Przy wyborze psa do domu czy mieszkania wiele osób decyduje się na jamnika. Ten niewielki piesek o wydłużonej, charakterystycznej budowie ciała łatwo przystosowuje się do życia w rodzinie i socjalizuje się. Możesz wybrać jamnika krótkowłosego, szorstkowłosego lub długowłosego. Czy taki aktywny i chętny do działania piesek będzie odpowiedni dla każdego? Na to pytanie i wiele innych odpowiadamy w naszym artykule!

Jamnik – wygląd

Jamnik według przyjętej klasyfikacji FCI jest zaliczany do grupy 4. psów rasowych. Psy tej rasy mieć inną wielkość, określaną na podstawie obwodu klatki piersiowej:

W przypadku jamników standardowych obwód według standardów FCI wynosi przynajmniej 35 cm, a jamnik miniaturowy ma obwód klatki piersiowej pomiędzy 30 a 35 cm. Najmniejsze są zdecydowanie jamniki królicze, których obwód wynosi nie więcej niż 30 cm. Natomiast w kłębie małe jamniki mają od 17 cm wzrostu. Maksymalnie dorastają do 25 cm wysokości – zarówno psy, jak i suki.

Waga psów jamników waha się w przedziale od 3 kg (tyle ważą najmniejsi przedstawiciele tej rasy) do 9 kg (to waga czworonogów standardowej wielkości.

Zobacz też:
Szczekanie psa – co oznacza ten sposób komunikacji? Czy można oduczyć psa szczekania?

Jamnik jest rasą rozpoznawalną na świecie z uwagi na wydłużone ciało. Psy jamniki mają krótkie nogi i proporcjonalnie długi kręgosłup, są umięśnione, a ich głowa jest dosyć płaska.

Jamnik – umaszczenie

Jeśli chodzi o umaszczenie, małe jamniki, podobnie jak te standardowe, mogą być:

 • jednokolorowe – czerwone, czerwono-żółte, żółte, z czarnym odcieniem lub bez;
 • dwukolorowe – od głębokiego czarnego lub brązowego z podpaleniem, poprzez rdzawobrązowy lub żółty podpalany albo pręgowane.

Jamniki długowłose w większości przypadków są jednokolorowe, a ich szata ma barwę od czerwonego po żółtą. Mogą być też dwukolorowe, w odcieniach czerni, brązu z podpaleniami lub nawet marmurkowe.

Długość włosia a podział jamników

Pod względem długości włosia jamniki dzielą się na:

 • jamniki długowłose – mają sierść długą, błyszczącą i gładką, która dobrze przylega do ciała, choć na podbrzuszu zwisa;
 • jamniki krótkowłose – jak sama nazwa wskazuje. mają one sierść krótką. Jest gęsta i dosyć twarda, ale przy właściwej pielęgnacji będzie błyszcząca i gładka. Ich podszerstek jest także twardy i gęsty;
 • jamniki szorstkowłose – w ich przypadku włosy okrywowe mieszają się z podszerstkiem, który przylega na całym ciele. W dotyku sierść jest twarda.

Jamnik – kolor oczu

Psy jamniki mają bardzo ładne oczy – niektóre będą miały niemal czarne, choć mogą być to różne barwy (od brązowo-czarnego po brązowo-czerwony). Jamnik czarny z czarnymi oczyma prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Dla rasy tej charakterystyczne są oklapnięte, wydłużone uszy, które skutecznie chronią przewód słuchowy. 

Jamnik – charakter

Kiedy mowa o jamniku, charakter tego małego pieska jest zazwyczaj określany jako żywiołowy. Psy jamniki są energiczne, lubią ruch i chętnie wyruszają na spacery. Najlepiej jednak mieć zawsze przygotowaną smycz, ponieważ jeśli zwierzę poczuje np. królika, szybko za nim pomknie i straci z oczu swojego właściciela. Wszystko to z powodu silnie rozwiniętego instynktu łowieckiego.

Zobacz też:
Springer spaniel angielski – wszystko o rasie

Jamnik a inne zwierzęta

Obce zwierzęta na spacerze jamnik potraktuje jako wrogów i może zacząć gonić swoją zdobycz. To znak, że odzywa się w nim instynkt myśliwego. Odwaga z pewnością jest jedną z cech, które śmiało można przypisać właśnie jamnikom. Charakter tych piesków powoduje, że wykazują się one nieustraszonym podejściem, także w stosunku do większych od siebie.

Jamnik jako dobry stróż

W stosunku do ludzi jamnik będzie przyjazny, ale raczej nie przywiązuje się tak bardzo do swojej ludzkiej rodziny, jak przedstawiciele innych ras. Do obcych najczęściej podchodzi z dużą rezerwą. Z uwagi na swoją nieufność jamnik może być nawet wykorzystywany na posesji jako czworonóg stróżujący. Jeśli ktoś wtargnie na twoją działkę, piesek z pewnością swoim ujadaniem da o tym znać.

