Wprowadzenie nowego zwierzaka do domu zawsze generuje stres u rezydenta. Dobra wiadomość jest taka, że kiedy nowym członkiem rodziny jest kot, twoje zadanie może okazać się nieco łatwiejsze. Koty są bowiem zdecydowanie bardziej terytorialne. Na dodatek gorzej znoszą wszelkie zmiany w swoim otoczeniu. Jeżeli zastanawiasz się jak przyzwyczaić psa do kota, poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad.

Żyć jak pies z kotem? Każdy zwierzak jest inny

Koty i psy wcale nie są skazane na wieczną walkę. Do nieporozumień między tymi dwoma gatunkami dochodzi przede wszystkim ze względu na różnice w komunikacji. Mowa ciała kota i psa jest dosyć różna, dlatego dużo łatwiej o konflikty. Jeśli masz w domu psa i planujesz adopcję lub kupno kota, najpierw dobrze przemyśl swoją sytuację.

Czy każdy pies zaakceptuje kociaka?

Jeżeli zastanawiasz się jak przyzwyczaić psa do kota, warto najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki jest twój pies? Czy w okresie szczenięctwa miał on styczność z kotami? Jeżeli tak, to jakie doświadczenia wyniósł z tych spotkań? Każde zwierze ma swój własny temperament, który jest czynnikiem genetycznym i nie może zostać zmieniony na drodze socjalizacji. Psy ras myśliwskich, bardzo aktywne, terytorialne lub mające problem z opanowaniem emocji mogą nie być gotowe na zaakceptowanie w domu kota.

Co możesz zrobić przed pojawieniem się kota w domu?

Na spotkanie psa i kota warto przygotować się jeszcze zanim nowe zwierzę trafi do waszego domu. Przede wszystkim dobrze przemyśl wybór nowego towarzysza. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór kotka z hodowli lub domu tymczasowego, w których miał on kontakt z psami. Warto także odpowiednio przygotować swoje mieszkanie i rozpocząć pracę z psem.

Praca z psem przed pojawieniem się kota w domu

Zanim dowiesz się, jak przyzwyczaić psa do kota, musisz popracować z tym pierwszym. Przede wszystkim przećwiczcie odwoływanie psiaka od szybko poruszających się obiektów. Biegnący czy skaczący po meblach kota może wzbudzić w psie instynkt łowiecki, który nakazuje mu gonić uciekający obiekt. Emocje, jakie odczuwa pies podczas gonienia piłki czy frisbee, nie odbiegają znacząco od emocji, które odczuwa, goniąc kota. Jeżeli pies nie będzie miał dobrze przećwiczonej rezygnacji, obecność kota w domu może doprowadzić do problemów.

Przygotowanie mieszkania na nowego lokatora

Zanim do domu trafi mruczek, warto przygotować dla niego bezpieczną i spokojną przestrzeń. W ostateczności może to być łazienka, jednak najlepiej sprawdzi się pokój, w którym zwierzak będzie miał czas, aby przyzwyczaić się do nowego miejsca. Zostaw mu tam miskę, legowisko, kilka zabawek i pozwól powoli oswajać się z atmosferą i zapachem domu.

Jak przyzwyczaić psa do kota – zapoznawanie

Pierwszy kontakt zwierzaków obu gatunków powinien przebiegać w możliwie jak najspokojniejszej atmosferze. Przed spotkaniem z kotem zabierz swojego psa na spacer, na którym będzie miał szansę rozładować emocje i się uspokoić. Następnie pamiętaj o kilku zasadach:

  • kiedy zwierzęta znajdą się w tym samym pomieszczeniu, pies bezwzględnie powinien być zapięty na smyczy. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko niebezpiecznych incydentów;
  • zapewnij kotu kilka kryjówek, które umożliwią mu ucieczkę. Domki, budki a przede wszystkim wysokie drapaki zapewnią nowemu pupilowi poczucie bezpieczeństwa;
  • schowaj wszystkie miski i zabawki psa. W ten sposób unikniesz konfliktów i bronienia zasobów;
  • nagradzaj spokój i opanowanie zarówno kota, jak i psa. Zapewnij zwierzakom smakołyki, nie szczędź także nagród socjalnych.

Najłatwiejsza sytuacja to taka, kiedy spotykają się szczenię i mały kociak. Jeżeli jednak w twoim domu ma pojawić się dorosły kot, a pies również dzieciństwo ma dawno za sobą zapoznanie może być dobrze przemyślane.

Jak przyzwyczaić psa do kota – tych błędów unikaj

Kocia i pia natura to dwa dwie różne galaktyki. Bardzo ważne jest to, aby na samym początku nie popełniać błędów, które mogą zepsuć relacje międzygatunkowe na długi czas. Przede wszystkim po przyjściu kota do domu nie wrzucaj go od razu do jednego pomieszczenie z psem rezydentem.

Nowy zwierzak musi oswoić się z otoczeniem, dlatego proces zapoznawania powinien odbywać się stopniowo. Jeżeli zwierzaki nie mogą się ze sobą dogadać, możesz skorzystać z pomocy behawiorysty. W bardzo trudnych przypadkach rozsądnym wyjściem będzie znalezienie dobrego domu któremuś z nich. Im więcej masz wiedzy na temat tego, jak przyzwyczaić psa do kota, tym lepiej dla zwierząt.

Archiwum: kwiecień 2022
Photo of author

Magdalena Dzik

Z wykształcenia dziennikarka i kulturoznawczyni. Pasjonuje się behawioryzmem zwierzęcym (szczególnie kotów i gryzoni) oraz zoodietetyką. Pasję tę bezustannie rozwija, pracując ze zwierzętami jako wolontariuszka i oferując im dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka sześciu świnek morskich oraz pięciu kotów: Chilliego, Fedry, Fasoli, Atlasa i Heliosa.