Niektóre szczury są trudniejsze w oswojeniu od innych. Może to wynikać z bardzo różnych przyczyn – być może do tej pory zwierzę nie było dobrze traktowane przez człowieka? Warto także uświadomić sobie, że strach przed zupełnie nowym opiekunem i otoczeniem jest zupełnie normalny. Nie ma nic dziwnego w tym, że w ciągu pierwszych dni, a nawet tygodni zwierzak niechętnie nawiązuje bliższy kontakt z człowiekiem. Potrzeba czasu, cierpliwości oraz dużej dawki łagodności, aby zjednać sobie nowego pupila. Sprawdź, jak oswoić szczura bez generowania dodatkowego stresu.

Przed oswajaniem…

Przede wszystkim początkowo warto zapewnić szczurowi czas i przestrzeń, żeby mógł zapoznać się z nowym domem. Jeśli nowy pupil wymaga kwarantanny i masz inne szczury, ustaw klatkę z daleka od nich. W ten sposób zwierzęta nie będą się nawzajem denerwować. Jeśli masz kota, odseparuj go od klatki.

Daj szczurowi czas, aby mógł się oswoić z nowym otoczeniem. Kilka dni spokoju sprawi, że zwierzę zaadaptuje się do nowych warunków, przyzwyczai do zapachów i odgłosów, a także będzie mogło obserwować cię jako opiekuna. W tym czasie po prostu karm szczura i ograniczaj się do prostych, niezbędnych czynności obok niego. Wszystko rób ostrożnie, aby nie przestraszyć zwierzęcia.

Jak oswoić szczura?

Jako właściciel na pewno chcesz jak najszybciej przekonać zwierzę do siebie. Pamiętaj jednak, że może się ono po prostu bać. Choć szczury to ciekawskie stworzenia, to jednak mają też swoje charaktery. Kiedy jeden szybko obdarzy cię zaufaniem i da się głaskać, to drugi może w ogóle nie wejść w etap interakcji. Bądź cierpliwy i wyrozumiały, zwłaszcza jeśli wiesz, jak oswoić szczura – to tylko kwestia czasu!

Przedstaw swój zapach

Często polecaną metodą jest włożenie do klatki kawałka ubrania, które wcześniej miało się na sobie. To dobry sposób na to, jak oswoić szczura. W ten sposób pupil będzie miał okazję zapoznać się z zapachem nowego opiekuna. Po jakimś czasie można spróbować podnoszenia zwierzątka, a nawet noszenia go przy sobie w kieszeni. W ten sposób szczur łatwiej przejdzie adaptację, bo nie będzie miał styczności z twoją skórą, nie będzie wchodził w bezpośrednią interakcję, a poczuje się bezpieczny. Pozna też dobrze twój zapach.

Spędzaj z nim czas

Każdy szczur potrzebuje wyjścia poza klatkę, ale jak to zrobić, gdy nie chcesz wkładać rąk do jej wnętrza, żeby nie przestraszyć podopiecznego? Weź klatkę ze sobą, postaw ją w głębokiej, suchej wannie, wyłożonej kocem dla wyciszenia. Usiądź w wannie naprzeciw klatki. Otwórz drzwiczki i, zaopatrzony w smakołyki, cierpliwie staraj się zachęcić szczura do podejścia. Pamiętaj, że to raczej towarzyski zwierzak, dlatego może szybko dać się przekonać.

Nie wykonuj gwałtownych ruchów i nie wydawać nagłych dźwięków, żeby go nie wystraszyć. Z takiego terenu szczur nie ucieknie, więc i ty będziesz spokojniejszy. Daj się obwąchać i mów do szczura cichym głosem. Na koniec zachęć go do wejścia do klatki. To prosty sposób na to, jak oswoić szczura, jeśli ten jest zaciekawiony otoczeniem.

Adaptacja trudnego szczura

Jak poradzić sobie z osobnikiem, który sprawia wrażenie zbyt przerażonego, aby dać się pogłaskać? Oto kilka rad na to, jak oswoić szczura z problemami.

Łączenie stada

Przed przyzwyczajaniem szczurka do ludzkiej obecności, warto przeprowadzić łączenie z resztą szczurzego stada. Zwierzę będzie znacznie mniej zestresowane w grupie, niż przebywając w klatce zupełnie samo. Dobrym wyborem jest zapoznanie szczurka z resztą stada, zwłaszcza jeśli są tam zwierzęta, które uwielbiają kontakt z tobą. Szczury łatwo uczą się przez obserwację, dlatego będzie to dla nich dodatkowa motywacja do podchodzenia do ciebie, na przykład po to, aby uzyskać smakołyk.

Oswojenie przez zabawę

Jak oswoić gryzonia, któremu doskwiera brak towarzystwa? Dobrze sprawdzi się aklimatyzacja przez zabawę. Gryzonie uwielbiają przebywać z innymi szczurami albo ludźmi, gdy brakuje im pobratymców. Spróbuj pobawić się ze swoim zwierzakiem, a zyska on coraz więcej pewności siebie.

Kastracja na pomoc

Jak oswoić szczura, który wyraźnie się boi albo jest agresywny? Niektóre osobniki po przejściach, zwłaszcza samce, często nie chcą sobie pozwolić na zaznajomienie z człowiekiem. W takim przypadku pomóc może kastracja. Wpłynie ona również na czystość w klatce i brak nieprzyjemnego zapachu moczu.

Uzbrój się w cierpliwość

Nawet jeśli chcesz wyciągnąć dłoń do swojego szczura, on może być zbyt przestraszony. Pamiętaj, aby go nazwać i zwracaj się do niego po imieniu za każdym razem, gdy przeprowadzasz pielęgnację otoczenia. Prędzej czy później szczur poczuje do ciebie sympatię, z pewnością podejdzie zaciekawiony i się do ciebie przywiąże.

Na pewno chcesz, aby twój szczur wchodził ci na ramię i spędzał z tobą więcej czasu. Pamiętaj, że to, jak oswoić szczura, zależy również od charakteru zwierzęcia. Nie zawsze proces ten przebiega tak samo sprawnie. Wystarczą cierpliwość i konsekwencja, aby w końcu się powiódł.

Archiwum: lipiec 2022
Photo of author

Paulina Grzybowska

Z zawodu redaktorka, z pasji i wykształcenia – kynoedukatorka, instruktorka nose work, behawiorystka (in spe). Autorka bloga i licznych publikacji zoologicznych. Przez lata angażowała się w adopcje i prowadziła dom tymczasowy. Prywatnie opiekunka dwóch żywiołowych terierów – JRT i irlanda.