Są rzeczy, które mruczek umieć powinien. Wypada nauczyć kota korzystać z kuwety i innych rzeczy przydatnych w codziennym życiu. Sztuczki także są w jego zasięgu! Oto krótki poradnik, jak wytresować kota. Sprawdź nasze praktyczne wskazówki!

Uczenie się kota – na czym polega?

Kot uchodzi za mniej inteligentnego pupila niż pies. Rzekomo nie da się go nauczyć komend. Opinia ta nie jest trafna ani sprawiedliwa. Kot, podobnie jak inne ssaki, uczy się przez cały czas. Obserwuje on otoczenie i powtarza te zachowania, które pomogły mu osiągnąć jego cel i spotkały się z nagrodą. Przykładem może być nauka wchodzenia wysoko na szafę, gdzie ukryta jest ulubiona ciekawa zabawka lub przekąska. Jeśli małemu kotu uda się ją raz sięgnąć, z pewnością powtórzy wspinaczkę nieraz. Kto wie, jak wytresować kota metodami pozytywnymi, z pewnością osiągnie sukces.

Jak wytresować kota metodami pozytywnymi?

Pozytywne szkolenie w uproszczeniu polega na tym, by swojego kota motywować do różnych czynności. Opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń z danym zachowaniem, by zwierzak chciał je powtórzyć. Tutaj pomocne są sygnały i nagrody. Te pierwsze (np. dźwięk klikera) zaznaczają kotu jego działanie, którego oczekujemy. Nagroda z kolei to coś miłego dla grzecznego mruczka za to działanie. Nagradzanie to odpowiedź na pytanie, jak wytresować kota! Opiekun musi jednak wykazać się dużą tolerancją i opanowaniem. Koty, inaczej niż wiele ras psów, nie są aż tak wpatrzone w człowieka.

Czym nagradzać kota?

Coraz więcej opiekunów jest świadomych, jakie znaczenie ma dieta kota. Regularna pora posiłków i odpowiednie porcje są ważne tak samo, jak skład karmy. Są różne modele żywienia zwierząt, które ich opiekunowie wybierają pod względem potrzeb i preferencji smakowych swoich pupili. W szkoleniu kotów kluczowe jest ich nagradzanie. Jako nagroda mająca wzmocnić dobre zachowanie świetnie sprawdzą się kawałeczki mięsa. Nie zawsze jednak są one pod ręką. Suche, małe krokieciki o dobrym składzie, jak Brit Care Cat Snack Superfruits Herring, mogą być dla kociaka pyszne i – jako nagroda – na pewno nie zaszkodzą. Pamiętaj, by nie przesadzać z liczbą smaczków i długością lekcji.

Brit Care Cat Snack Superfruits Kitten
BCC snack superfruits kitten
  • chrupiące przysmaki dla kociąt
  • bezzbożowa formuła o smaku kurczaka
  • z kokosem i borówką amerykańską
Brit Care Cat Snack Superfruits Herring
Brit Care Cat Snack Superfruits Herring
  • chrupiące przysmaki dla kotów
  • bezzbożowa formuła o smaku śledzia z rokitnikiem
  • odpowiednia dla sterylizowanych kotów
Brit Care Cat Snack Superfruits Insect Hypoallergenic
Brit Care Cat Snack Superfruits Insect Hypoallergenic 1 1
  • chrupiące przysmaki dla wrażliwych kotów
  • bezzbożowa formuła z białkiem owadów i łososiem
  • z dodatkiem kokosa i dzikiej róży

Jakie wybrać nagrody?

Koty bywają wybredne. Jedne preferują wyłącznie określony rodzaj karmy. Inne z kolei nie znoszą jakiegoś smaku. Nie ma sensu upierać się przy nawet najlepszych przekąskach z rybą, jeśli kot ryb nie lubi! Nagroda ma być przyjemna! Być może lepiej zasmakuje mu coś innego? Wypróbuj wtedy lepiej Brit Care Cat Snack Superfruits Lamb lub przysmaki z kurczakiem. Co jednak począć, jeżeli kocię jest alergikiem…? U takich zwierzaków często świetnie sprawdzają się produkty z białkiem owadów. Hipoalergiczne przekąski Brit Care Cat Snack Superfruits Insects Hypoallergenic mogą tu zdać egzamin. W ich składzie znajduje się białko z owadów, które jest polecane zwierzętom borykającym się z problemami alergii lub nietolerancji pokarmowych.

Szkolenie kota – jakie komendy?

Przy odrobinie cierpliwości z twojej strony domowy tygrys będzie wykonywał polecenia bardzo chętnie! Zwłaszcza gdy zawsze zostanie nagrodzony przekąską, np. Brit Care Cat Snack Superfruits Herring lub inną, którą kot uwielbia. Jedną z najprostszych jest komenda „Siad”. Uczy się jej podobnie jak u psa. Na komendę „aport” kot może ci przynieść rzuconą przez ciebie piłeczkę. Oto, czego jeszcze możesz nauczyć kota:

  • reagowania na imię;
  • wskakiwania na kolana;
  • przybijania piątki;
  • podawania łapki;
  • obrotów;
  • skakania przez obręcz.

