Kakadu biała (łac. Cacatua alba) to średniej wielkości ptak z kakaduowatych, zamieszkujący wyłącznie wyspy: Bacan, Tidore, Ternate, Halmahera, Kasiruta, a także Mandiole w północnych Molukach na terenie Indonezji. Papugę charakteryzuje ruchomy czub na głowie, który rozwija, kiedy coś budzi w niej niepokój. Upierzenie w większości jest białe z wyjątkiem skrzydeł i ogona, które są koloru żółtego. Ta egzotyczna papuga to ozdoba i niewątpliwa atrakcja każdego ogrodu zoologicznego i papugarni. Kakadu biała jest klasyfikowana jako gatunek zagrożony wysokim ryzykiem wyginięcia na wolności. Dowiedz się więcej o papudze z czubkiem na głowie z tekstu.

Kakadu biała (łac. Cacatua alba)

Długość ciała tej papugi wynosi około 46 cm. Samiec waży często nawet 800 gramów, natomiast samica jest od niego dwukrotnie lżejsza. Samczyka od samicy wyróżnia też zwykle szersza głowa oraz większy dziób. Podczas dojrzewania tęczówki w oczach samic zmieniają kolor i stają się bardziej czerwone niżeli u samców. Upierzenia kakadu białej jest, zgodnie z nazwą, w większości białe, natomiast część skrzydeł, ogona oraz grzebienia ma lekkie żółte ubarwienie.

Ogromny i silny dziób kakadu białej może wydawać się groźny dla osób, które nie są przyzwyczajone do zajmowania się tymi wielkimi, pięknymi papugami. W rzeczywistości to ostrożne i delikatne ptaki. Z łatwością mogą jednak złamać metalowe pręty w swojej klatce, jeśli jest ona wykonana ze zbyt cienkich materiałów.

Kakadu biała – grzebień

Charakterystyczny grzebień jest wizytówką tego ptaka. Jest on znacznie szerszy w porównaniu do innych kakadu, takich jak kakadu żółtoczuba, ponieważ po postawieniu nie tylko podnosi się, ale także rozkłada na boki, dzięki czemu ptak wygląda na znacznie większego i groźnego. Rozłożony czubek przypomina swoim kształtem parasol.

Kiedy grzebień jest rozluźniony, kakadu biała wygląda bardzo podobnie do blisko spokrewnionej kakadu czubatej (Cacatua moluccensis). Obie odmiany są mniej więcej tej samej wielkości i obie mają przeważająco białe upierzenie, jednak u kakadu czubatej grzebień ma różowe pióra.

Kakadu biała – charakter i usposobienie

Hodowcy, którzy znają kakadu, cenią towarzyskie i bardzo zabawne usposobienie tych stworzeń. Niektóre badania dowodzą, że ptaki te wykazują szczególną ciekawość w stosunku do nieznanych rzeczy i potrafią naśladować do pięćdziesięciu słów, a nawet rozwiązywać złożone problemy dzięki swoim zdolnościom poznawczym.

Badanie opublikowane w specjalistycznym czasopiśmie „PLOS ONE” ujawnia, że ​​kakadu są również zdolne do wymyślania i posługiwania się narzędziami, podobnie jak np. wrony, których inteligencja przypomina inteligencję szympansów, a nawet niektórych dzieci. Ptaki te są bardzo inteligentne i używają narzędzi, takich jak małe gałązki, aby np. podrapać się po plecach. Są świetnymi naśladowcami mowy ludzkiej i wymagają dużo uwagi. Są bardzo ruchliwe, uwielbiają różne rodzaje zabawek, którymi z wyraźną przyjemnością się bawią. Mocno domagają się uwagi człowieka.

Kakadu białe są dobrymi zwierzętami domowymi, ponieważ są kochające i dobrze dogadują się z ludźmi. Lubią przytulanki i chętnie spędzają z czas ze swoimi opiekunami. Umiejętność naśladowania słów nie oznacza jednak, że kakadu to najlepsi mówcy pośród papug.

