Nadpobudliwość u psa często mylona jest z energicznością a w niektórych przypadkach wręcz ze złośliwością zwierzaka wobec opiekuna. Pobudzenie, nadmierne szczekanie czy niszczenie przedmiotów w domu to problem, który często wynika z nadaktywności psa. Może mieć ona wiele źródeł. Jeżeli widzisz takie zachowanie u swojego czworonoga, warto jak najszybciej zacząć działać. Podpowiadamy, jak uspokoić psa i w jaki sposób radzić sobie z nadaktywnością zwierzaka. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny niepożądanych zachowań i dowiedz się, jak je wyeliminować. Jeśli twój pies sprawia problemy, ten artykuł jest dla ciebie!

Nadpobudliwość u psa – z czego może wynikać? 

Wielu opiekunów zastanawia się, jak uspokoić psa, który jest bezustannie w ruchu, głośno szczeka w momentach, które teoretycznie tego nie wymagają, a nawet niszczy wyposażenie domu. Często w takich sytuacjach pierwszym odruchem opiekuna jest złość. Można zinterpretować takie niewłaściwe zachowanie jako skierowaną w stronę człowieka złośliwość. Czy pies rzeczywiście ją okazuje? Warto się nad tym pochylić. 

Czy nadpobudliwy pies okazuje w ten sposób emocje?

Psy (ani żadne inne zwierzęta) nie wykazują tak złożonych emocji, jak zazdrość czy złośliwość. Nie są w stanie myśleć takimi kategoriami, jak człowiek. Pies żyje „tu i teraz” i nie planuje żadnych zachowań po to, aby zrobić ci na złość. Przyczyn należy szukać w błędach i nie trzeba chyba dodawać, że to są błędy po stronie człowieka, a nie psa. Jakie są więc najczęstsze przyczyny nadpobudliwości? 

Kliknij!
Lękliwy pies ze schroniska – jak poradzić sobie z psem po przejściach?

Nadpobudliwość u psa a niedosyt aktywności

Jedną z najczęstszych przyczyn nadpobudliwości u psa jest niedostosowanie ruchu i aktywności do potrzeb zwierzęcia. Poszczególne psy mają różne zapotrzebowanie na ruch. Zależy to od wielu kryteriów:

 • wielkości;
 • wieku;
 • rasy;
 • etapu rozwoju. 

Dlaczego musisz znać skalę potrzeb aktywności psa?

Wiele psów jest w stanie bezbłędnie dopasować się do stylu życia całej rodziny. Niestety, często jest to błędnie interpretowane jako brak potrzeby ruchu. Wyjście na spacer wokół bloku po prostu nie wystarczy większości czworonogów. Niestety, moda na bardzo wymagające rasy, takie jak border collie, skutkuje prawdziwą plagą psów, które są tak sfrustrowane, że niszczą wszystko na swojej drodze. Niestety, dla opiekunów bardzo często są to meble i wyposażenie domu, a pytanie, jak uspokoić psa, jest zadawane z desperacją.

Niewykorzystanie fizycznego potencjału psa to jeden z najczęstszych powodów nadpobudliwości. Musisz zatem dostosować styl życia do jego potrzeb, jeśli ma być spokojny.

Nadpobudliwość u psa a nuda

Nadpobudliwość u psa bardzo często wynika także z braku zajęcia. Co istotne, nie jest to kwestia jedynie niedostatku aktywności fizycznej. Nierzadko zdarza się, że długi spacer czy bieganie z psem wcale nie pomaga, a zwierzak ciągle sprawia wrażenie nadaktywnego. Wszystko dlatego, że jego życie w domu jest pozbawione wyzwań intelektualnych. 

Brak ciekawych zabaw, nauki nowych sztuczek i rozwijających zajęć może szybko sprawić, że pies z nudów będzie przekładał swoją energię na zachowania kompulsywne i wynikające z frustracji. 

Nadpobudliwość u psa a stres

Stres u psa może wywoływać całe spektrum objawów. Nadpobudliwość nie jest pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy, kiedy mowa o zestresowanym zwierzaku. Tymczasem bardzo często zwierzę w ten sposób stara się poradzić z targającymi nim emocjami. 

