Istnieją różne rodzaje szelek dla psów, z czego wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy. Nawet tradycyjne szelki spacerowe występują w przynajmniej kilku rodzajach. Sprawdź, jak je wybrać, wyregulować, a także najważniejsze – jak założyć szelki psu. Oto garść przydatnych porad.

Jak założyć szelki psu? Porady na początek

Sposób zakładania szelek jest w dużej mierze zależny od ich modelu. Techniczną instrukcję znajdziesz najpewniej w opisie producenta. Warto jednak wiedzieć o kilku zasadach, które sprawiają, że zakładanie szelek nie będzie trwało zbyt długo.

Pierwszy raz ma prawo być trudny. Z czasem nabierzesz wprawy i będziesz już doskonale wiedział, jak założyć psu szelki, aby była to czynność szybka i bezstresowa dla obu stron. Na początku warto jednak pamiętać o tym, aby przyzwyczajać psa do szelek wyłącznie w momencie, kiedy jest on spokojny. Ty także zachowaj spokój i nie zabieraj się do tego, kiedy jesteś zniecierpliwiony lub sfrustrowany. Pies natychmiast wyczuje twoje emocje. Proste z pozoru zakładanie szelek zamieni się w prawdziwe piekło.

W momencie, kiedy pies się wyrywa i nie jesteś w stanie go utrzymać, przerwij próbę i spróbuj innym razem. Oczywiście miej przy sobie smakołyk, którym odpowiednio nagrodzisz psiaka po wszystkim albo zachęcisz go do podejścia. Na początku jednak musisz sam nauczyć się, jak założyć szelki psu. Twoja niewiedza i nieporadne ruchy z pewnością przeciągną proces i założenie szelek nie dojdzie do skutku.

Szelki dla psa – modele i metody zakładania

To, jak założyć szelki psu, zależy w dużej mierze od ich modelu. Oto kilka podstawowych, które powinien znać każdy opiekun. Podziału dokonaliśmy pod kątem użyteczności modeli.

Szelki spacerowe

Wśród szelek o przeznaczeniu codziennym można wyróżnić kilka modeli. Są to:

  • szelki step-in – ten model szelek nazywany jest również łódeczkowym. Wszystko dlatego, że szelki zakłada się psu w bardzo prosty sposób. Wystarczy ułożyć je na podłodze, a następnie podnieść obie strony zatrzasku; wtedy szelki mają kształt łódeczek i opasają łopatki psa z dwóch stron. Między przednimi łapami biegnie pasek, a szelki zapinane są w okolicach psiego kłębu i tam też przypina się smycz. To najpowszechniejsze szelki, z których zwierzę jednak łatwo może uciec;
  • szelki norweskie – ten model szelek ma grubszy pas opinający klatkę piersiową równolegle do podłoża, a także drugi, biegnący wokół klatki piersiowej za psimi łapami. Jak założyć psu szelki norweskie? Trzeba przełożyć je przez przednie łapy i poprowadzić z przodu torsu. Niestety taki model, według najnowszych badań, może znacznie ograniczać ruchomość łopatek i prowadzić do wad postawy;
  • szelki typu guard – zwane czasem wśród opiekunów „puszorkami”, ponieważ przypominają dawną końską uprząż. To najbezpieczniejsze z szelek, które często utrudniają psu ucieczkę i sprawdzają się w przypadku wszystkich ras. Jak założyć psu szelki o takiej konstrukcji? Przednia obręcz zakłada się po prostu przez głowę, następnie przekłada się pasek między przednimi łapami na brzuchu, a potem zapina drugą część szelek wokół tułowia psa, na wysokości mniej więcej połowy czy końca żeber.

Oczywiście to tylko podstawowe modele, które mogą być wzbogacone rozmaitymi funkcjonalnościami. Przykładowo, zamiast paska na brzuchu może biec elastyczny, miękki, oddychający materiał. Nie wpływa to na to, jak założyć psu szelki.

Szelki sportowe

Są to tradycyjne szelki do biegania, ale również przeznaczone dla ruchliwych psów zaprzęgowych. Zazwyczaj przed ich zakupem konieczne jest przeprowadzenie pomiaru, m.in. obwodu szyi czy obwodu klatki piersiowej, aby szelki nie powodowały ucisku. Zależnie od rodzaju i miejsca zapięcia różnie wygląda też to, jak założyć szelki psu. W tym pomoże jednak specjalista. Szelki zaprzęgowe mogą mieć nieco inny wygląd niż np. do biegania czy stworzone do tropienia.

Szelki samochodowe

Szelki do samochodu dla czworonoga to zwykle uprząż dla psa z szerokim pasem piersiowym. Zwykle nadają się też na spacer. Mają zabezpieczać czworonoga przed uszkodzeniem klatki piersiowej w razie wypadku, ale są mniej bezpieczne niż klatka do przewozu czy transporter. Taką uprząż zakłada się podobnie jak szelki guard. Szelki podczas podróży autem przypina się do specjalnego pasa samochodowego.

Szelki profesjonalne

Takie szelki przeznaczone są zwykle dla dorosłych psów. Można je wybierać według rozmiaru szelek danego producenta albo szyć na wymiar. W skład tej kategorii wchodzi uprząż wspinaczkowa, do skoków ze spadochronami czy ratownicza. Zwykle są to produkty profesjonalne, zbędne dla czworonogów, które na co dzień nie pracują w służbach. Z tego powodu to, jak założyć szelki psu, zależy od ich modelu i przeznaczenia.

Zazwyczaj zakładanie szelek dla psa nie jest czynnością bardzo skomplikowaną. Jeśli znasz wymiary psa, zdecydujesz się na zakup szelek szytych na miarę, które nie będą zbyt luźne ani zbyt ciasne, nie powinieneś mieć problemu. Psu należy zapewnić maksimum komfortu, zarówno podczas dobrania uprzęży, jak i nauki jej zakładania.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.