Zapamiętaj!

  • Psy jedzą śmieci z powodu pradawnych instynktów, braku stymulacji, lęku, niedoborów pokarmowych i problemów zdrowotnych.
  • Właściciele popełniają rozmaite błędy – mocno karanie psa, gwałtowne wyrywanie śmieci z pyska czy ignorowanie problemu.
  • Jak oduczyć psa jedzenia śmieci – przez kontrolowanie środowiska, zakładanie kagańca, naukę komend „zostaw” lub „nie rusz” oraz zwiększenie aktywności fizycznej i umysłowej.
  • Nauka poleceń wymaga m.in. odpowiedniej nagrody, spokojnego miejsca do ćwiczeń, uważnej obserwacji reakcji psa i zwiększania stopnia trudności.
  • Proces oduczenia psa jedzenia śmieci wymaga cierpliwości, konsekwencji i pozytywnego wzmacniania ze strony opiekuna.
  • W razie problemów z zachowaniem czworonoga warto skonsultować się z behawiorystą psów, aby opracować indywidualny plan działania.

Psy wyjadają resztki ze śmietnika, choć w domu mają lepsze jedzenie

Udomowione psy wywodzą się od wilków, które są dość oportunistycznymi mięsożercami. Przodkowie twojego pupila zdobywali pokarm i korzystali z każdej okazji, by się najeść – nigdy nie wiadomo, kiedy będzie następna. Dlatego psy mają silny instynkt poszukiwacza pokarmu, który sprawia, że są zainteresowane praktycznie wszystkim. Nawet jeśli pies ma dostęp do pełnowartościowej karmy, instynkt może prowadzić do jedzenia śmieci, resztek jedzenia czy przedmiotów, które nie są właściwym pokarmem.

Utemperowanie atawistycznych zachowań to nie jedyny powód, dla których warto wiedzieć, jak oduczyć psa jedzenia śmieci. Inne, możliwe przyczyny dojadania na spacerze to:

  • intensywniejszy zapach resztek;
  • nieznane, kuszące czworonoga smaki;
  • nuda, brak odpowiedniej stymulacji umysłowej;
  • silny lęk, strach – „zajadanie stresu”;
  • niedobory pokarmowe w podstawowej diecie pupila;
  • reakcja na objawy problemów zdrowotnych, których pies nie rozumie. Jedzenie śmieci może być spowodowane między innymi:
    • cukrzycą;
    • nadmiernym wydzielaniem hormonów;
    • licznymi zaburzeniami pracy żołądka i jelit.

Czego NIE ROBIĆ, kiedy pies chce zjeść jakieś śmieci?

Właściciele psów często popełniają błędy w reagowaniu na niepożądane zachowanie swojego pupila, takie jak jedzenie śmieci:

  • werbalne lub fizyczne karanie psa – prowadzi do lęku niepokoju. Zwierzę często nie rozumie, za co zostało skarcone;
  • gwałtowne wyrywanie śmieci z pyska – następnym razem psiak może jeść szybciej, żeby opiekun nie zdążył mu zabrać „samodzielnie upolowanej przekąski”;
  • otwarty śmietnik w domu – ułatwia roznoszenie się smakowitych zapachów z resztek, które niekoniecznie nadają się do jedzenia;
  • częste karmienie psa resztkami ze stołu – zawartość śmietnika pachnie podobnie do podstawowego, codziennego pokarmu.

Najgorsze jest całkowite ignorowanie problemu i przekonanie, że skoro psiak chce coś zjeść, to działa instynktownie i na pewno nic mu nie zaszkodzi. Trzeba stale obserwować swojego pupila i jeżeli widać, że coś w pobliżu śmietnika mocno go zainteresowało, lepiej go odciągnąć w inne miejsce. Ponadto wszelkie metody na to, jak oduczyć psa jedzenia śmieci, trzeba stosować umiejętnie. Brak cierpliwości, irytowanie się na brak zrozumienia u czworonoga tylko niepotrzebnie wydłużają cały proces.

Jak oduczyć psa jedzenia śmieci – przykładowe sposoby

Pierwszym krokiem w oduczeniu psa jedzenia śmieci jest ścisła kontrola środowiska i ograniczenie dostępu do potencjalnych źródeł „śmieciowego jedzenia”. Trzeba dbać o porządek w domu i na dworze, skutecznie usuwając resztki i inne przedmioty (np. opakowania po jedzeniu), które mogą kusić pieska. Kolejna kwestia to możliwość budowania negatywnych skojarzeń. Awersję do śmieci może wywołać np. dominująca woń rzeczy, których pies nie chce lub nie powinien jeść i sam ich unika (m.in. amoniak, cytrusy, ocet).