Jamniki i ich nieco przewrotny charakter

Wrodzona inteligencja tych czworonogów powoduje, że szybko się uczą i dostosowują do różnych trybów życia. uwaga! Jamniki potrafią zachowywać się złośliwie, czemu winny jest ich silny charakter i chęć niezależności. Są szczekliwe, ciekawskie, a czasem wręcz wścibskie.

Jamnik – zdrowie

Pod względem zdrowotnym zwierzęta te narażone są na wiele obciążeń. Nie mają stabilnego szkieletu i stawów, dlatego nie powinieneś dopuścić do tego, by jamnik miał nadwagę.

Rasa ta ma również tendencję do:

 • cukrzycy;
 • przepukliny dysku;
 • chorób serca;
 • nowotworów;
 • chorób neurologicznych;
 • problemów z grzbietem, co spowodowane jest długością kręgosłupa;
 • zwyrodnień kręgosłupa;
 • dyskopatii. 

Jak dbać o zdrowie jamnika?

Przedstawiciele tej rasy są psami wytrzymałymi i długowiecznymi – dożywają średnio 13 lat. W średnim wieku jamniki miewają problemy z kręgosłupem, ale jeśli nie będą ważyć za dużo, raczej takie kłopoty zdrowotne je ominą. Najlepiej zrobisz, jeśli jamnik nie będzie chodził po schodach. Krótkie łapy nie pozwalają mu na wygodne pokonywanie takich przeszkód. Przez to nadmiernie je obciąża, podobnie jak i całe ciało.

Zobacz też:
Pies czy suka? Czy płeć szczeniaka ma znaczenie?

Pielęgnacja i dieta jamnika

Po powrocie ze spaceru czworonóg może być naprawdę brudny, zwłaszcza wtedy, gdy ma długą sierść. Psy jamniki uwielbiają wchodzić w różne nory i zarośla, dlatego nietrudno wówczas o złapanie kleszcza. W ramach pielęgnacji swojego czworonożnego pupila powinieneś zadbać o przeglądanie jego ciała w poszukiwaniu wgryzionych kleszczy. W domu musisz mieć też zestaw do ich usuwania.

Jamnik – żywienie

Jeśli masz jamnika, pamiętaj o dobrze zbilansowanej diecie i dbaniu o podawaniu zwierzęciu odpowiedniej wielkości porcji. Te pieski są żarłoczne. Jeśli nie będziesz im żałował smakołyków i dużych posiłków, łatwo będą tyć i nabawią się nadwagi. Karma dla jamnika może być mokra, sucha lub półsucha albo przygotowana w domu (ale dobrze zbilansowana). Pożywienie niezmiennie musi być wysokiej jakości. Najlepiej dawaj pupilowi więcej mniejszych posiłków w ciągu dnia niż 3 duże.

Kąpiel i pielęgnacja psów jamników

Zasadniczo pielęgnacja jamnika jest zadaniem mało wymagającym, choć pewne zabiegi musisz wykonywać systematycznie. Wystarczy, że maksymalnie 3 razy w roku wykąpiesz zwierzę. Jeśli masz w domu psa jamnika długowłosego, musisz zadbać też o jego sierść. Regularnie ją wyczesuj, ponieważ to ułatwi usuwanie martwego włosia. Z kolei jamnik szorstkowłosy wymaga strzyżenia dwa razy do roku. Czesz go za pomocą szczotki z włosia lub gumowej rękawicy.

Zadbaj również o zęby swojego jamnika. Pies ten może mieć bowiem kamień nazębny. Warto więc podać swojemu pupilowi smakołyki do ich czyszczenia.

Hodowle jamników

Pierwsze hodowle jamników powstawały po to, by wyselekcjonować psy przydatne myśliwym podczas polowań. W różnych częściach świata (mniej więcej w podobnym czasie) w średniowieczu zaczęto hodować jamniki, aby pracowały z myśliwymi. Wszystkie krótkonożne rasy, a właśnie do nich zaliczany jest jamnik, wyhodowano prawdopodobnie przy krzyżowaniu ze sobą osobników, które były obciążone dziedziczną wadą rozwojową chrząstek. To prowadziło do karłowatości kończyn przy jednocześnie całkowicie normalnym rozwoju całego tułowia.

Zobacz też:
Zapalenie ucha u psa – przyczyny, objawy i leczenie. Jak rozpoznać zapalenie ucha u psa?

Rodzaje jamników

Psy jamniki hodowane są w kilku odmianach. Wyróżnia się je przede wszystkim pod względem długości włosa, co już przedstawiliśmy wcześniej. Prócz tego hodowane są jamniki miniaturowe i królicze oraz standardowe.

