Agresja u psów to temat poważny, wymagający wnikliwej analizy, gdyż jest zjawiskiem wyjątkowo niebezpiecznym. Jeśli zauważysz u psa zachowania agresywne, nie ignoruj ich. Od razu podejmij działanie. Nie posiadasz stosownej wiedzy i doświadczenia w przeciwdziałaniu agresji? Skontaktuj się ze specjalistami – lekarzem weterynarii i behawiorystą. Zaplanują terapię i wskażą krok po kroku działania, które musisz podjąć. Chcąc lepiej zrozumieć swojego psa i zapobiegać niepożądanym zachowaniom w przyszłości, musisz poznać przyczyny agresji i dowiedzieć się, jak postępować. Sprawdź już teraz jak oduczyć psa agresji do innych psów!

Jak oduczyć psa agresji do innych psów? Najpierw poznaj jej przyczyny!

Istnieje wiele przyczyn i rodzajów agresji, najczęściej jednak jej podłoże stanowią lęk i stres. Pies, który podlega permanentnemu stresowi, nie umie komunikować się z innymi przedstawicielami swojego gatunku, a często jest zmuszany do interakcji przez nieświadomego opiekuna (a „przy okazji” boi się także np. ludzi, głośnych dźwięków etc.), szybko może zacząć przejawiać zachowania agresywne. Problemem jest także tzw. agresja wyuczona. Właściciel źle interpretuje zachowania psa (uznaje je np. na przejaw zabawy czy frustracji), dlatego daje przyzwolenie na nie, co powoduje ich utrwalenie.

Jak przeciwdziałać takim zachowaniom?

W przeciwdziałaniu agresji istotne są zatem przede wszystkim takie elementy jak:

  • umiejętność właściwego rozpoznawania zachowań agresywnych;
  • znajomość psiej mowy ciała, sygnałów komunikacyjnych (tutaj może pomóc wnikliwa analiza etogramu psa domowego);
  • świadomość poszczególnych przyczyn zachowań agresywnych;
  • dotarcie do przyczyny zachowania w przypadku konkretnego psa (nie zawsze jest to możliwe, gdy np. nie jest znana historia psa bezdomnego, schroniskowego).

Agresywny pies wobec innych psów to pies nieprzewidywalny. Jeśli nie wiesz, jak pracować z takim czworonogiem, koniecznie udaj się do lekarza i behawiorysty. Nieumiejętna praca nad agresją może bowiem przynieść skutek odwrotny do zamierzonego, potęgując problem i czyniąc psa jeszcze bardziej nieobliczalnym. Jakie są najpowszechniejsze przyczyny takich sytuacji? Musisz to wiedzieć, by znaleźć metodę, jak oduczyć psa agresji do innych psów.

Pies atakuje inne psy? Przyczyną mogą być braki socjalizacyjne

Brak socjalizacji, socjalizacja przeprowadzona nieumiejętnie czy w niewystarczającym stopniu to częsta przyczyna przejawiania przez psa zachowań agresywnych. Czworonóg nie umie efektywnie porozumiewać się z innymi psami (prawidłowo komunikować swoich potrzeb i zamiarów oraz rozpoznawać sygnałów wysyłanych przez psy), bo nie nauczył się tego w okresie szczenięcym. W związku z tym każdy kontakt z innymi przedstawicielami psiego gatunku wiąże się z lękiem i stresem. To z kolei może prowadzić do agresywnych zachowań, mających na celu obronę i odstraszenie potencjalnego „napastnika”. 

Niezaspokojenie podstawowych potrzeb

Jeśli pies jest agresywny „bez powodu”, jak uważa wielu opiekunów, warto zastanowić się, czy wszystkie jego podstawowe potrzeby są zaspokojone. Nie chodzi wyłącznie o dostęp do wody i pożywienia. Istotne są m.in. możliwość snu i wypoczynku w spokojnym, odosobnionym miejscu, poczucie bezpieczeństwa, aktywność fizyczna i umysłowa, które nie tylko pozwalają spożytkować nagromadzoną energię, ale wprawiają w dobre samopoczucie i budują pewność siebie. Ta ostatnia jest szczególnie ważna w przypadku psów przejawiających agresję z powodu lęku!

Braki w szkoleniu i wychowaniu

Szkolenie i prawidłowe wychowanie powinny stanowić podstawę codzienności z pupilem u boku. Pies, który ma jasno wytyczone granice, w obrębie których może się poruszać i których nie może przekraczać, to pies naprawdę szczęśliwy i zrównoważony. Wówczas nie będziesz mógł się zastanawiać, jak oduczyć psa agresji do innych psów, ponieważ pupil nie będzie jej przejawiał. Taki czworonóg nie żyje w ciągłym stresie i nie musi bez przerwy domyślać się, czego oczekuje od niego opiekun, bo zasady są jasne i przejrzyste. Psiaki – wbrew pozorom! – bardzo lubią spokojne, przewidywalne środowisko, gdyż daje im ono poczucie stałości i bezpieczeństwa. Gdy tego brakuje, może pojawić się agresja. 

