Znany antrozoolog John Bradshaw postawił kiedyś tezę, że proces udomowienia kota wcale nie został jeszcze zakończony. Nie da się ukryć, że domowe mruczki ciągle jeszcze mają w sobie wiele z dzikich zwierząt. Nic dziwnego, że wokół kocich zachowań krąży jeszcze tak wiele mitów i niedopowiedzeń. Podpowiadamy, jak zrozumieć kota i nawiązać z nim głębszą więź.

Jak zrozumieć kota? Obserwuj mowę ciała

W porównaniu do wielu innych zwierząt domowych koty są bardzo wokalne. Są w stanie wydać z siebie nawet sto różnych dźwięków (dla porównania psy mogą wydawać ich zaledwie dziesięć). Mimo wszystko najważniejszym elementem komunikacji wewnątrz gatunkowej u kotów jest mowa ciała. Postawa kociego ciała – ułożenie ogona, uszu czy nawet oczu ma bardzo duże znaczenia. Poprzez dokładną obserwację zwierzęcia możesz rozpoznać czy odczuwa dyskomfort, czy jest zaniepokojone, a nawet, jakie ma wobec ciebie zamiary.

Bardzo ważna jest kwestia spojrzenia. Koty, które mają w stosunku do siebie wrogie zamiary, intensywnie wpatrują się sobie w oczy. Kiedy jednak chcą okazać sobie sympatię i wykazać, że nie mają złych intencji, powoli do siebie mrugają. Jeżeli twój pupil do ciebie mruga, możesz mieć pewność, że zyskałeś jego zaufanie.

Kocie mruczenie – czy zawsze świadczy o radości?

W kontekście tego, jak zrozumieć kota, wiele mówi się o mruczeniu. Przyjęło się przekonanie, że jest to wyraźna oznaka tego, że kot jest szczęśliwy. W istocie nie zawsze tak jest. Jeżeli dokładnie poobserwujesz zachowanie kota, szybko zauważysz, że mruczy on także w wielu innych sytuacjach, nie zawsze pozytywnych. Koty domowe mruczą również wtedy, kiedy:

  • są zestresowane;
  • wykazują się niecierpliwością;
  • odczuwają ból.

Oczywiście mruczenie w kontakcie z człowiekiem lub zwierzęciem zazwyczaj świadczy o rozluźnieniu i radości. Warto jednak mieć w pamięci to, że nawet domowy kanapowiec ma w sobie wiele pierwotnych zachowań, a te nie zawsze są jednoznaczne.

Jak zrozumieć kota? Dlaczego koty miauczą?

Ważnym elementem kociej komunikacji jest miauczenie. Co ciekawe ten rodzaj komunikowania się koty wypracowały dopiero po udomowieniu przez człowieka. Miauczą przede wszystkim kocięta, które w ten sposób domagają się uwagi od swojej matki.

Miauczenie twojego kota zarezerwowane jest dla ciebie, a nie dla innych przedstawicieli jego gatunku – warto więc wiedzieć, jak zrozumieć kota w takiej sytuacji. Jest ono przykładem komunikacji zewnątrzgatunkowej. Zazwyczaj kot miauczy wtedy, kiedy chce zwrócić na siebie twoją uwagę. Dzieje się to wtedy, kiedy jest głodny (albo przynajmniej tak twierdzi), ma ochotę wyjść na zewnątrz lub po prostu domaga się kontaktu z twojej strony. Warto jednak pamiętać, że nadmierna wokalizacja u kota, który zazwyczaj jest milczący, może świadczyć o problemach zdrowotnych, bólu lub dyskomforcie.

Wbrew powszechnemu przekonaniu koty nie zawsze chodzą własnymi drogami. Te zwierzęta bardzo cenią sobie towarzystwo człowieka. Większość problemów z ich zrozumieniem zazwyczaj wynika z braku wiedzy o sposobach komunikowania się tego gatunku. Jeżeli masz wątpliwości co do tego, jak zrozumieć kota, możesz sięgnąć po porady zawarte w książkach znanych i cenionych behawiorystów zwierzęcych.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.