Zapamiętaj!

  • Istnieje kilka sposobów na odróżnienie płci u chomika.
  • Najlepiej oceniać płeć u dorosłych osobników.
  • Najbardziej wiarygodne jest ocenianie po cechach płciowych.
  • Sprawdzanie płci należy przeprowadzać ostrożnie, sprawnie i szybko.

Jak rozpoznać płeć u chomika?

Chcesz wiedzieć, czy kupiłeś samca, czy samiczkę? Nie wiesz, jak rozpoznać płeć u chomika? To wcale nie jest takie trudne zadanie. Aby jednak poznać płeć zwierzaka, musisz mieć możliwość wyjąć go z klatki, obrócić na grzbiet. Na początku nie zawsze się to udaje, zwierzak musi się nieco oswoić, przyzwyczaić do swojego opiekuna. Przez pierwsze kilka dni pozostaw chomika w spokoju, potem stopniowo oswajaj go ze swoim zapachem, obecnością. Gdy nie będzie uciekał, gryzł, czy piszczał ze strachu, możesz sprawdzić, jakiej płci jest twoje zwierzątko.

Jak rozpoznać płeć u chomika? Oto kilka sposobów na odróżnienie samca od samicy.

Wielkość, kształt

Samice są zazwyczaj większe od samców. Musisz jednak dokonywać porównania wśród chomików urodzonych w tym samym czasie. Ta wiedza przyda się więc w momencie, gdy będziesz wybierał chomika u hodowcy. 

Samca od samiczki odróżnisz także po kształcie grzbietu. U samców grzbiet zwęża się ku tyłowi, zad lekko unosi w górę. Samiczki mają ciało rozszerzające się ku tyłowi. który jest grubszy i bardziej zaokrąglony niż przód.

Zachowanie

Jak rozpoznać płeć u chomików? Zwierzęta różnią się także pod względem charakteru, zachowania. Samice są znacznie bardziej ruchliwe, a nawet agresywne. Nie opieraj się jednak tylko na takich cechach określając płeć chomika. To, jak zachowuje się zwierzak, może zależeć od wielu różnych czynników.

Zobacz także:  Jak widzi chomik? Widok z oczu chomika

Cechy płciowe

Oczywiście najbardziej wiarygodną metodą poznania płci u zwierzaka jest zwrócenie uwagi na jego cechy płciowe. Samce mają zupełnie inne zady – tam widoczne są jądra w kształcie migdałów. Zazwyczaj są one bardzo wyraźnie zarysowane. Co istotne, jądra u chomików do połowy schowane są w jamie brzusznej, dlatego tylko częściowo odstają na zewnątrz. U mniejszych ras chomików zauważenie jąder może być nieco trudniejsze.

Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy samcami a samicami chomików jest odległość pomiędzy genitaliami a odbytem. Jak rozpoznać płeć u chomika? U samiczek odległość ta jest minimalna i wynosi jedynie kilka milimetrów. U samców odległość jest znaczna i wynosi nawet 2 cm.

Sutki, gruczoły płciowe

Jak rozpoznać płeć u chomika? U samiczek brzuch jest suchy. Możesz też wyraźnie dostrzec lub wyczuć gruczoły sutkowe, najczęściej są one pokryte futerkiem aż do momentu, gdy samica zajdzie w ciążę. 

U samców brzuch jest lekko wilgotny, co wynika z nieustannej pracy gruczołu płciowego, który wydziela specjalny płyn. Gruczoł ten wyglądem przypomina pępek lub mały wyprysk i znajduje się bezpośrednio nad genitaliami. Chomiki syryjskie mają dwa gruczoły płciowe ulokowane wzdłuż krawędzi grzbietu.

Płeć chomika możesz ustalić u osobnika dorosłego, czyli takiego, który skończył 2-3 miesiące. U młodych cechy płciowe nie są tak wyraźnie zaznaczone.

Jak rozpoznać płeć u chomika nowo narodzonego?

U młodych, które dopiero przyszły na świat, też można próbować zidentyfikować płeć. Na brzuszku znajdują się dwie małe, różowe plamki, czyli genitalia i odbyt. U samiczek są one niemal połączone, podczas gdy u samców jedna znajduje się tuż nad ogonem, druga prawie na środku brzucha. 

Jak rozpoznać płeć u chomika? Już wiesz, że sposobów jest sporo. Pamiętaj jednak, by zachować przy tym ostrożność i nie skrzywdzić zwierzaka. Chomiki są bardzo delikatne, dlatego przygotuj się odpowiednio – umyj dłonie, osusz je dokładnie, trzymaj chomika pewnie i dokonaj oględzin jak najszybciej. 

Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.