Nadpobudliwy pies – co robić? Sposoby na uspokojenie zwierzaka

Jak uspokoić psa, kiedy władzę nad nim przejmują emocje? Na to pytanie mamy kilka odpowiedzi. Pamiętaj jednak, że każdy z przedstawionych niżej sposobów jest jedynie propozycją. Jeżeli twój zwierzak ma poważne problemy z nadpobudliwością, najlepszym rozwiązaniem będzie indywidualna konsultacja ze szkoleniowcem lub behawiorystą. 

Kliknij!
Obroża z prądem dla psa – jak działa obroża elektryczna? Wady i zalety zastosowania obroży z prądem

Jak uspokoić psa? Zróżnicowane spacery

Właściciel czworonoga musi zaspokoić jego potrzebę aktywności fizycznej. Wiadomo, że zwierzak potrzebuje spacerów. Z perspektywy opiekuna najważniejszym zadaniem każdego szczeniaka jest nauczenie się, że dywan i trawnik nie służą do tego samego. Jednak tak niewielka dawka ruchu to o wiele za mało. Okrążenie bloku w celach fizjologicznych nie wystarczy.

Zapotrzebowanie psa na ruch jest bardzo różne w zależności od:

 • cech rasy;
 • stanu zdrowia;
 • wieku. 

Spacer to jednak nie tylko rozładowanie energii, ponieważ pies poznaje nowe zapachy i zwiedza miejsca, w których jeszcze nie był. Brak zróżnicowanych spacerów i poznawania nowych miejsc przekłada się na nudę, a tym samym na nadpobudliwość. 

Jak uspokoić psa? Treningi

Jak uspokoić psa bardziej zaawansowaną aktywnością? Doskonałym sposobem na spożytkowanie nadmiaru psiej energii są sporty kynologiczne. Wspólne treningi nie tylko budują w zwierzaku poczucie własnej wartości, lecz także wzmacniają więź z opiekunem. Wprawdzie nie każdy pupil odnajdzie się w każdej dyscyplinie (u niektórych psów budowa ciała uniemożliwia – na przykład – regularne skoki), jednak próby są jak najbardziej wskazane. Miej oczywiście na uwadze, czy pozwala na to zdrowie. 

Warto przy tym zaznaczyć, że nie musisz od razu porywać się na krajowe, a nawet regionalne zawody. Ćwiczenia we własnym ogródku mogą być dla psa doskonałym sposobem na rozładowanie frustracji i nadmiaru energii. 

Jak poskromić psa? Szkolenie

Szkolenie to dla psa wyzwanie intelektualne. Aktywność na tym polu jest bardzo często niedoceniana przez opiekunów. Tymczasem warto uświadomić sobie, że nauka nowych sztuczek albo próba wygaszenia negatywnych zachowań to bardzo często świetny sposób na zmęczenie zwierzaka. O tym, jak uspokoić psa w ten sposób, możesz dowiedzieć się od ekspertów. Najlepszym pomysłem będzie zgłoszenie się:

 • na seminarium;
 • na zajęcia do lokalnego szkoleniowca. 
Kliknij!
Zabawy ze szczeniakiem – sprawdzone pomysły!

Jeżeli jednak masz doświadczenie, możesz przystąpić do szkolenia samodzielnie. 

Jak uspokoić psa? Zabawy węchowe

Zmysł węchu jest dla psa niezwykle ważny. Niektóre rasy są bardziej predysponowane do węszenia, jednak każdy czworonóg może brać udział w zabawach węchowych. To świetna metoda na uspokojenie zwierzaka. 

W wielu miastach i miasteczkach organizowane są grupowe zabawy węchowe. Na początek świetnie sprawdzi się jednak prosta mata węchowa. To zabawka, w której można ukryć przysmaki. Pies szuka owych pyszności po śladzie węchowym.

Jak uspokoić psa? Eliminacja czynników stresogennych

Nadpobudliwość u psa często jest często spowodowana stresem, z którym pupil nie może sobie poradzić. Jeżeli masz podejrzenie, że twój zwierzak jest niespokojny, postaraj się wyeliminować jego możliwe przyczyny. Sam sobie z tym nie radzisz lub stresora nie da się usunąć? Konieczna będzie konsultacja z psim behawiorystą.

Jak uspokoić psa? Spacery równoległe

Nie wiesz, jak uspokoić psa, kiedy wokół pojawiają się zwierzęta? Okazuje się, że ich obecność może pomóc w walce z nadpobudliwością. Spacery równoległe to nic innego, jak tylko spacery w towarzystwie innych psów. Gospodarują nadmiar energii i pozwalają na zaspokojenie potrzeby kontaktu.

