Jamnik miniaturowy, choć niewielki, nadal pozostaje nieustraszonym psem myśliwskim! Wiele cech charakteru psiaków tej rasy jest niezwykle podobnych do tych, którymi odznaczają się jamniki standardowe. Co więc warto wiedzieć o miniaturkach? Podpowiadamy!

Podstawowe informacje

? Rozmiarwysokość w kłębie: od 16 do 20 cm;
masa ciała: od 6 do 7 kg
Szatasierść: krótka, gęsta, błyszcząca lub szorstka z podszerstkiem lub długa, przylegająca, z podszerstkiem;
maść: jednobarwna ruda; podpalana czarna lub brązowa; merle; dzicza; czekoladowo-dzicza; pręgowana
❤️ Długość życiado 16 lat
? Charakterprzyjacielski, żywy, wytrwały, zrównoważony, czujny

Jamnik miniaturowy – charakter

Jamnik miniaturowy, pomimo niewielkich rozmiarów, to urodzony myśliwy. Tak jak inne jamniki jest niezależny, uparty i bardzo inteligentny. Jest także wyjątkowo energiczny i lubi być w centrum uwagi. Dlatego też od pierwszych dni w twoim domu potrzebuje łagodnego, ale konsekwentnego wychowania.

Dobrze zabrać psa na szkolenie i pracować z nim już w wieku szczenięcym. Jamnik miniaturowy, odpowiednio motywowany i nagradzany szybko i chętnie wykonuje nowe komendy.

jamnik miniaturowy stoi na pniu drzewa

Trening jamnika miniaturowego

Wyszkolenie psa ułatwi ci też późniejsze życie z nim pod jednym dachem. Szczególny nacisk połóż na naukę przywołania.

Jamniki mają silny instynkt łowiecki, może więc zdarzyć się, że jeśli podczas spaceru wyczują intrygujący zapach zwierzyny, rzucą się w pogoń, nie zważając na wołanie opiekuna. W takiej sytuacji, kiedy instynkt myśliwski przeważy, jamnik miniaturowy może zgubić się albo zranić!

Z uwagi na charakter i niezależność jamniki polecane są przede wszystkim jako towarzysze opiekunów, którzy mają już pewne doświadczenie w hodowli psów. Warto pamiętać także, że jamniki to przedstawiciele małych ras, za to bardzo szczekliwych. Nad tą cechą psiego charakteru bardzo trudno zapanować i wymaga to długiego, starannego treningu.

Jamnik miniaturka a aktywność

Jamnik miniaturowy potrzebuje także sporej codziennej dawki ruchu. Wybieraj się z nim na długie spacery, podczas których pozwalaj psu na zabawy związane z węszeniem.

Możesz np. rozrzucić na trasie przekąski albo poukrywać je w obrębie drzew. Takie zabawy dla psów myśliwskich są szczególnie wskazane i świetnie pobudzają psiaki intelektualnie!

szczeniak jamnik miniaturowy leży na trawie

Jamniczek miniaturowy – dla kogo?

Jamnik będzie dobrym towarzyszem zarówno dla singli, jak i rodzin z dziećmi. Pies tej rasy bardzo mocno przywiązuje się do swojego opiekuna. Zdarza się nawet, że bywa zaborczy! Istnieją także różnice pomiędzy charakterem jamników.

Uznaje się, że jamniczki szorstkowłose są najbardziej niezależne i najtrudniejsze do ułożenia. Z kolei miniatury krótko- i długowłose okazują się nieco bardziej karne.

Wzorzec rasy – umaszczenie jamnika krótkowłosego i szorstkowłosego

Jamnik może mieć włos o różnej długości. Najczęściej spotyka się jamniki miniaturowe krótkowłose lub jamniki szorstkowłose, ale w wielu hodowlach znajdziesz także psy o długim włosie. Wzorzec rasy określony przez Związek Kynologiczny w Polsce (ZKwP) zakłada, że pies może mieć dowolny kolor umaszczenia.

Za wadę uznaje się jednak jednolity kolor bez tzw. podpalania. Najczęściej spotykane są jamniki, których sierść ma kolor czarny, rudy albo brązowy.

Budowa ciała

Tak jak standardowych rozmiarów psy tej rasy, również jamniki miniaturowe mają wydłużoną budowę ciała. Głowa jest płaska, pierś szeroka i umięśniona, łapy krótkie i muskularne. Jamnik miniaturka powinien mieć obwód klatki piersiowej w granicach od 30 do 35 cm. Warto przy tym podkreślić, że pomiarów nie dokonuje się u szczeniąt.

Należy z nimi odczekać aż do osiągnięcia przez psa dorosłości; hodowcy zalecają mierzyć jamniki dopiero po ukończeniu przez nie 15 miesięcy. Zarówno jamnik krótkowłosy miniaturowy, jak i jamnik długowłosy czy w wersji szorstkiej, mierzą zwykle od 12 do 15 cm w kłębie. Ich waga nie przekracza 5 kg.

Żywienie jamnika miniaturowego

Jak przygotowywać posiłki dla jamnika miniaturowego? Przede wszystkim warto pamiętać, że pies ten, tak jak wszystkie jamniki, ma niepohamowany apetyt! W związku z tym bardzo łatwo przekarmić ulubieńca i zafundować mu nadwagę lub otyłość. A to już zagrożenie dla zdrowia psiaka!

Dlatego też powinieneś bardzo pilnować wielkości serwowanych jamnikowi miniaturowemu porcji i pozostać nieczułym na jego próby uzyskania od ciebie dodatkowych przysmaków. A te pies będzie podejmował bardzo często, zwłaszcza na początku waszej wspólne przygody.

