Psy schładzają się w zupełnie inny sposób niż ludzie. Są pokryte sierścią, w skórze mają śladowe ilości gruczołów potowych. Dla nich odpowiednikiem pocenia się jest dyszenie – jednak w trakcie letnich upałów ich naturalne mechanizmy obniżania temperatury ciała często okazują się niewystarczające.

To, jak schłodzić psa w upał, zależy przede wszystkim od okoliczności i stanu zwierzaka. W domu postępuje się nieco inaczej, niż w trakcie spaceru. Wspólny punkt to zapewnienie czworonogowi stałego dostępu do chłodnej, świeżej wody do picia i pozwalanie na długi odpoczynek w zacienionym miejscu. Przy pierwszych objawach udaru cieplnego (wymioty, drgawki, skurcze) należy natychmiast udać się do weterynarza.

Nie zostawiaj psa w samochodzie

Tylko 50% psów w ogóle przeżywa zbyt długie przebywanie w nadmiernym gorącu. Kiedy letnie słońce nie ma litości dla nikogo i niczego, nie zastanawiaj się, kiedy i jak schłodzić psa. Dlatego tyle się mówi, by latem nie zostawiać czworonogów w samochodach – wystarczy dosłownie kilka minut skwaru, by szybki wypad do sklepu skończył się zgonem pupila. Połowa szczęśliwców, którzy po nadmiernym przegrzaniu organizmu nie przejdą na drugą stronę tęczowego mostu, przez resztę życia musi zmagać się z istotnymi zaburzeniami zdrowotnymi.

Udar cieplny u psa

Nie możesz czekać do wystąpienia objawów udaru. Musisz wiedzieć, jak schłodzić psa, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli. Twoja szybka reakcja i interwencja lekarza weterynarii będzie nieodzowna, jeśli u psa dojdzie do:

  • gwałtownego ziajania i ślinienia się;
  • podwyższenia wewnętrznej temperatury ciała do ok. 40°C;
  • wyschnięcia i zaczerwienienia błon śluzowych (głównie na spojówkach i dziąsłach);
  • przyspieszenia bicia serca;
  • wymiotów i biegunki;
  • całkowitej utraty apetytu;
  • problemów z utrzymaniem koncentracji i świadomości;
  • utraty równowagi i/lub przytomności.

Przegrzanie i udar cieplny mają poważne następstwa. Do długotrwałych skutków udaru u psów zaliczają się m.in.:

  • stany zapalne organów wewnętrznych;
  • śpiączka;
  • zaburzenia układów pokarmowego, wydalniczego, oddechowego, krwionośnego;
  • niewydolność oddechowo-krążeniowa.

Zasada „lepiej zapobiegać, niż później ratować i leczyć” jest tu szczególnie cenna i celna.

Jak schłodzić psa w upał – dostęp do wody, kamizelki i maty chłodzące, przebywanie w cieniu

Podstawowym narzędziem w walce z gorącym powietrzem będzie chłodna woda we wszelkich postaciach. Podstawowy efekt chłodzenia zapewnią m.in. spryskiwacze do kwiatów (dokładnie wyczyszczone z pozostałości po odżywkach dla roślin!) czy ogrodowe zraszacze. W wielu sklepach zoologicznych znajdziesz dedykowane maty z żelem, możesz też użyć wiatraków i nakierować wentylator na czworonoga. Pamiętaj też o usunięciu martwego podszerstka i zbitych kołtunów podczas wyczesywania sierści, ale nie skracaj jej i nie gól.

Kolejnym sposobem jak schłodzić psa w domu, będzie okrycie go mokrym ręcznikiem. Zapewne twój czworonóg będzie wybierał miejsce do odpoczynku na kafelkach, z dala od okien, zamiast w kojcu, na dywanie czy kanapie. W ten sposób szuka ochłody. To dlatego, że psy oddają ciepło z organizmu za pośrednictwem ziajania i skóry.

Jak schłodzić psa na spacerze?

Wielu opiekunów zastanawia się, jak schłodzić psa podczas spacerów, które przecież są koniecznością. Najlepiej byłoby nie wychodzić z pupilem w godzinach od ok. 10:00 do 18:00. To oczywiście przedział orientacyjny – wiele zależy od pogody w konkretnym dniu. Unikanie słońca nie sprawi, że możesz zapomnieć, jak schłodzić psa w upał. Czasami dwa spacery dziennie, wczesnym rankiem i późnym wieczorem, to dla psa zdecydowanie za mało. Wtedy trzeba zorganizować kolejne, raczej krótkie wyjścia na załatwienie potrzeb fizjologicznych. Pamiętaj też o kilku sposobach na unikanie przegrzania:

  • zabierz bidon lub butelkę z czystą wodą oraz miskę. Lepiej, żeby pies nie zaspokajał pragnienia w pierwszym napotkanym jeziorku czy kałuży;
  • załóż psu specjalną kamizelkę chłodzącą;
  • zrezygnuj z kolczatki oraz obroży z metalowymi elementami. Szybko nagrzewające się części mogą spowodować poparzenia;
  • wybierz kaganiec fizjologiczny, który nie utrudni ziajania i otwierania pyska, by pies mógł się schłodzić poprzez dyszenie;
  • wybieraj trasy w cieniu drzew, po trawie i mchu. Rozgrzany, szorstki beton czy kamienie zatrzymują ciepło, mogą też ranić poduszki łap.

Niektóre rasy wyjątkowo źle znoszą upały

Chodzi głównie o odmiany z płaskimi pyskami i krótką trzewioczaszką. Określa się je mianem ras brachycefalicznych. Należą do nich m.in.:

  • boksery;
  • buldogi;
  • mopsy;
  • pekińczyki;
  • shih-tzu.

W przypadku takich psów rasowych czy mieszańców o podobnej urodzie oraz osobników z ciemną sierścią trzeba szczególnie uważnie dobierać pory wyjścia na spacer oraz zwracać uwagę na pierwsze objawy przegrzania.

Jak schłodzić psa w rozsądny sposób?

Gwałtowne obniżanie temperatury ciała psa może się skończyć szokiem termicznym. Kiedy polewasz swojego najlepszego przyjaciela wodą, uważnie dobieraj siłę strumienia. Ostrożność trzeba zachować także podczas pojenia. Lodowata woda lub podawanie kostki lodu do zjedzenia może doprowadzić do zapalenia górnych dróg oddechowych. Złym pomysłem będzie też golenie, strzyżenie, nadmierne skracanie i przerzedzanie futra – tak nie pomożesz psu w upały. Sierść pełni funkcje izolacyjne przez cały rok, nie tylko zimą – latem stanowi barierę ochronną przed upałem oraz promieniowaniem słonecznym. Nie należy, a wręcz nie wolno tutaj nadmiernie ingerować.

Konsekwencje zbyt wysokiej temperatury są dla psiaków szczególnie groźne. Opiekunowie powinni przede wszystkim postępować rozsądnie. Kierować się wiedzą i zaleceniami specjalistów, a nie intuicją. Nie wystarczy świadomość tego, jak schłodzić psa. Trzeba to jeszcze zrobić umiejętnie.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.