Musisz jednak pamiętać, że nie każdy pies będzie cieszył się z tego rodzaju aktywności. Samotne spacery będą lepsze, jeżeli zwierzak:

 • na co dzień nie ma kontaktu z innymi psami;
 • jest lękliwy;
 • ma problemy behawioralne.

Jak uspokoić psa? Wizyta u behawiorysty

Wymienione powyżej sposoby na uspokojenie psa hamują poczucie frustracji i nudy. Zapewniając zwierzęciu aktywność fizyczną i psychiczną, spełniasz jego naturalne potrzeby. Często to właśnie ich niezaspokojenie prowadzi do niepożądanych zachowań. 

Czasami jednak nadpobudliwość u psa ma bardziej złożone podłoże. Wówczas konieczność to ustalenie przyczyny i konkretna praca nad zniwelowaniem ich skutków. Jeżeli wymienione powyżej metody nie działają, najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z behawiorystą, który pomoże skomponować indywidualny plan pracy. 

Kliknij!
Sztuczki dla psa – jak nauczyć psa reagowania na komendy? Poznaj psie sztuczki, które powinien znać Twój pupil!

Jak uspokoić psa? Leki uspokajające

W niektórych przypadkach bardzo nadpobudliwe psy przyjmują leki uspokajające. Takie działanie mogą mieć medykamenty z grupy SSRI. W skrajnych przypadkach stosuje się nawet benzodiazepiny. Pamiętaj jednak, że zarówno rodzaj leku, jak i dawka muszą być ustalone i przepisane przez lekarza weterynarii! 

Jeśli zastanawiasz się, jak uspokoić psa takimi środkami, nie działaj pochopnie i nigdy nie podawaj zwierzęciu żadnych leków samodzielnie. Może być to dla niego tragiczne w skutkach! Pamiętaj też, że leki mają wyłącznie działanie doraźne i nie niwelują przyczyny nadmiernej ekscytacji i nadpobudliwości. Mogą być wsparciem dla terapii behawioralnej. Na dłuższą metę nie powinny jednak jej zastępować. 

Jak uspokoić psa? Jakich działań unikać?

Na koniec warto wspomnieć o tym, czego nie robić, kiedy pies staje się nadpobudliwy. Przede wszystkim, nigdy nie stosuj metod awersyjnych. 

Nadpobudliwość u psa może mieć bardzo różne przyczyny. Niezależnie od tego, czy jest to nuda, frustracja czy lękliwość, trzeba podejść do problemu kompleksowo. Krzyki, przelewanie na zwierzę swojej złości, a już tym bardziej przemoc fizyczna – to wszystko nie tylko nie pomaga, ale wręcz pogarsza całą sytuację. 

Jak uspokoić psa? Szukaj pomocy!

Nawet jeśli nie wiesz, jak uspokoić psa i straciłeś cierpliwość, nie wahaj się szukać fachowej pomocy. Jeżeli zwierzak zostanie ze swoim problemem sam, a z twojej strony spotka go tylko złość i frustracja, bardzo prawdopodobne, że jego nadpobudliwość zmieni się w agresję. W takim wypadku będzie o wiele trudniej o skuteczne poradzenie sobie z problemem. Wprowadzenie do życia psa różnorodnych aktywności nie działa? Konieczna będzie konsultacja ze specjalistą. 

Jak uspokoić psa – podsumowanie

Nadpobudliwy, zbyt głośny lub nerwowy pies, który zachowuje się zbyt gwałtownie, to dla wielu opiekunów utrapienie. Aby skutecznie zaradzić kłopotom, trzeba dotrzeć do przyczyn takiego stanu rzeczy.

Kliknij!
Kantar dla psa – kontrowersyjne narzędzie treningowe. Kiedy warto go używać? Czy jest bezpieczne?

Bardzo często pies jest nadaktywny ze względu na frustrację i nudę. Wówczas rozwiązanie problemu jest proste. Jak uspokoić psa, gdy brakuje mu zajęcia? Wystarczy zwiększyć intensywność spacerów i włączyć do codziennej rutyny inne aktywności, na przykład zabawy węchowe. Jeżeli to nie pomaga, konieczne mogą okazać się farmakoterapia oraz wsparcie ze strony szkoleniowca lub behawiorysty. Ważne, aby nie ignorować kłopotów i zacząć działać jak najszybciej.