Sylwester z psem to trudne wyzwanie. Niektóre czworonogi nie reagują wcale na fajerwerki, wiele z nich jednak bardzo mocno przeżywa hałas i intensywne rozbłyski światła. W skrajnych przypadkach kilka godzin takich wątpliwych atrakcji może skończyć się ucieczką zwierzęcia i jego zaginięciem, lub nawet śmiercią. Niestety, nic nie zapowiada tego, aby w najbliższym czasie sylwestrowe hałasy miały odejść do przeszłości. Warto więc, żebyś wiedział, jak pomóc zwierzakowi przetrwać ten ogromny stres.

Jak twój pies czuje się w sylwestra?

Dlaczego psy tak mocno przeżywają sylwestrową noc? Odpowiedź na to pytanie przybliży ci tajemnica psiego słuchu. U zdrowego człowieka zakres słyszalności dźwięków mieści się w granicach od 20 do 25 tysięcy herców, pies natomiast jest w stanie słyszeć od 20 do nawet 65 tysięcy Hz.

Nawet krótki pokaz fajerwerków to dla psa zestaw bardzo nieprzyjemnych doznań. Twój czworonóg nie tylko słyszy huk z dużo większej odległości – w jego uszach brzmi on dużo bardziej intensywnie, czasami jest wręcz bolesny. Nic dziwnego, że sylwester tak często powoduje u psiaków paniczny lęk.

Jak rozpoznać, że pies w sylwestra czuje strach?

Nie w każdej sytuacji stres związany z nocą sylwestrową objawia się tak samo. Musisz pamiętać, że każdy pies reaguje inaczej. Podobnie jak dzieje się to w przypadku ludzi, strach może przejawiać się w bardzo różnych zachowaniach i reakcjach fizjologicznych. Twój pies może:

  • chować się w różnych miejscach;
  • dyszeć;
  • trząść się;
  • głośno szczekać;
  • trzymać się blisko ciebie lub, wręcz przeciwnie, unikać ludzi i innych zwierząt;
  • niszczyć różne przedmioty i wyposażenie domu;
  • wykazywać zachowania agresywne;
  • wymiotować (czasami ze stresu pojawia się biegunka);
  • uciekać przed siebie.
Kliknij!
Podróż z psem? Jak zadbać o to, żeby twój pupil zniósł ją dobrze

Ten ostatni punkt jest szczególnie istotny, kiedy znajdujecie się na spacerze. Panika sprawia, że pies nie słucha się, nawet jeżeli na co dzień nie ma z tym problemu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby podczas spacerów w czasie okołosylwestrowym nawet na chwilę nie spuszczać psa ze smyczy. Nawet jeśli zazwyczaj nie wpada w panikę, to jednak warto zachować ostrożność.

Jak możesz chronić psa przed fajerwerkami? Przygotowania

Przygotowania do petard i fajerwerków trzeba zacząć jeszcze przed samym sylwestrem. Jeżeli wiesz, że twój pies źle reaguje na hałasy i błyski (wcześniej na przykład przerażała go burza), możliwe, że konieczna będzie praca nad odwrażliwianiem.

Czy da się przyzwyczaić psa do hałasu i sprawić, żeby spokojnie przetrwał sylwestra? Oczywiście istnieje taka możliwość, natomiast trzeba wiedzieć, że wymaga to bardzo dużej pracy pod okiem behawiorysty. Samodzielne działania bardzo rzadko przynoszą spodziewane efekty, a wręcz mogą pogorszyć sprawę.

Niektórzy próbują odwrócić uwagę psa od kolorowych fajerwerków za pomocą zabawy. W wielu przypadkach będzie to niestety nieskuteczne, ponieważ stresująca sytuacja często zniechęca psiaka do jakiejkolwiek aktywności. Możesz jednak próbować korzystać z ulubionych zabawek czy przysmaków.

Zaplanuj sylwestra odpowiednio wcześnie

Pracy nad odwrażliwianiem nie warto zaczynać bezpośrednio przed tym kluczowym wieczorem. Jeżeli wiesz, że twój zwierzak boi się fajerwerków, najlepiej, abyś spędził sylwestra w domu. Zostawienie psa samego jeszcze bardziej wzmocni jego przerażenie.

