Zapamiętaj!

  • Kleszcze są pasożytami żywiącymi się krwią psów.
  • Ich wygląd może być różny i zależy od gatunku i fazy rozwoju.
  • Kleszcza należy usunąć natychmiast po zauważeniu.
  • Pasożyty te przenoszą groźne choroby – boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu.
  • W Polsce psom zagraża kleszcz pospolity i łąkowy.

Jak wygląda kleszcz u psa?

Jak wygląda kleszcz u psa? Wszystkie kleszcze, które możesz znaleźć u swojego pupila to tzw. kleszcze twarde, posiadające twardy pancerz pokrywający cały grzbiet u samców i jego część u samic. W Polsce twojemu psiakowi zagraża kleszcz pospolity oraz kleszcz łąkowy. 

Kleszcz pospolity

Samica kleszcza pospolitego żeruje na psie, aby żywić się krwią. Jak wygląda kleszcz u psa? Mierzy ok. 5 mm przed żerowaniem i około 1 cm po żerowaniu. Jej ciało ma charakterystyczny wygląd – samica ma czerwony grzbiet i brązową tarczkę. Samiec jest nieco mniejszy i nie żywi się krwią, a jedynie gnieździ się na ciele psa, by kopulować z samicą. Ciało samca ma dużą brązową tarczkę. 

Jak wygląda kleszcz u psa w postaci larwalnej? Znacznie trudniej dostrzec larwę kleszcza lub nimfę gnieżdżącą się na ciele psa. Larwa wyglądem przypomina wbite ziarnko piasku i ma wielkość 0,5 mm, po napiciu zwiększa swój rozmiar do 2 mm. Nimfa natomiast mierzy około 1 mm, ma czerwony grzbiet i brązową tarczkę.

Jak wygląda kleszcz u psa? Kleszcz łąkowy

Kleszcz łąkowy bywa nazywany również kleszczem czerwonym. Jego ciało ma brunatny kolor, jest owalne i spłaszczone. Samica może mierzyć 4,5 mm i ma charakterystyczną tarczkę grzbietową wyglądem przypominającą rysunek białej i nieregularnej pajęczyny. Samiec może osiągnąć wielkość do 6 mm. Całe jego ciało pokrywa tarczka z wyraźnie zaznaczonymi białymi plamami. 

Jak wygląda kleszcz u psa? Najłatwiej zauważysz kleszcza, który zaczął żywić się już krwią i powiększył swoje rozmiary (kleszcz napity). Nie tylko możesz go dostrzec, ale również wyczuć – jego ciało staje się okrągłe i w dotyku przypomina wyrostek skórny.

Z uwagi na to, że kleszcze mogą doskonale ukryć się wśród gęstej sierści, możesz ich nie zauważyć od razu. Po spacerze warto zrobić psiakowi mały przegląd i sprawdzić, czy nie zagnieździł się pasożyt.

Kleszcze należy usunąć w prawidłowy i bezpieczny sposób – jeśli nie wiesz, jak to robić, poproś o pomoc weterynarza. Pamiętaj, że te pasożyty przenoszą wiele groźnych chorób, dlatego staraj się usuwać je jak najszybciej. Chroń także swojego pupila stosując odpowiednie preparaty!

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.