Pies Jindo należy do szpiców, a swoją popularność zawdzięcza towarzyskiej i odważnej naturze. Gdyby jednak nie prezydent Korei Południowej Park Geun-hye, nie byłyby one tak cenione w swoim kraju. Nazywa się je tam Jindo-kae lub Jindo-kyon, co po prostu oznacza psa rasy Jindo.

Podstawowe informacje

Rozmiarwysokość w kłębie: suki od 45 do 50 cm, psy od 50 do 55 cm;
masa ciała: suki od 15 do 19 kg, psy od 18 do 23 kg
Szatasierść: sztywny, odstający włos okrywowy, miejscami dłuższy; miękki, gęsty podszerstek;
maść: biała, czarna, czarna podpalana, wilczasta, rudo-płowa, pręgowana
Długość życia11–12 lat
Charakterodważny, czujny, wierny, oddany, z silnym instynktem, śmiały

Jak wygląda pies rasy Jindo?

Jest to średniej wielkości czworonóg, którego wysokość sięga zwykle 58 cm, a waga w zależności od płci, mieści się w przedziale 15–23 kg. Charakterystyczną cechą Jindo jest średniej długości sierść z miękkim podszerstkiem i ogon w kształcie sierpa. Można go również rozpoznać po delikatnie wychylonych do przodu stojących i trójkątnych uszach. Oczy są nieco mniej wyraźne i małe w stosunku do głowy psa. Umaszczenie może być zupełnie czarne, białe, wilcze, pręgowane lub rudo-płowe. Oczy zazwyczaj mają kolor brązowy, zdecydowanie ciemny.

Porównując Jindo do innych ras psów, można zauważyć widoczne podobieństwa do shiby i akity. Wielkością znajduje się dokładnie pośrodku tych dwóch ras. Charakteryzuje się więc mocną i zwartą budową ciała.

Psy rasy Jindo i ich charakter

To czujne i sprytne psy, które w swoim naturalnym pierwotnym środowisku wykorzystywane były do uczestnictwa w polowaniach. Dlatego teraz bardzo chętnie są szkolone do pracy z policją. Ich niezwykła bystrość i zdolność zachowania orientacji sprzyjają skutecznej pracy z mundurowymi. Jindo jest psem nieufnym wobec obcych, wręcz zdystansowanym, ale gdy obdarzy rodzinę zaufaniem, jest ciepły i przyjacielski. Raczej trudno nazwać go domowym pieszczochem, bo zabawa szybko go nuży. Wiąże się z tym jednak ważna zaleta – pies ten jest zwykle spokojny i nie hałasuje.

pies rasy jindo leży

Pamiętaj że psy rasy Jindo mają bardzo mocno rozwinięty instynkt łowcy. Z tego powodu nie można go pozostawić bez odpowiedniego szkolenia już w wieku szczenięcym. Bez właściwego treningu i nauki da o sobie znać jego wysoki poziom niezależności i pies będzie robił wrażenie nieposłusznego wobec właściciela. Poza tym obszar, w którym przebywa, musi mieć solidne zabezpieczenie, by w pogoni za zwierzyną pies nie uciekł.

Zdrowie Jindo i najczęstsze choroby

Uwarunkowania klimatyczne i zaliczenie do grupy psów pierwotnych wskazują, że Jindo szczególnie nie cierpi z powodu chorób. Jest psem bardzo odpornym, wytrzymałym, nie stroni od spacerów w chłodne dni. Ma średnio długą sierść i podszerstek, który zapewnia mu wystarczającą ochronę w niesprzyjających warunkach. To umożliwia życie na zewnątrz. Pies ten jednak źle znosi upały, dlatego nie powinno się go wystawiać na ich oddziaływanie. Jindo dog z Korei nie ma tendencji do tycia, chyba że właściciel nie umożliwia mu regularnego wybiegania się.

Korea Jindo dog i jego pielęgnacja

Utrzymanie sierści we właściwej kondycji nie jest trudne. Trzeba oczywiście zapewniać psu regularne czesanie. W okresach linienia może to być jednak problem dla właściciela, ponieważ Jindo gubi mnóstwo sierści. Poza regularnym czesaniem warto przyglądać się też pazurom psa i skracać je.

Jindo i jego hodowla

Psy rasy Jindo są wymagającymi w prowadzeniu czworonogami. Dlatego osoba decydująca się na hodowlę, musi posiadać cechy przywódcy. Właśnie za taką osobą Jindo jest w stanie pójść i bezgranicznie jej zaufać. Co ważne, pies ten może przywiązać się szybko do nowego właściciela, jednak nigdy nie zapomina o poprzednim.

