Choć psy przepadają za mięsem, to nie każdy jego rodzaj jest wskazany i bezpieczny dla psa. Skąd mieć pewność, jakie mięso dla psa będzie odpowiednie? Podpowiadamy, na co zwrócić szczególną uwagę komponując zbilansowaną dietę dla czworonoga.

Mięso w diecie psa – jaką spełnia rolę?

Jakie mięso dla psa stanowi podstawę psiej diety? Zawsze jej składową powinny być mięśnie szkieletowe zwierząt rzeźnych. Dieta psa obfituje również w różne produkty pochodzenia zwierzęcego, m.in. serca, nerki czy żołądki, zwane też podrobami. Choć mięso odgrywa bardzo ważną rolę w diecie psa i stanowi podstawowe źródło białka, to samo nie jest w stanie zapewnić psu wszystkich potrzebnych składników odżywczych.

Mięso jest też podstawowym źródłem fosforu, jednak jego nadmiar może mieć niepożądane konsekwencje zdrowotne. Dieta psa oprócz mięsa musi zawierać również warzywa i owoce, które dostarczą niezbędnych witamin i minerałów.

Czego potrzebuje pies – najważniejsze składniki pokarmowe

Dobrze zbilansowana dieta psa to nie tylko białko. Psy potrzebują też wielu innych substancji pokarmowych, by móc się prawidłowo rozwijać i cieszyć dobrym zdrowiem. Czego zatem najbardziej potrzebuje twój pupil? Najważniejsze substancje to:

  • białko – stanowi podstawę diety; aminokwasy, których najbardziej potrzebuje twój pies, to tryptofan, lizyna, metionina, arginina i wiele innych;
  • witaminy – głównie te z grupy B, a także witamina A, D, K i E;
  • tłuszcze – przede wszystkim NNKT, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6;
  • węglowodany – zarówno te przyswajalne, jak i nieprzyswajalne;
  • minerały – wapń, żelazo, magnez, miedź, jod, fosfor.

Jakie mięso dla psa – rodzaje mięsa w psiej diecie

Jakie mięso dla psa jest najbardziej apetyczne? Psy, podobnie jak ludzie, mają swoje preferencje smakowe. Nie wszystkie zwierzaki będą więc lubić te same karmy. Bardzo często w psich karmach pojawia się kurczak oraz wołowina, która jest szczególnie lubiana ze względu na wyraźnie wyczuwalny smak umami. Jakie jeszcze gatunki mięsa są polecane w psiej diecie? Najczęściej spotyka się:

  • wołowinę;
  • jagnięcinę;
  • baraninę;
  • dziczyznę,
  • drób (kurczak, indyk);
  • ryby.

Gotowe karmy dla psów nierzadko są skomponowane z kilku rodzajów mięsa, co dodatkowo korzystnie wpływa na ich smak. Ważna jest też obecność podrobów, które w psiej diecie stanowią niezastąpione źródło cennych substancji żywieniowych. Wątróbka, serca czy żołądki powinny regularnie pojawiać się w psiej diecie. Jeśli pupil choruje, warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii lub dietetyka, który doradzi, jakie mięso dla psa z cukrzycą, alergią czy problemami przewodu pokarmowego będzie odpowiednie, ponieważ różne gatunki mięs mają odmienne właściwości.

Surowe mięso dla psa – czy jest bezpieczne?

Niektórzy właściciele psów obawiają się, że podawanie surowego mięsa może wpłynąć na agresywne zachowania czworonoga. Serwowanie tego typu posiłków nie ma nic wspólnego z zachowaniem psa, choć przy stosowaniu diety opartej na surowym mięsie należy zachować ostrożność. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że coraz więcej hodowców wskazuje na duże zalety diety opartej na mięsie bez obróbki termicznej.