Jeśli jednak będziesz konsekwentny, pupil zrozumie, że jego wysiłki na nic się nie zdadzą i przestanie dopominać się o dodatkowe porcje.

Dieta jamnika

Czym karmić jamnika? Możesz podawać psu suchą lub mokrą karmę albo stosować karmienie mieszane (rano porcja karmy suchej, wieczorem i mokrej). Wybieraj karmy oznaczone jako odpowiednie dla jamników miniaturowych albo takie dla małych ras.

jamnik miniaturowy biegnie

Jeśli wolisz, możesz też zdecydować się na karmienie psa zgodnie z metodą BARF. W takiej sytuacji sam będziesz przygotowywał posiłki dla ulubieńca. Ich podstawę musi stanowić mięso, a także podroby, krew, kości i ścięgna różnych zwierząt. Jako dodatki warto podawać jamnikowi surowe jaja, niektóre warzywa oraz owoce.

Pielęgnacja i zdrowie piesków miniaturek

Jamniki to dość zdrowa rasa. Jedyne choroby, na które zapadają, wiążą się ze specyficzną budową ich ciała. Jamniki miniaturowe, tak jak pozostałe rasy jamników, najczęściej cierpią z powodu problemów z kręgosłupem. Zwyrodnienia kośćca najczęściej dotykają osobników przekarmianych, otyłych oraz takich, które codziennie pokonują wiele stopni.

Jeśli więc mieszkasz na wyższym piętrze w bloku, korzystaj z windy. Niektórzy właściciele decydują się także na noszenie psiaków na rękach podczas wchodzenia i schodzenia po schodach.

Nie będzie to dużym obciążeniem, bo jamnik miniaturowy nie waży zbyt wiele. Trzeba jednak przyzwyczajać pieska do noszenia od szczenięctwa, inaczej będzie wyrywał się na tyle intensywnie, że może nawet spaść i się zranić!

Zabiegi pielęgnacyjne dla jamnika miniatury

Pielęgnacja psów i ilość zabiegów, którym będziesz musiał poddawać pupila, zależą głównie od długości jego sierści. Najłatwiej pielęgnować jamniki krótkowłose. Wymagają one jedynie regularnego czesania oraz kąpieli (wystarczy raz na 1-2 miesiące). Sierść jamników szorstkowłosych wymaga już trymowania.

Możesz zrobić to samodzielnie albo 2–3 razy w roku zabrać pupila do groomera (psiego fryzjera). Skorzystanie z usług profesjonalisty rozważ, jeśli zależy ci na pięknym wyglądzie psiej sierści – niewłaściwie podcinana straci swój urok.

Koniecznie trzeba też przynajmniej raz w tygodniu uczesać włosy na pyszczku jamnika miniaturowego szorstkowłosego. Psy te mają krzaczaste brwi i brodę i to te elementy należy szczotkować szczególnie dokładnie. Warto też podcinać je raz na jakiś czas.

Najwięcej czasu zajmie ci pielęgnacja jamnika miniaturowego długowłosego. Jego włosy mają tendencję do filcowania się i zamieniania w nieestetyczne kołtuny (zwłaszcza na długich uszach). Trzeba więc czesać je często i bardzo dokładnie – zaleca się stosować w tym celu metalowy grzebień.

Jamnika długowłosego trzeba będzie też regularnie kąpać, stosując przy tym szampon przeznaczony dla ras długowłosych. Pamiętaj też, że jamniki długowłose, tak jak i inne, linieją. W tym czasie trzeba wyczesywać je szczególnie intensywnie! Samce linieją zwykle jesienią, z kolei suczki – tuż przed cieczką.

Jak wybrać szczeniaki, czyli trochę o hodowlach psów jamników

Chciałbyś, aby w twoim domu pojawił się jamnik miniaturowy? W takim razie dobrze wybierz hodowlę! Najlepiej będzie, jeśli sprawdzisz, czy dany hodowca może pochwalić się certyfikatem FCI. Wówczas masz pewność, że hodowla jest legalna, szczenięta wykazują cechy charakterystyczne dla danej rasy i przebywają w odpowiednich warunkach.

Przy wyborze kieruj się także tym, czy hodowca jest kontaktowy. Co to znaczy? Chętnie odpowiada na wszystkie twoje pytania i wątpliwości, daje wskazówki i rady co do prowadzenia psa oraz jego pielęgnacji. Wybierając taką właśnie hodowlę, prawie na pewno otrzymasz pożądanego, zdrowego psa.

Jamniki miniaturowe to psy o pochodzeniu niemieckim. Ich oryginalna nazwa brzmi dachshund, co dosłownie oznacza „borsuczy pies”. Zostały przecież wyhodowane właśnie w celu zaglądania do nor i polowania na zwierzęta w nich żyjące. Dlatego też jamnik miniaturowy ma doskonały węch i bardzo silny instynkt.

Jest przy tym niezwykle lojalny. Jeśli więc uda ci się go trochę poskromić i konsekwentnie wychowywać, zyskać wyjątkowego towarzysza. Wiernego, a przy tym inteligentnego, którego obecność przy twoim boku zawsze będzie sprawiała ci radość!

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 148, https://www.zkwp.pl/wzorce/148.pdf, 07.11.2019/EN, wersja polska 07.11.2019, rewizja i uzupełnienie aktualnej wersji Mirosław Redlicki.

Archiwum: marzec 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.