Maltańczyki to w ostatnich latach jedna z najchętniej wybieranych ras do towarzystwa. Są bardzo energiczne, inteligentne i szybko przywiązują się do swojego człowieka. Nie bez znaczenia jest także ich wygląd. Piękne białe futro zachwyca od pierwszego wejrzenia. Niestety, wokół oczu tych psiaków często tworzą się nieestetyczne rdzawe plamy. Jaka karma dla maltańczyka na zacieki rozwiąże ten problem?

Zacieki wokół psich oczu

Nieestetyczne pomarańczowe lub jasnobrązowe zacieki wokół psich oczu są konsekwencją nadmiernego łzawienia. Wilgoć, która wydobywa się z kanalików łzowych, zostaje poddana działaniu bakterii i pod ich wpływem zmienia kolor. Problem ten jest bardzo powszechny wśród małych ras, szczególnie tych z białą sierścią.

Oprócz maltańczyków zmagają się z nim także bolończyki czy westy. Samo pojawienie się takich zacieków na włosach czworonoga nie jest groźne dla jego zdrowia. Warto jednak rozpocząć diagnostykę w cel ustalenia źródła problemu.

Skąd się biorą zacieki pod oczami maltańczyka?

Istnieje bardzo wiele potencjalnych przyczyn powstawania zacieków na białej sierści. Najczęściej wymienianą przyczyną są wszelkiego rodzaju alergie, także te pokarmowe. Pies może reagować w ten sposób na konkretny alergen znajdujący się w składzie karmy. Problemem może być równie dobrze kurz albo pyłek którejś z roślin.

Czasami przyczyną ciągłego łzawienia oczu pupila są podrażnienia mechaniczne. Bardzo często ma to związek z włosami, które nieustannie podrażniają kanaliki łzowe psa. Zaleca się więc prawidłową pielęgnację okolic oczu, aby zapobiegać podrażnieniom.

Warto również pamiętać, że wyciek z oczu może być oznaką ogólnego osłabienia organizmu czy przechodzonej infekcji. Jeżeli pojawi się nagle, wymaga szybkiej konsultacji lekarskiej.

Zacieki wokół oczu maltańczyka a alergia pokarmowa

Czy obecność zacieków wokół oczu ma jakiś związek z żywieniem? Czasami zachodzi taka zależność. Istnieje korelacja między działaniem alergenów pokarmowych a nasilaniem się łzawienia. Jest to problem nie tylko maltańczyków, ale także wielu innych psów, niekoniecznie rasowych. Na białym futrze plamy są jednak szczególnie dobrze widoczne.

Co najczęściej powoduje alergie? Niezwykle często składnikiem, który trzeba wykluczyć z diety, są zboża. Paradoksalnie wiele karm weterynaryjnych przeznaczonych dla psów z tego typu problemami ma skład oparty na mące pszennej lub kukurydzianej. Jaka karma dla maltańczyka na zacieki sprawdzi się w tej sytuacji najlepiej?

Niestety, nie dowiesz się tego, dopóki nie przeprowadzisz wnikliwej obserwacji psa i nie ocenisz, jak reaguje na poszczególne składniki odżywcze i białka. Oprócz zbóż stosunkowo częstym alergenem są kurczak lub wołowina. Jeżeli twój pies do tej pory jadł karmę opartą na tym mięsie, postaraj się zmienić ją na taką z innym (najlepiej pojedynczym) źródłem białka.

Czasem zacieki nie tworzą się w wyniki alergii. Skład nawet najlepszej karmy może prowadzić do ich powstawania, jeśli zawiera np. jagnięcinę. Ten rodzaj mięsa może zabarwiać wydzieliny.

Jaka karma dla maltańczyka na zacieki pod oczami?

Jeżeli twój maltańczyk boryka się z problemami zacieków wokół oczu, warto rozważyć zmianę sposobu żywienia. Przejdź na karmę pozbawioną zbóż, wzmacniaczy smaku i sztucznych barwników. Następnym krokiem powinna obserwacja swojego pupila i tego jak reaguje na poszczególne białka.

Wybieraj karmy oznaczone jako „adult” dla psów dorosłych i jako „small” dla małych ras. W celu wyboru najlepszej możesz przejrzeć ranking. To pozwoli ci ocenić, jaka karma dla maltańczyka na zacieki będzie najlepsza.

Postaraj się, aby w diecie zwierzaka przez przynajmniej sześć tygodni znajdowało się tylko jedno białko. Jeżeli podejrzewasz, że psiak może być uczulony na przykład na kurczaka, unikaj tego składnika. Dokładnie sprawdzaj składy karm.

Czasami te „o smaku” cielęciny, kaczki, czy bażanta, są w istocie oparte właśnie na mięsie kurczaka. Sprawdź, jaka karma dla maltańczyka na zacieki sprawdzi się w przypadku twojego psa – czy lepsza będzie karma mokra, czy sucha karma.

Jaka karma dla maltańczyka na zacieki? O czym jeszcze warto pamiętać?

Analizując skład potencjalnej karmy, zwróć uwagę na stosunek wapnia do fosforu (Ca:P) oraz na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Te ostatnie mają działanie przeciwzapalne i regularnie przyjmowane mogą pomagać w gaszeniu ognisk zapalnych w całym organizmie. Dietę zwierzęcia można wzbogacić na przykład o wartościowy olej z łososia.

Jaka karma dla maltańczyka na zacieki sprawdzi się najlepiej? Jeżeli zdecydujesz się na karmę suchą, zwróć uwagę na sposób jej przetwarzania. Najlepiej sprawdzą się te tłoczone na zimno lub liofilizowane. Zachowują najwięcej składników odżywczych i pozytywnie wpływają na trawienie. Ma to wpływ na żywienie maltańczyka.

Dobrym rozwiązaniem może być także dieta BARF. Maltańczyki, pomimo swojej wyjątkowej urody, tak samo, jak inne psy są przede wszystkim mięsożerne. Dobrze zbilansowany BARF to gwarancja tego, że do jadłospisu psa nie przedostanie się żaden alergen. Pozwala także uniknąć nadwagi, ponieważ pies je tylko tyle, ile powinien. Gotową alternatywą jest mokra karma.

Wyklucz przyczyny medyczne

Dobrej jakości karma to jedno. Nie wolno jednak zapominać o tym, że problemy z nadmiernym łzawieniem mogą mieć przyczynę medyczną. Szczeniaki maltańczyka najczęściej mają piękne i bardzo czyste futerko w obrębie pyszczka.

Dopiero z czasem zaczynają pojawiać się na nim nieestetyczne zmiany. Niestety, w niektórych przypadkach problem zacieków wymaga interwencji chirurgicznej. Lekarz weterynarii powinien jak najwcześniej wykluczyć zablokowanie kanalików łzowych.

Jeżeli zastanawiasz się, jaka karma dla maltańczyka na zacieki jest dobrym wyborem, weź pod uwagę przede wszystkim fakt, że nawet słodkie szczenię to… pies. Jego potrzeby żywieniowe opierają się na tych samych fundamentach, co potrzeby innych ras. Zacieki wokół oczu mogą być zmniejszone poprzez wyeliminowanie potencjalnych alergenów.

Te trzeba najpierw zidentyfikować, a potem wykluczyć z diety. Wybierając karmę, staraj się zachować otwarty umysł i zwracaj uwagę przede wszystkim na składy, a nie na markę czy marketingowe slogany.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.