Obrona terytorium i potomstwa

Tak zwana agresja terytorialna pojawia się wtedy, gdy pies próbuje bronić czegoś, co uważa za swoje, co stanowi dla niego cenny zasób. Może to być cała posesja, ale też miska z jedzeniem, legowisko, zabawka etc. Poważny problem rodzi się wówczas, gdy czworonóg uważa za konieczną obronę swoich zasobów przed członkami rodziny lub/i innym psem w domu. Powód takiego zachowania jest prosty – brak zaufania i poczucia bezpieczeństwa, niewłaściwe relacje. Suki często bronią swojego potomstwa, gdy jest małe i bezbronne. Ten rodzaj „agresji” mija jednak zazwyczaj dość szybko, gdy szczeniaki urosną. 

Choroba

Pies chory, cierpiący, który czuje, że w przypadku konfrontacji nie będzie w stanie obronić się przed agresorem, sam może stać się agresywny w celu zwiększenia dystansu pomiędzy sobą i potencjalnym niebezpieczeństwem. O ile – jeśli relacja między nim i opiekunem jest silna – może dopuścić do siebie człowieka, o tyle z pewnością będzie unikać bliskich spotkań z psami. Zanim odpowiemy wprost na pytanie, jak oduczyć psa agresji do innych psów przedstawimy jeszcze jedno źródło niepożądanych zachowań.

Złe doświadczenia

Pies, który raz został zaatakowany przez innego czworonoga, prawdopodobnie będzie wystrzegać się jakichkolwiek interakcji z psami. Kiedy zaś do niej dojdzie – zwłaszcza, gdy nie będzie mógł bezpiecznie odejść, bo będzie np. na smyczy – bardzo możliwe, że zareaguje gwałtownie, nawet decydując się na atak.

Jak oduczyć psa agresji do innych psów? Podstawowe zasady

Jak oduczyć psa agresji do innych psów?

  1. W pierwszej kolejności głoś się do lekarza weterynarii. Jak już wiesz, niepożądane, niebezpieczne zachowania mogą być skutkiem bólu i choroby.
  2. Jeżeli wszelkie schorzenia zostaną wykluczone, udaj się na konsultację do behawiorysty. Postępuj zgodnie z jego wytycznymi. Z pewnością zaleci ci na początek zapewnienie psu wspomnianego już bezpiecznego, przewidywalnego środowiska (m.in. poprzez wdrożenie szkolenia, zasad i jasnych granic).
  3. Aby możliwie najefektywniej zminimalizować stres psa, staraj się unikać sytuacji, w których pies może mieć kontakt z przypadkowymi, obcymi psami.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Możliwe, że behawiorysta zaproponuje ci wdrożenie przeciwwarunkowania lub/i odwrażliwiania, które polegają – w dużym skrócie – na stopniowym przyzwyczajaniu psa do innych zwierząt i nagradzaniu smakołykami za właściwe reakcje. To metody przynoszące wspaniałe rezultaty, ale muszą być prowadzone z wyczuciem. Jeśli chcesz uniknąć błędów, naucz się rozpoznawać sygnały werbalne i niewerbalne wysyłane przez pupila. W ten sposób możesz zapobiec wielu przykrym zdarzeniom i zapewnić psu poczucie bezpieczeństwa. Jeśli pokażesz, że wspierasz go i może ci zaufać, to też pozytywnie wpłynie na jego emocje i kontakty z otoczeniem.

Dobrym pomysłem mogą okazać się ponadto tzw. spacery socjalizacyjne. Nie może to jednak być spacer w tłumie zupełnie przypadkowych psów! Początkowo niech to będzie zaledwie jeden pies – znany ci, zrównoważony i spokojny. Podczas spaceru zachowaj odległość pomiędzy psami i obserwuj pupila. Jeśli widzisz oznaki stresu, zwiększ odległość. Pies, obserwując innego czworonoga, może uczyć się od niego właściwej komunikacji.

Podsumowanie

Jeżeli obecność innych psów wywołuje u twojego pupila gwałtowne reakcje, takie jak m.in. warczenie, szczekanie, próby pogryzienia, może to świadczyć o tym, że potrzebuje twojej pomocy. Pies musi wiedzieć, że może ci zaufać i czuć się przy tobie bezpiecznie. Takie poczucie znacząco przełoży się na poprawę jego zachowania i kontakty z otoczeniem. Niektóre psy mogą mieć większe skłonności do agresji od innych ras, co wynika m.in. z ich historii i przeznaczenia. Nie oznacza to jednak, że pewne rasy psów są całkowicie wolne od agresji, a inne na pewno będą przejawiać takie zachowania. Warto jednak szukać sposobów na to, jak oduczyć psa agresji do innych psów, jeśli ją przejawia.

Archiwum: czerwiec 2022
Photo of author

Agnieszka Poll

Studentka weterynarii, której największą miłością są psy. Jej ulubiona rasa to labrador retriever, sama ma czteroletnią suczkę. W jej domu poza psami zawsze było też miejsce dla kotów. W wolnych chwilach lub pisać opowiadania.