Przychodzenie na zawołanie

Chciałbyś, by twój kociak przybiegł zawsze, gdy go wołasz? Warto wiedzieć, jak wytresować kota, by reagował na swoje imię. W tym celu:

  • przygotuj smakołyki;
  • kucnij lub usiądź w zasięgu wzroku kotka i postaraj się zachęcić go, by do ciebie podszedł;
  • gdy maluch podejdzie, pochwal go spokojnie i podaj mu przysmak w nagrodę.

Tak, to takie proste! Musisz zachować spokój i nie zrażać się, jeśli kot nie przychodzi od razu. Pamiętasz, ile czasu zajęło ci opanowanie wzoru na stężenie procentowe z chemii? Twój kot potrzebuje czasu! Nie gniewaj się na niego, ale motywuj i zawsze nagródź, gdy przyjdzie.

Popisowe sztuczki

Jeśli świetnie się bawicie ze swoim kotem, szkoda poprzestawać na kilku komendach. Z czasem możesz przejść do trudniejszych rzeczy. Musisz tylko wiedzieć, jak – wytresować kota do popisowych numerów wcale nie musi być ciężko! Pomyśl, co za satysfakcja, gdyby na rodzinnej imprezie twój kotek łapką włączał radio! Tu przydatnym narzędziem może okazać się kliker. Sygnałem dźwiękowym zaznaczasz pożądane przez ciebie zachowanie, natychmiast nagradzając mruczka. Zaczyna on kojarzyć dźwięk klikera z nagrodą. Niektóre koty same mogą zacząć kombinować, co tu zrobić, by go usłyszeć i znów dostać przysmak!

Nauka spokoju podczas czesania

Najlepszą metodą na to, jak wytresować kota, by grzecznie znosił czesanie, jest nauka etapami. Najlepiej, gdy kotek jest jeszcze mały. Przygotuj ulubioną zabawkę swojego pupila i nagrody. „Lekcje” czesania powinny wyglądać raczej jak zabawa niż wizyta u groomera. Zacznij od krótkich sesji. Z czasem wydłużaj je do 10–15 minut. Kocię musi poznać, czym jest szczotka. Chwal i nagradzaj przede wszystkim za tolerowanie dotykania nią jego futerka! Z czasem zacznij wykonywać czeszące ruchy, zawsze chwaląc i nagradzając. Ważna jest regularność ćwiczeń!

Czy kot musi znać swoje miejsce?

Nie musi. Jest członkiem rodziny, ale nie tworzy z człowiekiem stada. Nie próbuj podporządkować sobie kota. Takim działaniem możesz go tylko do siebie zrazić, a nawet przestraszyć. Nigdy niczego na nim nie wymuszaj (o ile nie jest to naprawdę konieczne, jak wizyta u weterynarza). Raczej zachęcaj. Pamiętaj także o pochwałach i nagrodach. To sygnał dla twojego mruczka, że spokojne zachowanie w danej sytuacji czy wobec ciebie zwyczajnie mu się opłaca. Nie ma lepszego sposobu na to, jak wytresować kota (lub inne inteligentne zwierzę), niż cierpliwość i nagroda w postaci jedzenia, pieszczot i zabawy. 

Dlaczego lepiej nie karać kota?

Nie brakuje porad mówiących o spryskaniu kota wodą ze spryskiwacza za złe zachowanie. Nie polecamy karania, o ile nie pytasz, jak wytresować kota, by przed tobą zmykał. Krzyczenie, bicie, odbieranie jedzenia to sygnał dla kota, że jego opiekun nie jest godny zaufania i nie można do końca przewidzieć, czego się po nim spodziewać. Każdy zwierzak unika tego, co uzna za nieprzyjemne. Jeśli kot uzna swojego właściciela za źródło nieprzyjemności, może zacząć reagować na niego strachem lub agresją. Może to doprowadzić do poważnych problemów behawioralnych, a nawet kłopotów ze zdrowiem. Nie o to ci chodzi, prawda? Złe zachowania lepiej ignorować i nie psuć relacji z kotem.

Złe potraktowanie kota raz może sprawić, że zamknie się on na relację z opiekunem. Tresować zwierzę trzeba delikatnie i z wyczuciem. Pamiętaj jednak, że kot to typowy indywidualista! Nie będzie ci podawał łapki 50 razy z rzędu. Wspólny trening prowadź w krótkich sesjach. Zawsze zwracaj uwagę na to, czy kot dobrze się bawi i czy wykazuje zainteresowanie interakcją.

Archiwum: styczeń 2023
Photo of author

Justyna Koczorowska

Pasjonatka kynologii, miłośniczka i hodowca szczurów, o których uwielbia pisać. Dom dzieli z ponad dwudziestką ogonów, gończym polskim i dwoma owczarkami nizinnymi. Lubi pracę z psem, wystawy, naukę i podróże palcem po mapie.