Jindo – cena za szczeniaka z rodowodem

Gdy już znajdziesz renomowaną i sprawdzoną hodowlę, dostrzeżesz, że cena za tego koreańskiego psa nie jest niska. Mowa zwykle o 4 tysiącach złotych. Dlatego zakup takiego szczeniaka trzeba bardzo dobrze przemyśleć i zaplanować. Jindo można znaleźć w niższej cenie, jednak są to zwykle psy niewiadomego pochodzenia, które mogą cierpieć z powodu chorób. Szczeniak z rodowodem raczej nie będzie spotykany za kwotę niższą niż wymieniona.

szczeniaki rasy jindo bawią się

Rekompensuje to miesięczny koszt utrzymania czworonożnego przyjaciela, który jest zdecydowanie bardziej przystępny. Właściciele szacują go na ok. 150 zł.

Historia rasy Jindo

Istnieją różne teorie związane z pochodzeniem tego psa. Za najbardziej prawdopodobne uznaje się krzyżówkę szpiców północnych z obecnymi już w Korei psami. Inna historia głosi, że rasa Jindo powstała po inwazji mongolskiej w XIII wieku. Wraz z armią do Korei dotarły również psy, które zainicjowały początek nowej rasy. Warto odnotować, że genom opisywanych psów pozostał niezmieniony do XX wieku, ponieważ nie były one krzyżowane z żadnymi psami spoza wyspy. Z tego powodu zalicza się je do rasy psów pierwotnych.

Z biegiem lat razem z emigrantami koreańskimi Jindo zawitały również do USA. Tam dobrze się odnalazły, o czym świadczy ich spora populacja w Ameryce Łacińskiej. Obecnie są na tyle cenne w rodzimej Korei, że zostały zaliczone do grona skarbów narodowych.

Dla kogo są psy rasy Jindo?

W przeciwieństwie do aktywnych i wyjątkowo żywiołowych psów Jindo mogą być towarzyszami osób starszych. Wymagają ruchu, ale dobrze też znoszą spokojny tryb życia w mieszkaniu. Pewnym wyzwaniem jest jednak wyszkolenie takiego czworonoga, ponieważ cechuje się on pewnym uporem. Po odpowiednim ułożeniu nawet osoby starsze będą mogły spokojnie z nim żyć. Warunkiem jest posiadanie tylko jednego psa – Jindo nie lubią kotów i innych zwierząt.

Jindo z charakteru przywiązuje się do jednego właściciela. Zdarzały się przypadki porzucania przez niego nowego domu i przemierzania setek kilometrów w celu powrotu do dawnego miejsca zamieszkania. Z tego powodu polecane są szczególnie tym osobom, które są naprawdę zdecydowane na posiadanie dość wymagającego psa. Jindo może być kolejnym członkiem rodziny posiadającej nawet małe dzieci, jednak nie toleruje nachalności. Pociechy powinny zatem dobrze rozumieć, że w kontakcie z nim nie mogą pozwolić sobie na zbyt wiele czułości.

Jindo a życie w mieście

Dobra wiadomość dla potencjalnych przyszłych właścicieli jest taka, że Jindo nie ma specjalnych wymagań w kwestii miejsca zamieszkania. Od regularnego wybiegania i hasania po posesji woli regularne spacery. Chociaż szybko nudzi go zabawa, a dokuczające dzieci go irytują, pies ten niezmiennie potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Jest jednak nienachalny i woli trzymać się przy właścicielu w pewnej odległości. Z powodzeniem może żyć w mieście.

Ciekawostki na temat rasy Jindo

Poza tym, że Jindo jest dobrem narodowym w Korei Południowej, został wyróżniony także w inny sposób. Przed Igrzyskami Olimpijskimi w Seulu Jindo miały swoje miejsce w marszu podczas ich otwarcia. Co więcej pies tej rasy był natchnieniem do nakręcenia filmu opartego na faktach. Opowiada on o czworonogu tej rasy, który po zabraniu do innego właściciela powrócił do poprzedniego po 4 miesiącach, pokonując ogromną trasę. Pupil imieniem Baeggu został uhonorowany pamiątkowym pomnikiem.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 334 / 13.07.2005, https://www.zkwp.pl/wzorce/334.pdf, tłumaczenie Olga Jakubiel, rewizja i uzupełnienie tłumaczenia polskiego sierpień 2022 Mirosław Redlicki.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Mariusz Michalski

Miłośnik zwierząt. Właściciel kota brytyjskiego długowłosego o imieniu Dyzio. Tak właściwie, to ja u niego mieszkam, a nie on u mnie. Ale wiecie już jak to jest z kotami... :)