, dorosły osobnik płci męskiej mierzy między 58 a 70 cm, a jego waga nie powinna wykraczać poza zakres 30–40 kg. Ze względu na pochodzenie z arktycznych części Kanady zwierzę posiada gęstą sierść, którą trzeba regularnie czesać w okresie linienia. Usunięcie nadmiarowych włosów to podstawa pielęgnowania psa z sierścią tego rodzaju.

Charakterystyka i potrzeby psa w typie eskimo dog

Kanadyjski pies eskimoski był wykorzystywany jako pies zaprzęgowy i pociągowy. Rasowy osobnik potrafi przeciągnąć obiekt ważący nawet 80 kg. Ze względu na twardy charakter szczenię wymaga odpowiedniego szkolenia i socjalizacji. Jeśli zaniedbamy ten proces, może rozwijać zachowania agresywne wobec obcych psów oraz stworzeń innych gatunków, np. kotów, gryzoni czy ptaków. Jest to pies energiczny, kochający i chętny do współpracy, ale wymaga zapewnienia odpowiedniej dawki ruchu. Zwykły spacer nie wystarczy, doskonałą aktywnością dla dorosłego osobnika będą wyścig lub psie zaprzęgi.

Kliknij!
Pinczer średni

Dieta psa rasy eskimo – jak utrzymać prawidłową wagę?

Kanadyjskie psy eskimoskie przez większość swojego istnienia żywiły się tym, co upolowali ich opiekunowie. Było to głównie mięso z fok, morsów, karibu, a także ryby. Dlatego dobra karma powinna posiadać dużą zawartość mięsa oraz być wolna od zbóż i sztucznych konserwantów. Jednym z najczęstszych problemów, z jakimi zmagają się psy, jest otyłość. W związku, z czym ilość oraz kaloryczność psiej diety powinna być skrupulatnie kontrolowana.

Czy kanadyjskie psy eskimoskie dużo chorują?

Na ogół są to psy cieszące się dobrym zdrowiem. Oczywiście warunkiem zachowania dobrej kondycji i wigoru jest otrzymywanie pełnowartościowej karmy oraz zadbanie o odpowiednie warunki bytowe. Wśród nielicznych osobników odnotowano przypadki dysplazji stawów oraz schorzenia nazywanego postępującym zanikiem siatkówki.

Kanadyjski pies eskimoski jest jedną z najbardziej wymagających ras psów, jakie sklasyfikowano na świecie. Wystarczy chwila zaniedbań, aby zaczął przejawiać zachowania agresywne. Problemem jest nie tylko ilość czasu i energii potrzebna do opieki nad nimi, ale też spore nakłady finansowe. Dotychczas założono jedynie kilka hodowli, w których szczenię może kosztować nawet 20 tysięcy złotych.