Bojowniki nie otrzymały swojej nazwy bez powodu. To naprawdę waleczne ryby, które z przedstawicielami swojego gatunku toczą boje na śmierć i życie. Zdecydowanie nie poleca się więc trzymania w jednym akwarium dwóch bojowników. Doświadczeni akwaryści czasami pozwalają sobie na przechowywanie razem samca i samicy tego gatunku, jednak pod żadnym pozorem nie poleca się wpuszczania do jednego zbiornika dwóch samców. Bojownik bywa jednak dobrze usposobiony do innych gatunków ryb. Przeczytaj, jak przygotować się do hodowli i jakie rybki z bojownikiem można bezpiecznie łączyć.

Ryba bojownik – charakterystyka gatunku

Bojownik (Betta splendens) występuje naturalnie w wodach azjatyckich (rozlewiskach rzek, a nawet na polach ryżowych), jednak jako ryba żyjąca dziko narażony jest na wyginięcie. Na uwagę zasługuje też specjalny narząd oddechowy ryb, tzw. labirynt, pozwalający na oddychanie powietrzem atmosferycznym.

Popularny gatunek

Bojowniki są rybkami, które bardzo często wybierają początkujący akwaryści. Cieszą się popularnością głównie ze względu na swój urok, piękne ubarwienie i długie welonowe płetwy. Bojownik hodowlany dzięki selektywnemu krzyżowaniu uzyskał bardzo imponujący wygląd w porównaniu do osobników występujących naturalnie. Zapewne dzięki temu stał się rybką popularną wśród akwarystów. Bardziej okazałe są samce, które są ładniej wybarwione i mają dłuższe płetwy niż samice. Bojownik syjamski czy bojownik wspaniały może stać się ozdobą każdego zbiornika. Nie mają zbyt dużych wymagań, jednak nie są tak proste w hodowli, jak zwykło się uważać.

Bojownik – agresywna ryba

Gatunek ten bywa naprawdę agresywny, o czym świadczy sama nazwa. Samiec bojownik walczy z innymi samcami, ale może również zaatakować ryby innych gatunków. Próbuje walczyć nawet ze swoim odbiciem. Są jednak gatunki ryb, które bojownik będzie tolerować. Ważne, by umieścić je w odpowiednio dużym zbiorniku. Jakie ryby z bojownikiem możesz trzymać w jednym akwarium? Zrezygnuj ze zbyt małych rybek, które stanowią łatwy cel dla bojownika, a także z gatunków o podobnym stopniu agresywności, by zapobiec walkom pomiędzy rybami.

Jakie rybki z bojownikiem w jednym zbiorniku?

Marzy ci się akwarium z bojownikiem, ale chcesz mieć w nim także inne gatunki ryb? Po pierwsze pamiętaj, aby w zbiorniku trzymać tylko jednego samca. Jakie rybki z bojownikiem mogą żyć w jednym akwarium? Najlepiej postawić na niewielkie rybki ławicowe. Duże gatunki stresują bojownika i powodują w nim lęk.

W akwarium z bojownikiem mogą mieszkać bystrzyki, neony, czy krewetki filtrujące. Dobrym pomysłem może być połączenie bojownika z bystrzykami, czyli rybkami stadnymi, które wcale nie wykazują zainteresowania dumnym i agresywnym bojownikiem. Same są też zbyt szybkie i zwinne, aby bojownik mógł je skrzywdzić. Jakie rybki z bojownikiem stworzą zgrany duet poza bystrzykami? Doskonałym towarzystwem dla bojownika są ryby z gatunku sumowatych, np. sumik szklisty, sum kotwicowy, giętkoząb cętkowany.

W dużym zbiorniku (50–60 litrów) możesz też trzymać bojownika z kilkoma samicami i np. neonkami oraz brzankami. Warunkiem jest w tym przypadku odpowiednio duża przestrzeń.

Akwarium z bojownikiem – jakich połączeń unikać?

Jakie rybki z bojownikiem nie stworzą zgodnego połączenia? Zdecydowanie unikaj ryb z weloniastymi ogonami. Nie wpuszczaj do jednego akwarium bojownika i gupików. Bujne ogony tych drugich mogą prowokować bojownika do atakowania i podgryzania. Bojownik może pomylić je z przedstawicielami własnego gatunku, a tym samym prowokować je do walki.

Nie zaleca się także trzymania bojownika z glonojadami. Bojowniki podczas snu często opierają się o rośliny czy szybę akwarium. Pracujący glonojad może z rozpędu zacząć je czyścić, co skutkuje uszkodzeniem łusek.

Agresję w bojowniku mogą wzbudzać kolorowe rybki, np. mieczyki. Jak widać, odpowiedź na pytanie, jakie rybki z bojownikiem można bez problemu łączyć, nie jest prosta.

Jakich warunków do życia potrzebuje rybka bojownik?

Uważa się, że bojownik jest łatwą w hodowli rybą, bez dużych wymagań. Twierdzenie to nie do końca jest prawdziwe. Wiele osób decyduje się na trzymanie bojownika w kuli lub zbyt małym zbiorniku bez grzałki i oświetlenia. Takie warunki źle wpływają na kondycję bojownika.

Zanim zdecydujesz się hodować bojownika w akwarium, musisz poznać jego wymagania, sprawdzić, czego potrzebuje, oraz, ewentualnie, jakie rybki z bojownikiem można trzymać w jednym akwarium. Warto pamiętać, że są to ryby terytorialne, które nie lubią zbyt dużych i pustych zbiorników (ale też źle się czują w za małych).

Ten gatunek potrzebuje:

  • wysokiej, stałej temperatury wody – optymalna to około 25 stopni (niezbędna jest grzałka z termostatem);
  • odpowiedniej wielkości akwarium o pojemności min. 25 litrów;
  • zbiornika z pokrywą, ponieważ bojownik oddycha powietrzem atmosferycznym znad powierzchni wody, poza tym może wyskoczyć;
  • dość kwaśnego pH wody wynoszącego od 5 do 7;
  • gęstej roślinności, która stworzy naturalne kryjówki (np. rośliny pływające);
  • małego i cichego filtra, który zadba o czystość wody w zbiorniku.

Pamiętaj też, aby zadbać o odpowiedni pokarm dla rybki  –  dawaj mu na zmianę pokarm suszony, mrożony (larwy owadów, zooplankton, drobne bezkręgowce). Ważny jest też dobór ewentualnego towarzystwa – teraz wiesz już, jakie rybki z bojownikiem można umieścić w jednym zbiorniku.

Aby stworzyć piękne akwarium i zadbać o rybki, warto wiedzieć, czego potrzebują poszczególne gatunki. Istotne jest, jakie rybki z bojownikiem można trzymać razem, aby nie dopuścić do wzajemnego atakowania i podgryzania. Jeśli chcesz, aby twój bojownik długo zachwycał cię swoim pięknem, dobrze zaplanuj mu przestrzeń do życia i towarzystwo.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.