Zapamiętaj!

  • Psy ujadają z różnych powodów. Szczekanie może mieć podłoże w komunikacji, agresji, terytorialności czy rywalizacji. Niektóre osobniki są agresywniejsze i bardziej dominujące przez predyspozycje genetyczne, wieku czy sposób wychowania.
  • Kiedy pupil szczeka na innego psa, należy zachować spokój, kontrolować własne emocje, zwiększyć odległość i odwrócić uwagę psa od sytuacji.
  • Jak oduczyć psa szczekania na inne psy – kluczowe są wczesna socjalizacja, pozytywne wzmacnianie oczekiwanych wzorców zachowań, stopniowe oswajanie z obecnością innych psów oraz nauczanie komendy „cicho”.
  • Proces oduczania psa szczekania na inne psy może być długotrwały i wymagać cierpliwości, spójności oraz konsekwencji. W razie potrzeby warto sięgnąć po wsparcie profesjonalistów – behawiorystów czy weterynarzy.

Dlaczego psy szczekają na siebie nawzajem?

Psy mogą szczekać na inne czworonogi, ludzi czy zwierzęta z wielu różnych powodów. Dlatego nie ma uniwersalnego sposobu na to, jak oduczyć psa szczekania na inne psy. Każdy osobnik jest inny, ma unikalną osobowość i temperament – wiele zależy od rasy (predyspozycji genetycznych), wieku czy sposobu wychowywania. Osobniki, które nie zostały odpowiednio zsocjalizowane z innymi psiakami w okresie krytycznym rozwoju (3-14 tygodni życia), mogą wykazywać niepokój i agresję w kontaktach z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Najważniejsze funkcje i powody szczekania to:

  • komunikacja – ujadanie jest jedną z dróg wyrażania emocji (takich jak radość, strach, podniecenie czy frustracja), próbą zwrócenia na siebie uwagi albo przekazania informacji;
  • agresja i odstraszanie – psy wyrażają agresję w celach ofensywnych i defensywnych, gdy odczuwają zagrożenie, lęk lub atakują czy gonią swój cel;
  • terytorialność – szczekanie ostrzega przed intruzami lub obcych przed wejściem na terytorium;
  • rywalizacja – o pokarm, teren, pozycję, partnera/partnerkę do kopulacji.

Sytuacje prowokujące agresję i odruchy obronne, w tym szczekanie u psa

Ujadanie na inne psy może być spowodowane wieloma okolicznościami. Poza sytuacjami wskazanymi powyżej weterynarze często wymieniają jeszcze:

  • zazdrość – psy bywają bardzo zazdrosne o uwagę swojego opiekuna i mogą szczekać na inne psy, aby bronić swojej pozycji w stadzie i przyciągnąć uwagę człowieka;
  • obrona zasobów – psy zaciekle bronią swojej przestrzeni, jedzenia, zabawek lub opiekuna. Ujadają na wszystko i wszystkich, co postrzegają jako zagrożenie dla tych zasobów;
  • lęk – złe doświadczenia z innymi psami, wywołują obawę przed nimi, a szczekanie ma je utrzymać na dystans.

Kwestia tego, jak oduczyć psa szczekania na inne psy, jest wielowymiarowa – trzeba nie tylko wpoić swojemu pupilowi pewne nawyki, ale też potrafić nad nim zapanować, kiedy zaciekle ujada. Zanim czworonóg zacznie zachowywać się zgodnie z oczekiwaniami, minie trochę czasu. I lepiej nie dopuścić, by potencjalnie niebezpieczna sytuacja i pies wymknęły się spod kontroli.

Panowanie nad szczekającym psem

Kiedy pupil wygraża innym psom, warto zachować spokój i kontrolować własne emocje. Niepokój i napięcie u właściciela czy osób postronnych często udziela się czworonogom. Aby sukcesywnie oduczać psa szczekania na inne psy, w takich sytuacjach należy:

  • zwiększyć odległość – w sposób stanowczy, ale bez ciągnięcia lub szarpania (chyba że wymagają tego okoliczności). Rosnący dystans zmniejszy napięcie i pozwoli psu na uspokojenie;
  • zwrócić uwagę psa na coś innego, np. poprzez pokazanie ulubionej zabawki, smakołyku, głaskanie, cichy szept. Dzięki temu zmniejszysz poziom stresu psa i możesz sprawić, że inny czworonóg wypadnie z centrum zainteresowania.