Koniecznie będzie odpowiednie przygotowanie domu. Najważniejsze, aby jak najskuteczniej stłumić dochodzący zza okna hałas. Zasłoń okna, aby odwrócić uwagę pupila od rozbłysków. Jeżeli masz taką możliwość, w najgorszym okresie (tuż po północy) zabierz psa do pomieszczenia bez okien (np. garderoby lub łazienki) i zasłoń drzwi kocem w celu stłumienia dźwięków. Jeśli jednak będziecie przebywać w pomieszczeniach z oknami, opuść rolety, by ograniczyć wrażenia dźwiękowo-wizualne.

Kliknij!
Czego nie wiesz o najlepszym przyjacielu człowieka – ciekawostki o psach

Możesz także spróbować puścić z głośników łagodne brzmienie – na przykład podcast lub audycję radiową. W ten sposób zagłuszysz odrobinę hałas zza okna, a jednocześnie stworzysz dla psa spokojne tło, które nieco rozproszy jego uwagę.

Co ze spacerami w sylwestra?

Wystraszony pies często w panice biegnie prosto przed siebie i nie zwraca uwagi na opiekuna. W okresie sylwestrowym wskazane jest ograniczenie ilości spacerów i skrócenie czasu ich trwania. Przebywanie na zewnątrz jeszcze bardziej wzmacnia poziom stresu u psa.

Jeżeli twój pies nosi szelki, sprawdź, czy na pewno są dobrze założone i pupil nie będzie miał możliwości się z nich uwolnić. Obroża powinna być założona tak, aby zmieścił się pod nią jeden palec. Jednocześnie nie powinna dawać możliwości wysunięcia z niej głowy zwierzęcia.

Czy można uspokoić psa za pomocą leków?

Jak jeszcze możesz pomóc psu przetrwać sylwestra? Wiele osób rozważa podawanie leków uspokajających, które mogą złagodzić uczucie lęku . W przypadku psów, które skrajnie boją się wystrzałów, środki farmakologiczne są wręcz zalecane przez lekarzy weterynarii.

Musisz jednak pamiętać, że wszelkie środki uspokajające oraz ich dawki powinny być wcześniej skonsultowane z weterynarzem. Niektóre leki przeznaczone dla ludzi można podać zwierzętom, jednak trzeba dokładnie ustalić ich dawkę i upewnić się, że nie zaszkodzą twojemu psu.

Zazwyczaj na początku podaje się feromony lub łagodne suplementy diety. Warto stosować je już od Bożego Narodzenia lub nawet wcześniej. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że łagodne środki mogą jednak nie wystarczyć w przypadku psów, które bardzo boją się wystrzałów. Wówczas konieczne mogą okazać się leki od weterynarza.

Najczęściej w takich przypadkach należy podać psu środki zawierające pregabalinę (która działa przeciwlękowo, chociaż jej głównym przeznaczeniem jest leczenie padaczki) lub leki z grupy benzodiazepin. Szczególnie te ostatnie często znajdują się w naszych domowych apteczkach. Bardzo ważne jest jednak to, aby nigdy nie dawać ich zwierzęciu bez konsultacji z lekarzem weterynarii, gdyż taka decyzja może mieć opłakane skutki.

Kliknij!
Pies po narkozie – jak długo dochodzi do siebie? Jak wygląda opieka po zabiegu? Sprawdź w artykule o narkozie u psa!

Jak przygotować psa do sylwestra – podsumowanie

Psy są o wiele bardziej niż my wyczulone na wszelkie głośne dźwięki i rozbłyski światła. Dodatkowo nie mają pojęcia, skąd biorą się sylwestrowe sztuczne ognie i dlatego nie mogą wiedzieć, że w tym momencie nie dzieje się nic złego. Twoim zadaniem jest pomóc psu przetrwać ten trudny czas i w miarę możliwości złagodzić objawy jego fobii.

Czasami wystarczy rozproszenie uwagi dźwiękami w tle lub zabawą. Często jednak konieczne będą odpowiednie suplementy lub nawet leki przeciwlękowe. Wszystkie decyzje warto dokładnie przedyskutować z lekarzem weterynarii, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, również z behawiorystą.