Jak oduczyć psa jedzenia śmieci w domu i na zewnątrz? Oto kolejne metody, które warto wypróbować:

  • pozytywne wzmacnianie właściwych zachowań – np. nagroda za całkowite zignorowanie „smakołyków” ze śmietnika lub wykonanie polecenia, by je zostawić;
  • zaktywizowanie psa – więcej zabawy i szkoleń, wysiłek fizyczny oraz umysłowy mogą sprawić, że pupilowi minie ochota na grzebanie w śmieciach;
  • zakładanie kagańca – dobrze dopasowana, fizyczna bariera przed podjadaniem;
  • nauka pozostawiania jedzenia w spokoju na komendę – wybrane słowo powinno być krótkie, powtarzane w tej samej intonacji i podkreślane zawsze tym samym gestem.

Nauka komend typu „zostaw”, „nie rusz” względem pokarmu

Aby pies wykonał takie polecenie, potrzeba sporo czasu. Poniżej krótkie streszczenie najważniejszych kroków:

  1. Przygotuj nagrody – smaczne przysmaki lub kawałki ulubionej karmy, które będą atrakcyjne dla pupila.
  2. Znajdź spokojne miejsce – najpierw w domu, w miarę postępów na zewnątrz. Zwierzak powinien skoncentrować się na treningu, bez zakłóceń ze strony innych osób czy psów.
  3. Pokaż pokarm – w jednej dłoni trzymaj smakołyk, który pies ma zignorować. Przywołaj pupila, który będzie chciał się do niego dobrać. Musisz mu to uniemożliwić.
  4. Wprowadź komendę – gdy pies zwróci uwagę na dłoń z pokarmem, spokojnie i stanowczo wydaj polecenie.

Trzeba obserwować reakcję psa – ignorować popychanie nosem czy lizanie zamkniętej dłoni z przysmakiem – i wydać nagrodę dopiero, gdy czworonóg przestanie i zwróci uwagę na coś innego. Specjaliści zalecają, aby smakołyk podawać drugą dłonią, a przy okazji pochwalić psa słownie. Jeśli chcesz wiedzieć, jak oduczyć psa jedzenie śmieci, to będzie dopiero początek. Poniżej krótkie streszczenie dalszych kroków:

  • wydłużanie czasu ignorowania – pies powinien odpuszczać próby wydobycia jedzenia od razu po komendzie;
  • zróżnicowane nagrody – mniej przysmaków, więcej pochwał i głaskania;
  • ćwiczenie z pokarmem na podłodze;
  • treningi na zewnątrz, z różnymi obiektami (nie tylko jedzeniem).

Każdy sposób oduczania niepożądanych zachowań wymaga czasu

Nie wystarczy poczytać o tym, jak oduczyć psa jedzenia śmieci, a potem oczekiwać jeszcze błyskawicznych rezultatów. To proces, a każdy psiak ma unikalny charakter oraz swoje potrzeby. Pamiętaj, że nauka komendy „zostaw”, „nie rusz” oraz może zająć trochę czasu. Każdy z przedstawionych sposobów wymaga cierpliwości oraz konsekwencji ze strony opiekuna. Staraj się utrzymać pozytywną atmosferę podczas treningu i skupiać się na pozytywnym wzmacnianiu, a nie na karaniu za niepowodzenia. Nie wahaj się wracać do wcześniejszych etapów szkolenia i utrwalania, jeśli będzie taka potrzeba.

Jeżeli mimo zastosowania powyższych metod problem nadal występuje, warto skonsultować się z behawiorystą psów. Specjalista pomoże właścicielowi zrozumieć przyczyny problemu oraz opracować indywidualny plan działania, dostosowany do potrzeb i charakteru konkretnego psa. Oduczenie psa jedzenia śmieci może być trudne, ale jest to ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa naszego czworonożnego przyjaciela.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Marek Janicki

Jego rodzice zawsze mieli w domu pupila, więc od dziecka uczył się odpowiedzialności za zwierzę i troski o nie. Obecnie posiada psa rasy husky i kotkę, którą przygarnął z ulicy kilka lat temu. Są jego nieodłącznymi towarzyszami w życiu codziennym. Z pasją opowiada o różnych gatunkach zwierząt oraz ciekawych faktach z nimi związanych, zawsze zwracając uwagę na potrzebę szacunku dla zwierząt i ich naturalnego środowiska.