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy i posłuszeństwa? Pamiętaj, aby sposoby pokrewne do nagradzania i budowania pozytywnych wzorców stosować dopiero gdy pupil już się uspokoi. Warto nauczyć psa komendy „cicho” – poleceniu głosowemu powinny towarzyszyć jeden, zawsze taki sam gest oraz delikatne zamknięcie i przytrzymanie pyska, by pies lepiej rozumiał twoje intencje. Pracę nad wykonywaniem poleceń najlepiej wykonywać w bezstresowym środowisku. Gdy pies nauczy się tej komendy, będziesz mógł użyć jej w sytuacjach, gdy zaczyna ujadać.

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy – propozycje metod

Poniżej garść wskazówek, które mogą pomóc w okiełznaniu krnąbrnego czworonoga:

  • socjalizacja – wczesna nauka koegzystencji z innymi psami jest kluczowa dla rozwoju zdrowych relacji z obcymi psiakami. Pupil powinien mieć możliwość poznawania innych psów oraz zabawy w różnorodnych sytuacjach i środowiskach;
  • pozytywne wzmacnianie – nagradzanie psa za wykonywanie poleceń i większy spokój w obecności innych psów. Możesz użyć smakołyków, zabawek, głaskania czy słów pochwały;
  • przyzwyczajanie czworonoga do obecności innych psów – stopniowe oswajanie z różnymi przypadkami ma na celu zmianę negatywnych reakcji psa na pozytywne.

Jeśli wiesz, jak oduczyć psa szczekania na inne psy, ale kompletnie sobie z tym nie radzisz, rozważ konsultacje z profesjonalnym psim behawiorystą lub weterynarzem. Im młodszy zwierzak, tym większa szansa na wpojenie pozytywnych wzorców. Kursy szkoleniowe dla psów, prowadzone przez doświadczonych instruktorów, mogą pomóc w nauczeniu psa odpowiednich zachowań, a także dają możliwość socjalizacji z innymi psami w kontrolowanym środowisku. Niektórzy właściciele czworonogów stosują specjalne akcesoria, np. obroże, które emitują różne sygnały i impulsy, gdy pies zaczyna ujadać. Upewnij się, czy dany gadżet jest w pełni bezpieczny i przetestowany.

Oduczanie psa ujadania na inne czworonogi to proces

Efekty nie pojawią się z dnia na dzień. Każdy pies jest inny, a tempo postępów może się różnić – ważne jest, aby być wytrwałym i konsekwentnym w swoim podejściu. Eksperci podkreślają, że w trakcie tej nauki potrzebne są:

  • spójność w szkoleniu, oczekiwaniach i postępowaniu;
  • wzmacnianie pozytywnej pewności siebie czworonoga;
  • unikanie sytuacji, które nadmiernie stresują psa.

Wiedza o tym, jak oduczyć psa szczekania na inne psy, to dopiero narzędzie. Nie każdy właściciel potrafi zrobić odpowiedni użytek z posiadanych informacji oraz porad specjalistów. Czasami wyzwanie jest zbyt duże, choćby z uwagi na charakter czy trudną przeszłość danego psiaka. Wtedy pozostaje minimalizować negatywne skutki niepożądanych zachowań psa lub zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego, doświadczonego fachowca. Jednak żaden behawiorysta czy weterynarz nie da 100-procentowej gwarancji oczekiwanej zmiany.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Adam Nawrocki

Od dziecka uwielbia las i zwierzęta. Kojarzą mu się ze spacerami z dziadkiem, który był leśniczym. Teraz wybiera się tam najczęściej z aparatem oraz swoim czworonożnym przyjacielem na „bezkrwawe polowanie”. Pracuje jako fotograf.