Jamnik – cena

Ile kosztuje jamnik? Cena psa z rodowodem może wynieść od 1500 do 3500 zł lub nawet więcej. Droższe od krótkowłosych i szorstkowłosych są czworonogi długowłose. Najlepiej kupować takie psy z hodowli zarejestrowanej w FCI.

Historia rasy jamnik od średniowiecza

Już w średniowieczu, głównie na terenie Niemiec, jamnik był wykorzystywany do polowań. Myśliwi cenili sobie przedstawicieli tej typowej niemieckiej rasy z uwagi na specyficzną budowę ciała. Mały jamnik był w stanie wkraść się do nory każdej zwierzyny. W Niemczech zwierzęta te określane są jako „Dachshund”, co w tłumaczeniu oznacza po prostu „borsuczy pies”.

Najprawdopodobniej historia jamników rozpoczyna się w Bawarii. Tam też pojawiły się pierwsze hodowle jamników. Jednocześnie ta sama uznana przez FCI rasa spopularyzowana została w Anglii, zarówno jako czworonóg myśliwski, jak i zwierzę do towarzystwa. Jak powstały poszczególne odmiany?

 • za najstarszą uważa się odmianę jamnika krótkowłosego;
 • odmiana długowłosa powstała w XVI wieku w wyniku skrzyżowania ze spanielami;
 • odmianę szorstkowłosą stworzono dopiero w XIX wieku jako krzyżówkę jamnika ze sznaucerem, dandie dinmont terrier i prawdopodobnie terierem szkockim.

Jamnik – kiedy powstał wzorzec?

Pierwszy wzorzec rasy jamnik ustalono podczas zjazdu kynologów niemieckich w 1879 roku, zaś rok później utworzono w Niemczech pierwszą księgę rodowodową. Od 1881 roku istnieje organizacja zajmująca się wyłącznie hodowlą jamników – Angielski Klub Jamnika, a w 1888 roku podobny klub powstał na terenie Niemiec.

Jamnik – dla kogo będzie odpowiednim psem?

Wybierasz do domu psa jamnika? Jeśli jesteś gotowy do tego, by często zabierać go na spacery i zapewnić mu dużą dawkę ruchu na świeżym powietrzu czy w czterech ścianach mieszkania, to jak najbardziej ten zwierzak jest dla ciebie odpowiedni. Jamnik szczeniak jest bardzo żywiołowy i nie powinno się go zostawiać samego w domu. 

Zobacz też:
Szarpak dla psa – potrzebna i praktyczna zabawka. Jak wybrać lub zrobić samodzielnie?

Jamnik potrzebuje aktywności i szkolenia

Jamnik nie jest psem, którego można zostawić bez szkolenia. Trzeba go prawidłowo wychować, w sposób konsekwentny i celowy. Możesz skłonić do współpracy swojego psa, jeśli zapewnisz mu odpowiednie zajęcia – zabawę z elementami tropienia i nauką komend. Takie zwierzęta preferują zróżnicowane aktywności, dlatego nie będą dobre dla tych osób, które oczekują psa salonowego, wyłącznie do towarzystwa.

 Rodzaj jamnika a jego charakter

Najbardziej przyjazne dla ludzi i innych zwierząt i zarazem najłagodniejsze są jamniki długowłose, natomiast te najbardziej niezależne to jamniki szorstkowłose. Można kupić psa tej rasy na pierwszego do domu, jednak w wychowaniu trzeba być stanowczym. Jamnik ze swoją silną osobowością nie tak łatwo poddaje się szkoleniu. Jeśli źle go wychowasz, potrafi być uparty, złośliwy i podporządkowywać sobie domowników.

Ciekawostki o jamnikach

 • Jamnik był rasą ulubionych psów królowej Wiktorii.
 • Co ciekawe, do naszych domów trafiają z hodowli tylko niektóre jamniki. Szczeniaki w przeważającej liczbie 2/3 całego miotu są przeznaczane dla myśliwych, ponieważ od lat te zwierzęta towarzyszą im w polowaniach.
 • W 1972 roku pies jamnik był pierwszą maskotką igrzysk olimpijskich. Z uwagi na atletyczną budowę ciała i odwagę, wybrany został jako symbol zmagań olimpijskich w Monachium.
 • Jamnik to pierwszy pies, który został poddany procedurze klonowania w Anglii, czego dokonali specjaliści z Korei Południowej.

Jamnik to rasa, która od wieków aż do dziś towarzyszy myśliwym podczas polowań. Nie musisz jednak w nich uczestniczyć, aby taki pies stał się twoim kompanem. Pamiętaj, że to psiak pełen energii, dlatego musisz go odpowiednio wyszkolić, aby zapał nie przerodził się w destrukcję. Jeśli poświęcisz mu dużo uwagi, zyskasz czworonożnego przyjaciela na lata!