Higiena jamy ustnej jak i regularne sprawdzanie stanu zębów niestety Cię nie ominie jeśli masz czworonoga w domu. Nie sprawdzanie zębów i ogólnej kondycji jamy ustnej u psów może przynieść sporo problemów i kosztów. A że lepiej zapobiegać niż leczyć, to zdecydowaliśmy się zebrać parę najważniejszych punktów, o jakich musicie pamiętać jeśli chodzi o higienę jamy ustnej Waszego pupila. Szczególnie też, że jeśli będziemy pamiętać regularnie o tych paru prostych czynnościach i zaleceniach, to wcale nie będzie to takie kłopotliwe ani trudne. A efekt będzie taki, że nasz pupil po pierwsze nie będzie cierpiał z powodu chorób spowodowanych infekcjami jamy ustnej, a dodatkowo zredukujemy przykry zapach, który czasem wydobywa się z pyska psa, szczególnie kiedy jest starszy.  Jeśli też aktualnie chcecie kupić akcesoria dla swoich zwierząt, czy to do pielęgnacji, spacerów czy zabawy, to teraz mając do Zooplus kod rabatowy możecie znaleźć różne produkty dla swoich pupili w znacznie niższych cenach!

1. Mycie zębów

Jako że pies stanowi część rodziny, to nie ominie go również rutyna mycia zębów, chociaż na początku może być dosyć nieprzychylnie nastawiony do tej aktywności. W przypadku psów szczotkowanie jednak może odbywać się rzadziej, średnio co 2/3 dni, chociaż niektórzy też wykonują ten zabieg codziennie. Jeśli chodzi o higienę jamy ustnej czworonoga, jest to jej najważniejszy punkt, dlatego lepiej starać się tego nie zaniedbywać. Na początku jednak trzeba do niego podejść taktycznie. Pierwsze szczotkowanie mogą mieć miejsce kiedy pies jest bardziej zmęczony, więc łatwiejsze będzie zmotywowanie go do siedzenia w jednym miejscu. Pamiętaj też, aby do szczotkowania nie używać pasty przeznaczonej dla ludzi, tylko kup pastę specjalnie przeznaczoną dla psów. Znajdziesz ją bez problemu w sklepach zoologicznych tak jak i specjalne szczoteczki czy gaziki do czyszczenia zębów psom. Jeśli nasz pies za to naprawdę nie lubi szczotkowanie, to na rynku można znaleźć w zastępstwie specjalne spraye lub pasty w formie żelu, które nie wymagają użycia szczoteczki.

2. Płyny

Niepozornym, ale jakże efektywnym trikiem, jest dodanie odrobiny specjalnych płynów do wody spożywanej przez psa. Zmniejszają one ryzyko pojawienia się płytki nazębnej jak i sprawiają, że zapach z jamy ustnej psa staje się przyjemniejszy. Specjalne preparaty znajdziesz z łatwością w sklepach zoologicznych i w gabinetach weterynaryjnych.  

3. Dieta

Bez połączenia szczotkowania i diety się niestety nie obejdzie, jeśli chcemy zachować w dobrej kondycji zęby i jamę ustną naszego pupila. Dlatego w tym punkcie trzeba pamiętać o paru zasadach. Po pierwsze zwróćmy uwagę na twardość karmy. Nie powinna ona mieć nazbyt twardej konsystencji, tylko bardziej chrupiąca, aby pies mógł ją bez problemu rozgryźć, bo wtedy też będzie ścierać kamień. Nie powinno się też nazbyt często podawać psu mokrej karmy, ponieważ sprzyja ona pojawieniu się kamienia na zębach. Ważne jest też aby pies dostawał odpowiednią ilość wskazanych minerałów, jak cynk czy wapń. Ich niedobór może skutkować szybszym pojawieniem się kamienia czy osłabieniem struktury uzębienia. Najlepiej sprawdzać czy karmy, które kupujemy zawierają w sobie te składniki.

4. Suplementy i witaminy

Pozostając nadal w temacie diety, ważnym jest aby pamiętać o dostępnych suplementach i witaminach. Dla organizmu psa ważnym jest aby otrzymywał on witaminy z grupy B tak jak i z grupy A, które zmniejszają, między innymi, ryzyko pojawienia się stanu zapalnego dziąseł. Trzeba też nie zapominać o witaminie D, która odpowiada w dużej mierze za stan układu kostnego. Upewnijmy się też, że w diecie psa znajduje się odpowiednia ilość  witaminy C, jej zbyt małe ilości mogą wpłynąć na osłabienie tkanki przyzębia. Jeśli chodzi o suplementy, które pomogą utrzymać Wam dobry stan higieny jamy ustnej psa, to są to algi morskie. Znajdziecie je w sklepach zoologicznych  Oprócz zbawiennego wpływu na zęby, zmniejszają też ryzyko wystąpienia cukrzycy lub otyłości u psa!

5. Akcesoria

Przekąski stomatologiczne, to to co psy lubią najbardziej! No może nie wszystkie, ale na pewno warto spróbować czy Twój pupil akurat się skusi. Zostały one stworzone z myślą o zębach psa. Aby wspomóc ich mechaniczne oczyszczenia. Oprócz takich przekąsek znajdziemy również specjalne zabawki i gryzaki, które również przysłużą się poprawie higieny jamy ustnej Twojego psa, a przy okazji dostarczą mu dobrej zabawy.

Archiwum: październik 2021
Photo of author

Ewa Malinowska

Weterynarz z wykształcenia i pasji. Aktualnie uczęszcza na kurs i zdobywa kwalifikacje z zakresu behawiorystyki zwierzęcej. Prywatnie „mama” dwóch psów i kota. W wolnych chwilach spaceruje z pupilami i odkrywa nowe, zielone zakątki swojego ukochanego miasta – Wrocławia.