Zapamiętaj!

  • Psy podgryzają meble i inne przedmioty w zasięgu kufy między innymi z powodu ząbkowania, nadmiaru energii, nudy, lęku separacyjnego i niedostatecznej stymulacji umysłowej.
  • Innymi niepokojącymi zachowaniami, na które warto zwrócić uwagę, są autoagresja, zwiększona agresja wobec innych zwierząt lub ludzi oraz częste i głośne szczekanie, wycie czy piszczenie.
  • Jak oduczyć psa gryzienia mebli – m.in. poprzez odpowiednią stymulację fizyczną i umysłową, uczenie komend i wykonywania poleceń czy zabezpieczanie rzecz przed psimi zębami i pazurami.
  • Warto korzystać z dedykowanych gadżetów – np. zabawek do żucia i gryzienia, zabawek interaktywnych oraz akcesoriów treningowych.
  • Cierpliwość i konsekwencja ze strony właściciela lub opiekuna są kluczowe w procesie oduczania psa gryzienia mebli. Unikaj karania psa, które może prowadzić do wzrostu lęku, stresu i frustracji.

Przyczyny podgryzania mebli przez czworonogi

Istnieje wiele powodów, dla których psy gryzą meble. Oto najważniejsze z nich:

  • ząbkowanie – młode szczenięta zmagają się z uzębieniem przez ok. 10 miesięcy życia. W trakcie wypadania i wzrostu zębów odczuwają dyskomfort i ból, co sprawia, że szukają ulgi przez gryzienie;
  • nadmiar energii – młode i aktywne osobniki potrzebują sporo ruchu i wysiłku fizycznego. Jeśli nie mają wystarczająco dużo możliwości do spalenia energii, mogą zacząć wyładowywać ją na meblach;
  • nuda – psy, które są długo pozostawiane same w domu, mogą się nudzić i szukać rozrywki w niszczeniu mebli.

Jednym z najczęstszych powodów niszczenia rzeczy w domu przez psa jest lęk separacyjny. Niektóre czworonogi wyjątkowo źle znoszą jakąkolwiek rozłąkę z opiekunem. Część osobników chce po prostu zwrócić na siebie uwagę, by właściciel poświęcał im więcej czasu. Wtedy szczególnie warto spróbować wszelkich metod na to, jak oduczyć psa niszczenia rzeczy. Gryzienie mebli bywa również skutkiem niedostatecznej stymulacji umysłowej. Twój pupil potrzebuje zabawy, treningu, nauki różnych sztuczek czy wyzwań – np. szukania schowanego smakołyku. Aczkolwiek zbyt trudne zagadki też mogą wywołać frustrację.

Jak oduczyć psa niszczenia rzeczy – zwróć uwagę na inne zachowania

Gryzienie mebli rzadko pozostaje jedynym postępowaniem, które wzbudza poważne zastrzeżenia opiekunów najlepszych przyjaciół człowieka. Dokładna analiza wszystkich zachowań umożliwi trafne rozpoznanie ich przyczyn – przez samego właściciela lub specjalistę podczas konsultacji. Nie zawsze to, jak oduczyć psa gryzienia mebli, będzie priorytetowym zadaniem. Niektóre objawy są szczególnie niepokojące:

  • autoagresja u psa;
  • coraz agresywniejsze zachowania wobec innych psiaków, zwierząt czy ludzi;
  • częste i głośne szczekanie, wycie, piszczenie.

Psy mogą połykać kawałki mebli, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak niedrożność jelit czy zapalenie żołądka. Każdy taki przypadek stwarza realne ryzyko komplikacji. Są sytuacje, w których życie zwierzaka staje się zagrożone przez jego własne działania. 

Jak oduczyć psa gryzienia mebli – wypróbuj różne sposoby!

Aby oduczyć psa gryzienia mebli, warto zastosować następujące metody:

  • zapewnienie odpowiedniej stymulacji – upewnij się, że pies ma dostatecznie dużo ruchu oraz stymulacji umysłowej. Regularne spacery, ćwiczenia oraz zabawki interaktywne zmniejszą poziom nudy i frustracji.
  • uczenie komend typu „nie”, „zostaw” – pies musi zrozumieć, że gryzienie mebli jest nieakceptowalne. Pamiętaj o nagradzaniu psa, gdy zachowuje się zgodnie z oczekiwaniami i wykonuje polecenia;
  • zabezpieczanie mebli – od narzut z materiałów ochronnych po specjalne spraye o gorzkim smaku, które zniechęcą psa do gryzienia i niszczenia rzeczy.

Jeśli problem jest poważny lub związany z lękiem separacyjnym, warto udać się po pomoc psiego behawiorysty. Osoba z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem pomoże opracować indywidualny plan działania. Nie wystarczy mieć świadomość, jak oduczyć psa gryzienia mebli. Trzeba jeszcze wiedzieć, które sposoby będą najlepsze dla konkretnego przypadku. Potrzeby, doświadczenia i charaktery czworonogów są wyjątkowe. Dlatego nie należy zrażać się brakiem efektów lub wolnymi postępami.

Akcesoria pomocne w zapanowaniu nad niszczeniem rzeczy przez psa

Wiele przedmiotów może wydatnie zwiększyć skuteczność żmudnego procesu oduczenia psa gryzienia mebli. Warto zaopatrzyć się w gadżety stosowne do przyczyny. Na rynku są dostępne między innymi:

  • zabawki do żucia – zaspokoją potrzebę gryzienia psa i odciągną go od mebli. Wybieraj produkty wykonane z trwałych materiałów, takich jak guma czy nylon;
  • zabawki interaktywne – np. piłki ze schowkami na wypadające jedzenie czy puzzle dla psów mocno angażują i absorbują uwagę zwierzaka;
  • akcesoria treningowe – smycze, kagańce czy kojce pozwalają kontrolować zachowanie psa podczas nieobecności domowników. Mogą być przydatne także podczas ćwiczeń i treningów behawiorystycznych.

Zachowaj cierpliwość i nie wymierzaj psu niepotrzebnych kar

Bicie, krzyki, zabieranie jedzenia oraz inne działania, które mają sprawić, „by pies poczuł, że źle zrobił”, najczęściej przynoszą efekty odwrotne od zamierzonych – tylko intensyfikują lęk, stres i frustracje. Czworonóg zwykle nie zdaje sobie sprawy, za co dokładnie został ukarany, skrzywdzony. Oduczenie psa gryzienia mebli to proces, który wymaga cierpliwości i konsekwencji ze strony właściciela lub opiekuna.

Wiesz już, jak oduczyć psa gryzienia mebli i że nie ma na to jednej, uniwersalnej metody. Kluczowe jest zrozumienie przyczyn takiego zachowania i zastosowanie indywidualnie dobranych technik oraz akcesoriów. Można sprawić, aby pies przestał niszczyć meble i inne rzeczy – to jak najbardziej wykonalne. A kiedy już się uda wypracować porozumienie z czworonogiem, poprawi się komfortu życia zarówno twój, jak i pupila.

Archiwum: kwiecień 2023
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.