Kakadu biała to ptak towarzyski

Jak większość papug, kakadu biała również wymaga dużo uwagi i bodźców, w przeciwnym razie grożą jej poważne zaburzenia psychicznie. Problemy behawioralne u papug przejawiają się m.in. jako:

  • nadmierne hałasowanie, które może być trudne do zniesienia nie tylko dla domowników, ale także sąsiedztwa;
  • stereotypie, czyli np. bezwiedne i bezcelowe powtarzalne ruchy;
  • zachowania agresywne;
  • wyskubywanie piór do gołej skóry, powodujące, że ptak zaczyna wyglądać nadzwyczaj przygnębiająco.

Kakadu białe źle znoszą samotność. Trzymane w pojedynkę jako ptak domowy, bez ptasiego kompana, często mocno przywiązują się do swojego właściciela, którego uznają za partnera. Są bardzo towarzyskie, uwielbiają bawić się i przytulać ze wszystkimi w rodzinie. Młode ptaki są łatwe do oswojenia. Starsze osobniki również można do siebie przekonać, ale wymaga to czasu i cierpliwości.

Ile żyje kakadu biała?

Papuga ta w niewoli, przy zapewnieniu odpowiednich warunków, opieki i zbilansowanego pożywienia może przeżyć nawet przeszło 40 lat. Natomiast na wolności długość życia wynosi ok. 30 lat.

Kakadu biała – hodowla

Kakadu biała jest odporna na niskie temperatury, dlatego może być trzymana w przydomowej wolierze przez cały rok, ale musi mieć dostęp do ciepłego pomieszczenia, jeśli robi się zbyt zimno lub wietrznie. W naszym klimacie zaleca się jednak zimowanie papug w ogrzewanym pomieszczeniu. Powinny mieć dużą i wytrzymałą wolierę, ponieważ ich potężny dziób może z łatwością zniszczyć zwykłą siatkę drucianą, powszechnie używaną w konstrukcjach wolierowych dla mniejszych ptaków.

Papuga kakadu – jak żywić?

Na wolności papugi te żywią się owocami, takimi jak:

  • durian;
  • langsat;
  • papaja;
  • jagody;
  • rambutan.

Zjadają także nasiona, korzenie i orzechy. Część ich diety stanowią również świerszcze, scynki oraz kukurydza na obszarach rolniczych. Mogą wyrządzić znaczne szkody w uprawach kukurydzy.

Papuga kakadu – rozmnażanie

Kakadu łączą się w pary na całe życie i mogą wykazywać wręcz depresyjne zachowanie, jeśli zostaną oddzielone od dotychczasowego partnera.

Samica składa zwykle 2 do 3 jaj, które oboje rodzice wysiadują przez około 28 dni. Po wykluciu się pisklęta pozostają w gnieździe przez 2–3 miesiące i przez ten czas są karmione przez rodziców. Nie powinno się niepokoić ptaków podczas rozrodu, w przeciwnym razie mogą zaniedbać młode, pozostawić je, a nawet zaatakować.

Zdarza się, że rodzice zajmują się wyłącznie pierwszym zdrowym pisklęciem i ignorują inne. Dlatego należy ostrożnie, ale uważnie obserwować, co się dzieje z młodymi i jak zachowują się ich opiekunowie. Wielu hodowców instaluje małe kamery w budce lęgowej, aby móc spokojnie obserwować ptaki, nie przeszkadzając zarówno dorosłym, jak i pisklakom.

Młode ptaki osiągają dojrzałość płciową w wieku 6 lat.

Kakadu biała (łac. Cacatua alba) to jedna z niezwykle inteligentnych papug, IQ dorównuje jej prawdopodobnie tylko popularna, ciemnoszara papuga żako. Właśnie z powodu wysokiego ilorazu inteligencji wymaga ona doświadczonego i odpowiedzialnego opiekuna, który może poświęcić ptakowi co najmniej kilka godzin opieki dziennie. Właściciel kakadu musi zaspokoić jej silne potrzeby towarzyskie i rozrywkowe, jak np. ćwiczenie sztuczek, dostęp do zróżnicowanych zabawek, a także prawidłowo zadbać o jej wymogi żywieniowe.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.