Ten rodzaj karmienia psów nazywany jest dietą BARF od angielskiego Biologically Appropriate Raw Food. Podstawowym założeniem tej diety jest powrót do jak najbardziej naturalnej metody żywienia. Opiera się na surowym mięsie, podrobach, kościach, a także sezonowych warzywach i owocach. Dietetyk weterynaryjny pomoże ustalić, jakie mięso dla psa do diety BARF wybrać. Bardzo ważne są odpowiednie proporcje składników. Powinny wynosić 80% dodatków mięsnych, a 20% warzyw lub owoców. Tak skomponowana dieta dostarcza psu wszystkich niezbędnych składników. Dużą zaletą tego typu żywienia jest brak chemicznych dodatków.

Karmienie psa mięsem surowym niesie jednak ze sobą pewne niebezpieczeństwo, dlatego należy podawać pupilowi tylko produkty pochodzące ze sprawdzonego źródła. Jakie surowe mięso dla psa jest zatem bezpieczne? Mięso musi być nie tylko świeże, ale również przebadane pod kątem bakterii, tj. salmonelli i listerii, a także wirusów i grzybów. Zakażenie tymi patogenami może być niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale też dla ludzi, a w szczególności dzieci i kobiet w ciąży. Przed podaniem można mięso zamrozić lub sparzyć wrzątkiem, by mieć pewność, że nie zaszkodzi naszemu psu.

Surowa wieprzowina – dlaczego nie jest wskazana?

Mięso wieprzowe bardzo często jest składnikiem mokrych i suchych karm dla czworonogów. W takiej formie jest ono całkowicie bezpieczne. Dlaczego więc uważa się, że surowe mięso świni może psu zaszkodzić? Wieprzowina w formie surowej jest szczególnie niebezpieczna, w równym stopniu dla ludzi i zwierząt. Może być bowiem źródłem włośnicy, pasożyta, który składa jaja w tkankach mięśniowych. Innym zagrożeniem jest wścieklizna rzekoma, która nie stanowi zagrożenia dla ludzi, jednak dla psów jest śmiertelna. Dlatego tak ważne jest, by nie podawać pupilowi tego mięsa w formie surowej.

Jakie mięso dla psa – gotowane mięso

Opiekunowie psów bardzo często decydują się na podawanie czworonogom gotowanego mięsa. Jakie mięso gotować dla psa? W zasadzie każdego gatunku. Taki posiłek powinien być uzupełniony również o dodatek warzyw i węglowodanów. Dieta oparta na gotowanych produktach wymaga odpowiedniej suplementacji, gdyż nie jest w stanie zaspokoić wszystkich potrzeb żywieniowych psa. Pamiętaj, by nigdy nie podawać psu ugotowanych kości, ponieważ mogą być bardzo niebezpieczne.

Gotowe karmy i przekąski

W ciągu kilkudziesięciu tysięcy lat po udomowieniu dieta czworonożnego mięsożercy nie uległa wielkim modyfikacjom. Psy w dalszym ciągu w głównej mierze żywią się mięsem. Najprostszym rozwiązaniem, by zapewnić psu niezbędne substancje odżywcze, jest pełnoporcjowa karma wysokiej jakości. Wybór jest ogromny. Bez problemu znajdziesz karmy dla szczeniaka, dorosłego psa oraz seniora, które zawierają odpowiednią ilość kalorii potrzebną w konkretnym okresie życia.

Warto sprawdzać też, czy i jakie mięso dla psa zawierają gotowe smaczki, zwłaszcza jeśli pupil jest alergikiem. Należy pamiętać, by zachować bilans kaloryczny posiłku. Jeśli podajesz psu smakołyk, należy zmniejszyć kaloryczność głównego posiłku. To pozwoli kontrolować wagę pupila.

Utrzymanie prawidłowej diety psa stanowi nie lada wyzwanie. Należy pamiętać o dostarczeniu wszystkich potrzebnych składników, nie tylko białka, ale również wapnia czy fosforu. Należy zwracać uwagę na to, jakie mięso dla psa wybrać, aby było nie tylko najwyższej jakości, ale też odpowiedniego gatunku, jeśli pupil cierpi na alergię. W przeciwnym razie możesz go narazić na poważne konsekwencje zdrowotne.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.