Choć siodłanie konia wydaje się dość prostą czynnością, to jednak należy pamiętać o szeregu innych, które należy przy tej okazji wykonać. Wygoda twojego konia jest zależna od tego, jakiej jakości siodło wybierzesz, a także od sposobu jego założenia. Niestety, błędy popełniane przez niedoświadczonych jeźdźców mogą doprowadzić do niechęci konia do tej czynności, dlatego warto zaczerpnąć wcześniej fachowej wiedzy lub porady bardziej doświadczonych hodowców. Jak widać, to, jak osiodłać konia, okazuje się prawdziwą sztuką, której opanowanie przynosi jednak wiele satysfakcji. Sprawdź sam!

Jak przygotować konia do osiodłania? Poradnik jeździecki

Zanim weźmiesz siodło do ręki, powinieneś bardzo dokładnie wyczyścić sierść wierzchowca w celu usunięcia wszelkich nieczystości. Czyść konia od głowy do zadu i rób to podłużnymi, płynnymi ruchami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że usuniesz wszystkie zabrudzenia i pod siodłem końska sierść nie ulegnie podrażnieniom, które mogłyby przynieść zwierzęciu dyskomfort, a wręcz cierpienie. Zarówno ogon, jak i grzywę należy czyścić specjalną szczotką ryżową. Ważne jest także sprawdzenie stanu kopyt i rozwiązanie ewentualnych problemów, które mogłyby utrudniać zwierzęciu chód.

Jak osiodłać konia do jazdy? Wskazówki

Jak osiodłać konia? Oto poradnik, dzięki któremu zrobisz to krok po kroku. Pamiętaj także o tym, czego unikać!

  1. Gdy skóra konia i jego sierść zostaną dokładnie oczyszczone, możesz przystąpić do nałożenia mu naczółka i uzdy. W tym celu chwyć konia za chrapy i włóż mu do ust wędzidło.
  2. Załóż pasek z naczółkiem na jedno, a następnie drugie ucho. Zapnij pasek i delikatnym ruchem wyjmij grzywę spod naczółka. W przypadku gdy zwierzę ma ogłowie z munsztukiem, także należy go założyć.
  3. W dalszej kolejności możesz przystąpić do zakładania siodła. Chwyć je przednim łękiem do głowy konia.
  4. Załóż je wysoko na kłąb, złap przedni łęk i dociśnij kilka razy, by siodło ułożyło się w pożądanym miejscu.
  5. Nie należy nakładać siodła zbyt gwałtownie, ponieważ mogłoby to spowodować uraz psychiczny do tej czynności ze strony konia.
  6. To, czy siodło dopasowało się odpowiednio, poznasz po tym, że przestało się przesuwać.
  7. Pod żadnym pozorem nie powinieneś przesuwać siodła po koniu, ponieważ pod czaprakiem na grzbiecie konia sierść może się nastroszyć, a w efekcie spowodować odparzenia i otarcia.
  8. W dalszej kolejności przełóż wodze do drugiej ręki, przejdź pod końskim karkiem i popraw umiejscowienie czapraka lub potnika.
  9. Wróć i złap za popręg. Zapnij go na odległość dłoni od łokcia.
  10. Popręg konia dopinaj stopniowo i zacznij od jego najbardziej wewnętrznych pasów tak, by przyzwyczaił się on do ucisku.
  11. By sprawdzić prawidłowość zapięcia, włóż palce w stronę, w którą układa się sierść zwierzęcia. W tej przestrzeni powinno być dość ciasno.

Dalsze przygotowanie do jazdy konnej

Gdy siodłasz konia w boksie, wyprowadź go na zewnątrz, nachodząc na zwierzę, by uniknąć podeptania. Wypuść strzemiona i wyreguluj je poślisko na stosowną długość. Tę samą czynność powtórz po drugiej stronie. Taki koń jest gotowy do wspólnej jazdy. Przerzuć zatem wodze za głowę wierzchowca, złap je i włóż nogi w strzemiona. Wiesz już, jak osiodłać konia do jazdy, ale warto poznać jeszcze kilka cennych informacji.

Jak osiodłać konia prawidłowo? O czym należy pamiętać?

Duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie sprzętu jeździeckiego do konkretnego zwierzęcia. Możesz przystąpić do siodłania, kiedy upewnisz się, że siodło i wszelkie dodatkowe akcesoria zostały dobrane w sposób przemyślany. Jeśli masz z tym kłopot, możesz zakupić specjalną regulowaną podkładkę, dzięki której siodło będzie dopasowane do wielu różnych ras.

W trakcie siodłania konia należy zwrócić także uwagę na jego reakcje i zapewnienie mu jak największego komfortu. Zapinanie popręgu często może wywoływać u niego nieprzyjemnie doznania, dlatego tak ważne są w tym wypadku delikatność i wyczucie. Wspomniana już konieczność usunięcia nawet niewielkich resztek brudu z końskiej sierści jest niezbędna przed przystąpieniem do siodłania. Tylko w ten sposób zapewnisz swojemu zwierzęciu najlepsze możliwe warunki do jazdy bez problemów.

Aby jazda przynosiła przyjemność zarówno tobie, jak i wierzchowcowi, zastosuj się do najważniejszych wskazówek dotyczących tego, jak osiodłać konia. Pamiętaj, że często komplikacje przy siodłaniu sprawiają młode konie, które nie są do tego jeszcze przyzwyczajone. W takim wypadku będziesz musiał wykazać się większą cierpliwością i opanowaniem, by cały proces przebiegł prawidłowo. Pamiętaj także o zachowaniu w czystości poszczególnych elementów rzędu końskiego między przejażdżkami. Wtedy kolejne siodłanie przebiegnie zdecydowanie sprawniej.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.