Warto zapoznać się z zasadami wychowania psa jeszcze przed tym, jak trafi do twojego domu. Dobry opiekun powinien wykazać się dużymi dawkami cierpliwości, zrozumienia, a przede wszystkim – konsekwencji. Już pierwsze dni pupila w nowym środowisku mają ogromne znaczenie dla jego dalszego rozwoju i posłuszeństwa. Pies od początku powinien wiedzieć, jakie zasady panują w domu. 

Niestety, nadal wiele osób popełnia podstawowe błędy w wychowaniu młodego psa, a to z kolei prowadzi do dużych problemów w przyszłości. Pierwszym krokiem powinno być zbudowanie relacji, która oparta będzie na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Jak wychować szczeniaka? W dalszej części artykułu znajdziesz kilka ciekawych porad!

Jak wychować szczeniaka?

Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu to z pewnością stresujący czas zarówno dla niego, jak i opiekuna. Musisz zrobić wszystko, aby pies szybko się zaaklimatyzował. Co więcej, czułości, przytulanie, głaskanie, ale także stanowczość i pokazanie miejsca w stadzie budują w tym okresie zaufanie i silną więź, która zostanie między wami już na zawsze. Aby ta relacja była możliwa, musisz wiedzieć, jak wychować psa i jakie metody stosować.

Już od samego początku tworzenia się więzi między tobą i twoim pupilem musisz wymagać od niego pewnych zachowań. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest nagradzanie rzeczy pożądanych i ignorowanie negatywnych. Niestety, wiele osób nadal próbuje karcić psa, gdy ten na przykład załatwi się na podłogę, a nie na matę. Takie działania nie mają żadnego sensu, gdyż pies nie skojarzy kary z czynnością, a jedynie zmniejszy się jego zaufanie w stosunku do ciebie. Za dobre zachowania możesz nagrodzić swojego pupila pysznymi smakołykami. 

Zobacz też:
Psy policyjne – jak wygląda ich szkolenie i praca?

Pamiętaj, aby to na podstawie obecnej wiedzy naukowej decydować, jak wychować psa. Nie kieruj się dawnymi zwyczajami i przesądami. Nie stosuj też przemocy fizycznej.

Socjalizacja

Pierwszy etap, jeśli chodzi o wychowanie pupila, to jego właściwa socjalizacja. Pies już od pierwszych tygodni życia powinien być on przyzwyczajany do kontaktu z innymi ludźmi, zwierzętami, a także różnymi odgłosami, przedmiotami itd. Wszystko po to, aby wiedział, że nie ma w nich nic strasznego i są zupełnie naturalne. W ten sposób pies zdobywa zaufanie do ciebie i staje się odważny oraz zrównoważony. To czas na zdobywanie nowych umiejętności i próbę odnalezienia się w trudnych i nowych sytuacjach. 

Nauka czystości

Kolejną kwestią, jeśli chodzi o to, jak wychować psa, jest nauka czystości. Niestety, szczeniak do około 12 tygodnia życia jest na tak zwanej kwarantannie. Oznacza to, że nie może wtedy jeszcze wychodzić na dwór i kontaktować się z innymi zwierzętami. Jego odporność nie jest całkowicie ukształtowana, bo nie miał on wszystkich obowiązkowych szczepień. 

W tym okresie, jeśli nie masz ogródka, pies musi załatwiać się w domu. Twoim celem powinno być nauczenie go trafiania na matę. Sprawa jednak nie jest taka prosta i wymaga sporo cierpliwości. Gdy pies po wszystkich szczepieniach będzie mógł wychodzić na spacery, następnym etapem będzie nauka załatwiania się na dworze. 

Nauka chodzenia na smyczy

Co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy zastanawiasz się, jak wychować psa? Gdy pies już zakończył kwarantannę i może wyjść z domu, bardzo ważną kwestią jest nauczenie go chodzenia na smyczy. Może ci się wydawać, że to proste, jednak nie zawsze tak to wygląda. Szczenię interesuje całe otoczenie, a szelki, obroża czy smycz – tylko ograniczają jego możliwości. Stąd, jeśli proces nie przebiegnie prawidłowo, zrodzi w psie frustrację. Z tego powodu naukę chodzenia na smyczy warto rozpocząć jeszcze w domu. Pies przyzwyczai się do akcesoriów, a ty pokażesz mu, że na smyczy powinien skupiać się na tobie.

Zobacz też:
Wycie psa – jak poradzić sobie z tym problemem?

