Zapamiętaj!

  • Kleszcze są pasożytami żywiącymi się krwią psów.
  • Ich wygląd może być różny i zależy od gatunku i fazy rozwoju.
  • Kleszcza należy usunąć natychmiast po zauważeniu.
  • Pasożyty te przenoszą groźne choroby – boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu.
  • W Polsce psom zagraża kleszcz pospolity i łąkowy.

Jak wygląda kleszcz u psa?

Jak wygląda kleszcz u psa? Wszystkie kleszcze, które możesz znaleźć u swojego pupila to tzw. kleszcze twarde, posiadające twardy pancerz pokrywający cały grzbiet u samców i jego część u samic. W Polsce twojemu psiakowi zagraża kleszcz pospolity oraz kleszcz łąkowy. 

Kleszcz pospolity

Samica kleszcza pospolitego żeruje na psie, aby żywić się krwią. Jak wygląda kleszcz u psa? Mierzy ok. 5 mm przed żerowaniem i około 1 cm po żerowaniu. Jej ciało ma charakterystyczny wygląd – samica ma czerwony grzbiet i brązową tarczkę. Samiec jest nieco mniejszy i nie żywi się krwią, a jedynie gnieździ się na ciele psa, by kopulować z samicą. Ciało samca ma dużą brązową tarczkę. 

Jak wygląda kleszcz u psa w postaci larwalnej? Znacznie trudniej dostrzec larwę kleszcza lub nimfę gnieżdżącą się na ciele psa. Larwa wyglądem przypomina wbite ziarnko piasku i ma wielkość 0,5 mm, po napiciu zwiększa swój rozmiar do 2 mm. Nimfa natomiast mierzy około 1 mm, ma czerwony grzbiet i brązową tarczkę.

Jak wygląda kleszcz u psa? Kleszcz łąkowy

Kleszcz łąkowy bywa nazywany również kleszczem czerwonym. Jego ciało ma brunatny kolor, jest owalne i spłaszczone. Samica może mierzyć 4,5 mm i ma charakterystyczną tarczkę grzbietową wyglądem przypominającą rysunek białej i nieregularnej pajęczyny. Samiec może osiągnąć wielkość do 6 mm. Całe jego ciało pokrywa tarczka z wyraźnie zaznaczonymi białymi plamami. 

Zobacz także:  Leki przeciwbólowe dla psa? Podawaj pupilowi tylko po konsultacji z weterynarzem! Sprawdź, jak uśmierzyć ból u psa!

Jak wygląda kleszcz u psa? Najłatwiej zauważysz kleszcza, który zaczął żywić się już krwią i powiększył swoje rozmiary (kleszcz napity). Nie tylko możesz go dostrzec, ale również wyczuć – jego ciało staje się okrągłe i w dotyku przypomina wyrostek skórny.

Z uwagi na to, że kleszcze mogą doskonale ukryć się wśród gęstej sierści, możesz ich nie zauważyć od razu. Po spacerze warto zrobić psiakowi mały przegląd i sprawdzić, czy nie zagnieździł się pasożyt.

Kleszcze należy usunąć w prawidłowy i bezpieczny sposób – jeśli nie wiesz, jak to robić, poproś o pomoc weterynarza. Pamiętaj, że te pasożyty przenoszą wiele groźnych chorób, dlatego staraj się usuwać je jak najszybciej. Chroń także swojego pupila stosując odpowiednie preparaty!

Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.