Nauka podstawowych komend

Trening i szkolenie psa są bardzo ważne już od samego początku. Pozwolą wzmocnić więź między właścicielem i psem. Stopniowo możesz zacząć wprowadzać podstawowe komendy – szczeniaki zazwyczaj chętnie współpracują z właścicielem w zamian za pyszne smakołyki. 

Jest kilka komend, które powinien znać każdy pies. Są to:

  • siad;
  • leżeć;
  • stój;
  • na miejsce;
  • równaj;
  • do mnie.

To, jak wychowasz psa, zależy przede wszystkim do ciebie. Wybierz te komendy, które wydają ci się istotne w codziennym życiu z czworonogiem.

Nauka spania na swoim miejscu

Jak wychować psa, aby spał na swoim miejscu? Wielu właścicieli popełnia na początku podstawowy problem i pozwala psu spać w łóżku. Gdy pies jest jeszcze mały i nie wychodzi na dwór, może to być całkiem przyjemne. Problem pojawia się, gdy w łóżku próbuje spać brudny albo warczy na opiekunów chcących się położyć. 

Jeśli nie chcesz, aby pies spał w łóżku, nie pozwalaj mu na to. Dodatkowo naucz go komendy, którą skojarzy z powrotem do swojego legowiska. Dobre zachowanie nagradzaj pysznym smakołykiem. Jeśli wykażesz się dużą dawką cierpliwości i konsekwencją z pewnością uda ci się oduczyć psa spania w łóżku. 

Zostawianie psa w domu

Koniecznie musisz dowiedzieć się, jak wychować psa, abyś mógł bez problemów zostawić go samego w domu. Zwierzę nie powinno na taką sytuację reagować lękiem czy niepokojem. Niestety, jeśli nie było tego uczone od pierwszych dni i cały czas spędzało z właścicielem, później może mieć problem i wpadać w panikę pod jego nieobecność. 

Wychowywanie szczeniaka to nie lada wyzwanie. Już od pierwszych dni powinieneś zostawiać psa samego w domu, chociaż na kilka minut, a następnie zwiększać ten czas. Jedynie w ten sposób sprawisz, że nie pojawi się u niego lęk separacyjny. 

Zobacz też:
Opieka nad psem – wszystko, co musisz wiedzieć przed adopcją własnego psiaka

Jedzenie tylko z miski

Odpowiednie wychowanie szczeniaka w domu zaprocentuje w przyszłości. Sprawi, że nie będziesz miał z psem większych problemów. Z tego powodu ważną kwestią jest nauczenie psa, że nie powinien jeść ludzkiego jedzenia i czekać obok ciebie z nadzieją, że coś dostanie. W związku z tym nigdy nie dokarmiaj psa podczas swoich posiłków. 

Zaspokajanie psich potrzeb

Wiesz już, jak wychować psa. Pamiętaj jednak, że najważniejszą kwestią jest zaspokajanie jego potrzeb. Wychowanie młodego psa to zadanie, które wymaga cierpliwości i konsekwencji. Wiele niepożądanych zachowań takich jak agresja, rozdrażnienie jest efektem frustracji wynikającej z tego, że twój pies po prostu się nudzi i nie ma z twojej strony wystarczającej uwagi. Twoim zadaniem jest zaspokojenie jego podstawowych potrzeb.

Zasady wychowania psa

W twoim domu muszą panować określone zasady. To pozwoli psu już od samego początku czuć się bezpiecznie i pewnie. Jeśli będziesz konsekwentny i cierpliwy, a pies będzie wiedział, które zachowania są pożądane, a które nie, z pewnością będziecie się świetnie dogadywać. Wychowanie psa to obowiązek właściciela. Musisz o tym pamiętać, jeśli w przyszłości nie chcesz mieć problemów z czworonogiem. Zasady nie tylko pozwalają wzmocnić poczucie bezpieczeństwa, ale także budują opartą na zaufaniu więź między właścicielem i psem. 
To, jak wychowasz szczeniaka, zależy w dużej mierze od ciebie. Pojawienie się pupila w domu wiąże się zazwyczaj z dużymi zmianami. Jeśli chcesz, aby twój zwierzak nie sprawiał problemów i dobrze się zachowywał, musisz kształtować w nim pożądane zachowania już od pierwszych dni. W planowaniu tego, jak wychować psa, nie zapominaj o jego potrzebach. Bez ich zaspokojenia nawet najlepszy plan się nie powiedzie.